V komatu zažil Boží dotek. Příběh otce Stua přichází do kin
V amerických kinech bude mít tento týden premiéru film s křesťanským poselstvím Otec Stu - v hlavní roli s hvězdným Markem Wahlbergem. S postavou výtržníka a budoucího kněze má mnoho společného.
Po bouřlivém mládí na hraně zákona oba prošli cestou konverze a objevili Boží plán pro svůj život.
Příběh bývalého boxera, agnostika a „antikřesťana“, který po nehodě na motorce zůstal v komatu a zažil nadpřirozené setkání s Bohem, Marka Wahlberga zasáhl natolik, že se ho rozhodl natočit na vlastní pěst.
Adept na Oscara, který se dlouhodobě drží v první trojce nejlépe placených herců planety, považuje myšlenku natočit film o otci Stuartovi Longovi za své povolání.
V pořadu The World Over z dílny televize EWTN nedávno řekl, že s rolí otce Stua se ztotožňuje víc než s kteroukoli jinou.
„Když jsem začal poslouchat tento příběh, uvědomil jsem si, že se nic neděje jen tak. Vždycky jsem přemýšlel, jak splatím všechno požehnání, které jsem obdržel. Bůh u mě zasel semínko, nechal ho vyklíčit a pak mě použil k tomu, abych pokračoval v šíření jeho slova,“ říká o začátcích filmu.
Upřímnost za každých okolností
To, co Walberga přesvědčilo, aby dostal Longovo svědectví na plátno, byla jeho stoprocentní, byť někdy až drsná upřímnost za všech okolností. V rozhovoru vzpomíná na historku z posledních let života, kdy otec Stu pobýval v zařízení pro dlouhodobou péči.
Již během studia v semináři mu objevili nádor a diagnostikovali nevyléčitelný zánětlivý stav ve svalech (myositida inkluzních tělísek), v jehož důsledku mu postupně ochabovaly svaly.
„Před pokojem čekala obrovská řada lidí, kteří si s ním chtěli povídat. Stu byl velmi hrdý člověk, chtěl se o sebe starat sám, i když se jeho nemoc zhoršila. Právě se snažil umýt si tvář v umyvadle a vtom do jeho pokoje vtrhla žena, která se předběhla. Patřila k hlavním přispěvatelům na církev, takže měla pocit, že má právo mluvit s ním kdykoliv. Postěžovala si mu, že jí někdo rozbil okno na autě a ukradl počítač,“ popisuje Wahlberg s úsměvem.
Kněz, který byl znám tím, že si nedával servítky před ústa, se na ni podíval a upřímně odpověděl: „Dobře, asi jste si to zasloužila. Ti zloději to asi potřebovali víc než vy. Teď mi dejte ještě nějaké peníze pro církev a vypadněte. Mám tu lidi, se kterými je opravdu potřeba mluvit,“ zjemnil Wahlberg slova kněze, který neměl zrovna nejvybranější slovník.
Drsný a někdy až vulgární knězův tón má dodat příběhu autentičnost, což Wahlberg hájí tím, že film není určen výlučně katolíkům a zbožným lidem, ale všem, kteří hledají v životě něco víc.
„Měl jsem pocit, že je to příběh a poselství, které potřebuje slyšet každý. Chtěl jsem ho dostat ven a povzbudit další lidi, aby našli svou vlastní víru, smysl svého života, a přivést i laxní katolíky zpět do kostela.“
O námět na film se nebily žádné velké společnosti a kvůli různým komplikacím se příprava natáhla na šest let. Samotné natáčení však trvalo pouhých 30 dní. Největší problém bylo sehnat dobrého scénáristu. Žádný z napsaných scénářů nebyl pro tvůrce dost poutavý, a tak začali pochybovat, jestli bylo natáčení filmu opravdu Božím plánem.
„Modlil jsem se za to každý den. Požádal jsem o přímluvu Pannu Marii i otce Stua. Řekl jsem si: Musím to udělat. Toto je mé poslání. Existuje velmi konkrétní důvod, proč jsem byl povolán udělat to,“ vzpomíná herec.
O pomoc nakonec požádal Mela Gibsona, který natočil a sám financoval nejúspěšnější křesťanský film všech dob Umučení Krista. Do nápadu se pustili společně a scénář, který pro ně napsala Gibsonova partnerka Rosalind Rossová, je zaujal natolik, že jí svěřili i režisérskou roli.
Gibson k filmu přispěl i herecky a ztvárnil postavu knězova otce.
Utrpení přiblížilo otce Stua k Bohu
To, co je na příběhu Stuarta Longa opravdu výjimečné, není ani tak mystický zážitek ve stavu bezvědomí, ale to, jak dokázal přijmout utrpení a nemoc, kterou mu zjistili během studia v semináři. Kněžské svěcení přijal v roce 2007 a zemřel o sedm let později.
„Zatímco fyzických sil mu ubývalo, duchovních přibývalo. Lidé si to uvědomovali a poznávali v tom pravdu. Vůbec to nebylo jen naoko, on byl rád, že se mu to stalo. Umožnilo mu to přiblížit se k Bohu prostřednictvím utrpení. Dostal možnost podělit se o to s ostatními lidmi velmi upřímným způsobem,“ vysvětluje Wahlberg.
Na otázku, jak se dokázal ztotožnit s hereckým úkolem člověka, kterému ochabují svaly a podléhá nemoci, odpověděl, že to je pro něj citlivé téma, protože i jeho otec měl rakovinu a po mrtvici zůstal na vozíku.
„Můj otec byl nejsilnější chlap, jakého jsem kdy viděl. A najednou se ocitl na vozíku, nemohl chodit a my jsme se o něho museli starat. Později žil i v zařízení pro dlouhodobou péči, takže jsem to chápal.“
Další bolestnou zkušeností, která Walberga nechtěně připravila na hereckou roli, byla smrt jeho matky během natáčení. Jak v rozhovoru řekl, snažil se chodit do kostela a nějak bolest strávit, ale všechny emoce z něj vyšly ven, až když měl zahrát scénu v kostele, ve které se postava Stuarta plazí před svatostánkem a klade Bohu zoufalou otázku: „Proč?“
„Dali jsme to napoprvé, trvalo to asi 15 minut a tehdy všechno ze mě prostě vyšlo ven. Nikdy jsem nestudoval herectví, ale díky všem svým zkušenostem z reálného života mám jako herec výhodu, že můžu hrát postavy, které bych měl hrát.“
Oba pocházeli z rozpadlých rodin
Příběh otce Stua je ve skutečnosti příběhem rozvrácené rodiny, která trpí kvůli náhlé smrti staršího syna. Zázrak spočívá v tom, že syn Stuart, který si probíjí cestu od vyvrhele ke kněžství, rozpadlou rodinu opět spojí a přivede rodiče k Bohu.
„Jeho vrcholným úspěchem, pokud to tak můžu říct, bylo, že se zúčastnil křtu svých rodičů. Tehdy už byl nemocný, přivezli ho na posteli na kolečkách, ale byl tam,“ uvedl Wahlberg.
Ani herec nevyrůstal v ideálním rodinném prostředí. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo jedenáct let. Jako nejmladší z devíti dětí musel bojovat o pozornost rodičů, kteří se snažili uživit rodinu několika zaměstnáními. Máma pracovala jako zdravotní sestra a z otce, který byl řidič kamionu, se nakonec stal alkoholik.
„Po rozvodu jsem byl zničený. Stále jsem pendloval mezi mamčiným a otcovým domem. Bylo to obtížné období. V té době jsem nebyl vůdce, ale následovník. Vzhlížel jsem k nesprávným lidem a lehce jsem se jimi nechal ovlivnit,“ narážel Mark na své výtržnické mládí na předměstí Bostonu.
Do problémů se zákonem se dostal, když ve třinácti letech začal brát tvrdé drogy a stal se závislým. Jako patnáctiletý spolu s kamarády napadl tři černošské děti a házel do nich kameny.
Za mříže se dostal o dva roky později, když zdrogovaný zaútočil na dva Američany vietnamského původu. Během útoku na ně pokřikoval rasistické nadávky a jednoho z nich dobil dřevěnou holí do bezvědomí, za což byl obviněn z pokusu o vraždu. Odsoudili ho na dva roky vězení, ale z trestu si odseděl pouze 45 dní.
Za obrácení vděčí knězi
Jediným opěrným bodem v jeho životě byl místní farář Jim Flavin, který mladíkovi ukázal cestu ven z rebelie. „Často se chodil procházet v časných ranních hodinách. Byl překvapen, že se třináctileté děti ve dvě hodiny ráno poflakují na ulici a na rohu pijí pivo. Ale on, místo aby nám vynadal a poslal domů, dal si pivo a povídal si s námi,“ popisuje své první setkání s místním knězem, který se mu stal životním přítelem.
Zlom nastal, když se sedmnáctiletý Wahlberg dostal do vězení a ani jeden z jeho kamarádů z party ho nenavštívil. „Otec Flavin tam byl. Byl tam, když jsem šel k soudu. Byl tam, když mě zavřeli. Byl tam, když jsem se vrátil domů. A je v mém životě dodnes,“ řekl o knězi, se kterým nový film konzultoval.
Přestože se Mark Wahlberg dnes netají tím, že katolická víra je nejdůležitějším aspektem jeho života, během své kariéry ztvárnil víceré kontroverzní postavy.
První z úspěšných filmů, který ho proslavil, byl snímek Hříšné noci, kde si zahrál pornoherce. I dvě části komedie Macík, ve které ztvárnil nejlepšího přítele plyšového medvěda, jsou plné vulgarismů a dvojsmyslů. Za tuto postavu se dokonce omluvil papeži Františkovi, když v roce 2015 moderoval Světové setkání rodin ve Filadelfii.
Mark Wahlberg kvůli postavě výrazně přibral. Zdroj: Instagram Mark Wahlberg
Mezi jeho nejúspěšnější filmy patří Basketbalistův deník, Tři králové, Velký zátah, Loupež italsky a Skrytá identita, vysloužil si i nominaci na Oscara a Zlatý glóbus.
Padesátiletý herec, který je známý svou vášní k posilování, svědčí o víře i 17 milionům fanoušků na sociálních sítích. V roce 2017, když se připravoval na film Míle 22, zavěsil na Instagram svůj denní časový harmonogram. Údajně vstává v půl třetí ráno a první věcí, kterou udělá, je modlitba. Potom následuje trénink.
Zajímavostí je, že kvůli aktuálnímu snímku se vzdal posilovacích tréninků a vysportované postavy. Jak řekl ve videu na Instagramu, kvůli ztvárnění otce Stua přibral za tři týdny 15 až 20 kilo.
„Chodím každý den do kostela, rád takhle začínám den. Ne vždy jdu na mši svatou, ale strávím tam patnáct-dvacet minut v modlitbě. Díky tomu se umím soustředit na to, co je důležité a čeho se mám stranit,“ řekl Wahlberg pro britské noviny Catholic Herald. Dodal také, že chce napravit své chyby a odčinit bolest, kterou lidem způsobil.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.