
Předseda Polské biskupské konference, arcibiskup Stanislaw Gadecki, se rozhodl adresovat dopis předsedovi Německé biskupské konference, biskupovi George Batzingovi a představitelům německé Synodální cesty. V něm kritizoval inovace, které byly odhlasovány na únorovém zasedání německé Synodální cesty, jakož i dlouhodobé heterodoxní trendy v rámci německé církve.
V dopise vyčítá německým katolíkům
pokušení hledat pravdy mimo Evangelia:
„
Proto se se znepokojením dívám na dosavadní kroky německé Synodální cesty. Při pozorování jejích plodů nabude člověk dojem, že základem jejích úvah není vždy Evangelium. V historii se to už stalo. Stačí zmínit tzv. Jeffersonovu bibli (T. Jefferson,
Life and Morals of Jesus of Nazaret, Rough Draft Printing 2015)
. Americký prezident prohlásil, že evangelia obsahují mimořádně moudré a vznešené věty, které jistě pocházejí přímo od Ježíše, ale také hloupé a triviální věty, které musí pocházet od nevzdělaných apoštolů. Přesvědčen, že má kritéria pro rozlišení jedné věty od druhé, rozhodl se to udělat nůžkami. Tak vznikl moderní apokryf, podle jeho autora lepší než originál. Nelze vyloučit, že právě v těch nejtěžších pasážích Písma svatého, které spadají pod „Jeffersonovy nůžky“, je vyjádřeno proprium christianum – to, co je charakteristické pro křesťanství.“
Jako další pokušení německých katolíků uvádí arcibiskup Gadecki
pokušení věřit v neomylnost společenských věd:
„
Jedním z dnešních pokušení v Církvi je neustále konfrontovat Ježíšovo učení se současnými výdobytky psychologie a společenských věd. Pokud něco v Evangeliu nesouhlasí se současným stavem poznání v těchto naukách, učedníci, aby ochránili Mistra před rozpaky v očích současníků, pokoušejí se „aktualizovat“ Evangelium. Pokušení „modernizovat“ se týká zejména sféry sexuální identity. Zapomíná se však, že stav vědeckého poznání se často, a někdy velmi dramaticky mění, například v důsledku změny paradigmatu. Variabilita je vlastní samotné povaze vědy, ze které je k dispozici jen zlomek všech možných poznatků. Objevování chyb a jejich analýza je motorem pokroku ve vědě.“
Za další negativum myšlení současných katolíků, nejen německých, považuje arcibiskup Gadecki
„komplex méněcennosti“, jehož následkem se snaží katolíci vetřít do přízně současného světa:
„
Uvědomuji si, že katolíci – nejen v Německu, ale i v Polsku – dnes žijí pod tlakem veřejného mínění, což znamená, že mnozí z nich trpí specifickým komplexem méněcennosti. Obecně jsou Kristovi učedníci – jak napsal papež František – dnes ohrožováni „nějakým druhem komplexu méněcennosti, který vede k relativizaci nebo zatajování jejich křesťanské identity a víry“. … Skončí tak, že pohřbívají radost z misie v jakési posedlosti být jako všichni ostatní a mít to, co mají ostatní (
Evangelii gaudium, 79)
. … Věrní učení církve bychom neměli podlehnout tlaku světa, ani se podřídit vzorům dominantní kultury, protože to může vést k morální a duchovní zkáze. Vyhněte se opakování zažitých hesel a standardních požadavků, jako je zrušení celibátu, ženské kněžství, přijímání pro rozvedené nebo požehnávání vztahů mezi osobami stejného pohlaví. Aktualizace definice manželství v Listině základních práv EU není důvodem k manipulaci Evangelia.“
Objasňuje také, že
snaha německých biskupů i laiků, přilákat tímto přizpůsobováním potenciálních kandidáty kněžství nebo konverze, je scestná:
„
Příčiny krize jsou jinde. My, duchovní, jsme se často stali jen odborníky na sociální, migrační a environmentální politiku, která si život v celibátu nepochybně nevyžaduje. … Kromě toho jedno ze čtyř fór o Synodální cestě hlasovalo v pracovním dokumentu s názvem – Život v úspěšných vztazích –, který obhajuje mylnou a skandální praxi požehnávání vztahů mezi osobami stejného pohlaví a pokouší se změnit učení Církve o hříchu homosexuálních aktů. Katechismus jasně odlišuje homosexuální sklony od homosexuálních aktů. Učí úctě ke všem lidem bez ohledu na jejich sklony, ale jednoznačně odsuzuje homosexuální činy jako činy odporující přírodě (srov. Řím 1,24–27; 1K 6,9–10).
Navzdory rozhořčení, ostrakizaci a neoblíbenosti nemůže katolická Církev – věrná pravdě Evangelia a zároveň vedená láskou ke každému člověku – mlčet a souhlasit s touto falešnou vizí člověka, natož ji požehnávat či podporovat. Kongregace pro nauku víry připomněla nepřípustnost požehnání párů stejného pohlaví v dopise ze dne 22. února 2021.“
Na závěr dopisu vyzval arcibiskup Gadecki svého německého kolegu k modlitbě a předal mu své nejhlubší pozdravy v Kristu.
Zdroj:
www.christianitas.sk, 22. 2. 2022
Převzato z
https://www.lifenews.sk/spravy,
článek naleznete
zde.