Paní Daniela Břoušková nám poslala informaci o zjevení Panny Marie v Pyšelu u Třebíče, která se udála na přelomu 19. a 20. století. Pravost zjevení však nebyla církví dosud uznána. Zřejmě právem.
Vzhledem k tomu, že hlavní vizionářka neměla v očích Pyšelanů moc velkou věrohodnost, zapadla tato zjevení v zapomenutí. Nebyla však jediná, kdo tehdy v Pyšelu něco mimořádného prožil. Uvádíme zde materiál, který paní Daniela načerpala v Diecézním archívu.
Tím se nechceme vyjadřovat k pravosti zjevení, ale možná vás tyto informace povzbudí k pravé mariánské úctě…
Zjevení v Pyšeli (Stráž) 1893 - Julie Šoukalová (10 let)
- P. Jelínek, kapucín, rodák z Pyšele, daroval kostelu sochu Panny Marie Lurdské. Pyšelský farář František Hřebíček o zjeveních v Lurdech rád a často kázal a mluvil o nich ve škole.
- 9.4.1893 - 1. zjevení Julii Šoukalové v lese (viz příloha)
- 27.6.1893 - hajný s pomocníkem šli do lesa na pytláky, žádného nezastihli, tak se na zpáteční cestě zastavili na místě zjevení a pomodlili se růženec. Při asi 3. desátku oba ucítili líbeznou vůni, která byla jiná, než by bylo v lese možné. Tuto vůni cítilo v průběhu zjevení mnoho lidí, měla prý být znázorněním líbeznosti modlitby růžence
- 28.6.1893 - Julie a její matka šli do blízkosti místa zjevení, protože tam měly práci, a při té příležitosti se na místě pomodlily. Julii se zjevila Panna Maria a po Juliině otázce „Co máme dělat?“ (když jim bylo zakázáno tam chodit), Maria odpověděla: „Aspoň jednou za týden sem choďte.“
- 11.7.1893 - lid postavil oltářík na poli patřící rodině Šoukalů – Julie na tom oltáři viděla Pannu Marii
- srpen 1893 - spolužačka vypověděla, že Julie měla zjevení Panny Marie ve škole a velmi se u toho třásla (potvrdily i další spolužačky)
- 19.-20.8.1893 - v noci měla ve Stráži nad borovicí vidění Anna Šumpicková, 50 letá matka 8 dětí. Maria měla na pravici Ježíška a nad levicí píku. Viděla Marii před a po omdlení, když se jí samy ruce ke zjevení pozdvihovaly.
- 10.9.1893 - oznámila Marie Fílová, 59 letá vdova z Pyšela, že měla 3x vidění Panny Marie ve Stráži, v noci, když se tam modlili. Viděla Pannu Marii nad borovicemi
- 17.9.1893 - Josefa Večeřová a další 3 ženy viděly nad Stráží „jasnost“
- 19.10.1893 - Jan Kristen, kooperátor v Želetavě, provedl výslech Julie, ale nebyl spokojen, protože její matka odpovídala příliš často za ni
- 27.10.1893 - matka a otec Julie šli uklidit oltář na místě zjevení (bylo to na poli souseda a ten si stěžoval, že mu lidé pošlapávají obilí), matka viděla světlo na jiném místě (jejich vlastním poli)
- 1.12.1893 - započato se stavbou dřevěné kapličky
- kaple byla původně postavena v Hostákově a její kostra byla přivezena na vozech do Pyšela
- 6 kroků dlouhá, 4 kroky široká
- lidé, kteří byli uzdraveni, nebo jejich modlitby byly vyslyšeny, do ní darovaly sošky a obrazy Panny Marie (asi 40 obrazů a 8 soch různých velikostí)
- Julie měla následně v té kapli zjevení Panny Marie
- 1894 se v kapli od poutníků vybralo 54 zlatých 46 krejcarů, 1893 se vybralo 391 zlatých 72 krejcarů (podle starosty, který věděl o jejich uložení v Kontribučenské záložně v Náměšti na rozkaz hejtmanství v Třebíči)
- 4.6.1895 - Julie vyšetřena od lékaře v Náměšti a byla shledána tělesně zcela zdravá, ale po duševní stránce hysterická, podléhající sugescím a iluzím
- 1903 - kaple stojí na pozemku náležejícímu rodině Šoukalových
- před rokem 1903 - Julie byla v klášteře, ten opustila a vrátila se do Pyšela
- 5.7.1903 - Julie Šoukalová vyslýchána ohledně zjevení (viz texty)
- před rokem 1904 - Julie byla přijata za členku III. řádu sv. Františka
- 1933 - snaha brněnských poutníků o postavení nové kaple na místě původní dřevěné. Pyšelský farář na dotaz Konzistoře odpověděl, že na místo chodí asi 40-50 poutníků ročně, v Pyšeli na zjevení nikdo nevěří a Julie nepožívá dobré pověsti. Po tom, co vystoupila z kláštera, „vyhledávala známosti s chasníky, v manželství, ač byla matkou dvou dětí, byla nevěrnou a za pobytu svého manžela na vojně udržovala styky s železničáři, přijímala od nich kradené zboží a byla za to 6 měsíců zavřena. Po rozluce, k níž došlo na její přání a z její viny, vstoupila v civilní manželství a žije v něm dosud“.
Zdroj informací:
Diecézní archiv Biskupství brněnského, fond Biskupská konzistoř Brno inv. č. 8689, sign. P 247, kart. 2051
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!
Zvětšený obrázek zde!