Jsme v době různých omezení, nemocí, společenských otřesů a ekonomických krizí. Útěchu hledáme v modlitbě a často se ptáme sami sebe, co a jak se máme modlit. Měsíc srpen je mimořádně vhodný k tomu, abychom si uctili a zároveň se zasvětili Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Jak to ale udělat?
Jeden z důvodů, proč se tento měsíc spojuje s Neposkvrněným Srdcem Panny Marie, souvisí s úctou papeže Pia XII. k Panně Marii Fatimské. Během druhé světové války byl svět v naprostém zmatku, a tak se papež Pius XII. rozhodl zasvětit svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. V roce 1944 ustanovil, že tento svátek bude slaven 22. srpna, a to osmý den po Nanebevzetí Panny Marie. Udělal to tak, aby na přímluvu Panny Marie bylo dosaženo míru ve světě, svobody pro Církev, obrácení hříšníků, lásky k čistotě a praktikování křesťanských ctností.
Tento svátek se slavil až do Druhého vatikánského koncilu. Po koncilu se svátek začal slavit současně se svátkem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, konkrétně v první sobotu po tomto svátku v červnu. 22. srpna se zase slaví svátek Panny Marie Královny, o čemž rozhodl papež Pavel VI. Ale Církev nadále slaví srpen jako měsíc zasvěcený Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Je to měsíc věnovaný Mariině lásce k nám všem. Právě proto je
nejlepší čas uctít si naši duchovní Matku Marii.
Ve Fatimě Panna Maria řekla:
„Neklesejte na duchu. Mé Neposkvrněné Srdce bude vaším útočištěm a cestou, která vás přivede k Bohu.“
Její Neposkvrněné Srdce můžeme uctít různými způsoby. Začít můžeme
pobožností pěti prvních sobot již nyní v srpnu. Panna Maria slibuje, že ti, kteří se prvních pět sobot vyzpovídají, přijmou svaté přijímání, pomodlí se růženec a stráví 15 minut při rozjímání 15 tajemství růžence, dostanou tuto milost: ona sama bude při nich v hodině smrti se všemi milostmi, které potřebují ke spáse. Je to krásná oddanost, která nikdy nezklame a přináší bohaté duchovní odměny.
Dalším způsobem může být
každodenní ranní modlitba fatimské oběti, která končí slovy, kde vzýváme Neposkvrněné Srdce Panny Marie:
„Předrahá Ježíšova krvi, zachraň nás! Neposkvrněné Srdce Panny Marie, oroduj za nás! Nejsvětější Srdce Ježíšovo, smiluj se nad námi!“
Modlitba růžence je dalším způsobem, jak uctít Přesvatou Pannu Marii. Růženec je největší zbraň proti dnešnímu zlu ve světě.
Symbolem oddanosti a úcty je
nošení zázračné medaile Panny Marie. Všem, kdo nosí její zázračnou medaili, slibuje velké milosti. Na medaili je vyobrazeno Neposkvrněné Srdce Panny Marie probodnuté mečem. Pořiďte si zázračnou medaili Panny Marie, a to nejen pro sebe, ale také pro členy rodiny a přátele. Noste ji jako projev úcty a oddanosti k Matce Boží.
Ve své domácnosti si
vytvořte oltář na počest Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Můžete použít obraz či sochu Panny Marie a ozdobit si jej květinami. Při každém pohledu na tento oltář si vzpomenete na Pannu Marii a poděkujte jí za vše, co pro vás dělá.
Speciálními dny pro uctění si Panny Marie je
15. srpen a 22. srpen. Tyto dny
jděte na mši svatou. Udělejte si čas na modlitbu a
zasvěťte se Panně Marii.
Svatý Bernard dával neustále lidem jednu radu: "
Když chceš něco obětovat Bohu a nechceš být odmítnut, postarej se, abys to nabídl přes příjemné a vznešené Srdce Panny Marie."
Nezapomínejte, že Panna Maria je naší pomocí a útěchou v nouzi, posilou v pokušení, útočištěm v nebezpečí. Ona na nás hledí s něžností a přijímá naše starosti a trápení. Je krásné vědět, že jsme v Srdci Neposkvrněné Panny Marie, protože její Srdce je jediným útočištěm bez jakéhokoli zla. Ano, v jejím Srdci jste i vy. Je to ta nejkrásnější zpráva, kterou můžeme slyšet. Matka Maria miluje každého jednoho z nás a uchovává si nás ve svém Srdci s takovou něhou a láskou, jakou si neumíme ani představit. Ona je branou k milosrdenství, která je pro nás neustále otevřena. Neposkvrněná Panna Maria je jedinou cestou, která nás dovede k Ježíšovi.
PhDr. Lenka Bednár
Knihy z nakladatelství ZACHEJ (se souvislostí s tímto článkem):
Príprava na úplné zasvätenie sa
5 novén k Panne Márii, Pomocnici kresťanov
Pod ochranným plášťom Márie
(O ní jsme na Fatym.com psali zde
Převzato z
https://blog.zachej.sk/,
článek z 9. 8. 2022 naleznete
zde.