P. Peter Šimko: O co bychom přišli, kdybychom Pannu Marii ve svém životě vynechali?
Bohorodička je nejen Boží a naší matkou, ale i vzorem ženskosti. V čem a proč bychom se jí měli inspirovat a následovat ji, jsme se zeptali ředitele Arcibiskupského úřadu v Trnavě.
V rozhovoru se dozvíte:
- co odhaluje náš postoj k Panně Marii,
- z jakých důvodů je naším vzorem,
- proč se k ní máme modlit,
- jak máme pochopit její ženský princip v biblickém kontextu,
- co znamená její označení "eucharistická žena".
Příběh Panny Marie známe z Písma svatého. Jak zapadá do našeho osobního příběhu?
Hlavní postavou v dějinách spásy je Ježíš Kristus. Náš postoj k Panně Marii odhaluje, jak chápeme Ježíše a jeho dílo spásy. Milovat znamená stát při Kristu i pod křížem. Následovat ho znamená dělat vše, co nám řekne (Jan 2, 5), volit si jeho, a ne hřích. To všechno dělala Panna Maria. Dokonale. Proto je naším vzorem, zkušeností a charismatem.
Když můžeme Boha oslovit přímo, proč bychom se měli s prosbami a modlitbami obracet i na Pannu Marii?
Modlitba v úzkém slova smyslu je rozhovor s Bohem.
Modlitbu k Panně Marii chápeme tak, že se s Pannou Marií modlíme k Bohu.
Vytváříme s ní modlitební společenství. Když se spojíme více, jde nám to snadněji, než když jsme odkázáni sami na sebe.
A kdo z lidí se dokázal lépe modlit než Panna Maria?
O co bychom přišli, kdybychom Pannu Marii ve svém životě „vynechali“?
O přirozený rodinný rozměr Boží lásky. S Ježíšem spolu s Marií nám to jde snáz. Jsme tak od přirozenosti stavěni.
BEZ PANNY MARIE VYRŮSTÁME JAKO DĚTI Z NEÚPLNÉ RODINY.
Ano, Bůh nám umí doplnit, co nám chybí, ale kdo netouží po úplné rodině? Bůh touží, bychom zakusili to, co je v žalmu napsáno: jako nasycené dítě v matčině náručí, tak je moje duše v tobě, Bože (Ž 131).
Bible nám ukazuje, že Ježíš Kristus je jediný vykupitel člověka.
Bůh se stal člověkem a rozhodl se, že se narodí jako kluk. Bůh není samotář, je Rodina, je společenstvím tří božských osob. Člověka stvořil ke svému obrazu jako muže a ženu.
Z biblických textů vyplývá, že vztah jednoty a lásky mezi mužem a ženou vytváří atmosféru, při které snadno vstupujeme do vztahu s Bohem. Jde o to, aby byla vzájemná harmonie mezi mužským a ženským principem.
Ježíš Kristus a Panna Maria byli bez hříchu od početí. U Ježíše Krista je to samozřejmost, neboť je Bůh. U Panny Marie je to milost.
MEZI JEŽÍŠEM A PANNOU MARIÍ JE MYSTICKÁ JEDNOTA.
Ježíš Kristus je božská osoba, ale jako člověk reprezentuje mužský princip, Maria ženský prvek.
Je pravda, že Bible nám říká, že Bůh je Otec, ale nezapomínejme, že Izaiáš nám ukazuje Boha jako Matku (Iz 49, 15). Panna Maria nám dokonale zviditelňuje lidským způsobem mateřství Boží lásky.
Papež Jan Pavel II. v encyklice Ecclesia de Eucharistia poukazuje na Pannu Marii jako na eucharistickou ženu. Jak to máme správně pochopit?
Kristus si vzal tělo z Panny Marie. Matka je spojena se svým dítětem nejen devět měsíců, ale ve skutečnosti po celý život. Platí to obzvlášť o Panně Marii, jeho matce, neboť jejímu poznání a prožívání nebránil dědičný hřích.
V tajemstvích svatého růžence meditujeme o tom, jak ona prožívala to konkrétní specifické tajemství ve spojení se svým Synem. Maria je nejen jeho matkou, ale také učednicí. Kde je Kristus, najdeme i jeho matku.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.