Kardinál Müller
o kampani proti cti Benedikta XVI.; Kardinál Ruini:
„Obvinenia voči Ratzingerovi sú absurdné!; Gabriele Kuby:
Celý šík pokrytcov, štváčov a lovcov ľudí na Benedikta“; Dr. Joachim Heimerl:
„Ukrižuj ho!“: Verejné odsúdenie Benedikta XVI.; „Prečo tá krutá brutalita, tá nemilosrdná nenávisť k Benediktovi XVI.
Útoky na Benedikta XVI. prichádzajú z cirkevných kruhov a vyvolávajú ničenie Cirkvi, ktoré Benedikt predvídal už pred 50 rokmi.
Kardinál Müller
o kampani proti cti Benedikta XVI.
Pápež by mal nemeckých biskupov bez hlavy zacitovať do Ríma a nevypustiť tak dlho na ich zverených veriacich, kým sa každý z nich nenaučí naspamäť III. kapitolu z ‚Lumen gentium‘ o úrade biskupa!
Interview viedol právnik Dr. Lothar C. Rilinger, člen dolnosaského Štátneho súdneho dvora. (krátené)
Vatikán, 1.2.2022 (kath.net/pl) 028 –
„
Je priam groteskné, že chcú muža, ako emeritný pápež Benedikt XVI. predvádzať svetu ako klamára tým, že sa o 42 rokov neskôr hovorí o jeho účasti, či neúčasti na zasadnutí, ktorých boli stovky!“ Povedal to emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Gerhard L. Müller v interview pre kath.net k reakciám na posudok Mníchovsko-Freisinskej arcidiecézy o zneužívaní.
„
Naopak, on je muž, ktorý na rozhodujúcom mieste ako prefekt Kongregácie pre náuku viery aj ako pápež znova priviedol k platnosti zanedbané cirkevné právo! … Či to nie sú práve tí, ktorí sa mu vtedy vysmievali a nazývali ho „pancierovým kardinálom“, čo mu dnes vyčítajú chýbajúcu tvrdosť voči páchateľom sexuálnych trestných činov v radoch duchovných, hoci v týchto prípadoch niet ani len slabého dôkazu nevhodného správania?“
Posudok v Mníchovskom arcibiskupstve spôsobil veľký rozruch a hodnotí sa aj činnosť vtedajšieho arcibiskupa, kardinála Jozefa Ratzingera. Podsúvajú mu chybné správanie v troch prípadoch. Vedenie dôkazov v posudku však nepripúšťa nijaký predpoklad, žeby Benediktovi XVI. boli dokázané nejaké pochybenia! Pozrieme sa na to s kardinálom Gerhardom L. Müllerom.
Dr. Rilinger: Je to ochranné tvrdenie, ak sa hovorí, že arcibiskup Ratzinger o pochybeniach v arcidiecéze nevedel?
Kardinál Müller: Benedikt XVI. nepotrebuje takú ochranu. Podsúvať mu morálne nízke zmýšľanie svedčí nielen o totálnej neúcte voči v Cirkvi aj v spoločnosti nesmierne zaslúžilému človeku a kresťanovi, ale je to dôkaz ich vlastných úmyslov naplnených v bezuzdnej kampani proti jeho cti.
Dr. Rilinger: Je exhibicionizmus kňaza menší trestný čin ako priame zneužitie obete, ako to bolo v tomto prípade a preto arcibiskupa Ratzingera o tom neinformovali?
Kardinál Müller: To musia rozhodnúť psychológovia a sudcovia. Morálno-teologicky je taký čin ťažkým hriechom (1 Kor 6,9). Kto ho pácha je nehodný kňazstva … Kňaz reprezentuje Krista ako Dobrého pastiera a má byť duchovným a morálnym vzorom všetkým veriacim (1 Pt 5,3). Katolícky kňaz sa okrem toho nemá pohybovať na hranici dovoleného, ale musí sa vyhýbať každému pohoršeniu, i dvojznačností v reči.
Dr. Rilinger: Je správne, že arcibiskup Ratzinger pochybenia nenahlási, ale chce ich sám spracovať, lebo zneužitie sa neudialo pri kňazskej službe ale v súkromní?
Kardinál Müller: V minulosti sa biskupa nezaťahovalo do podrobností nečistého správania ľudí okolo neho – to riešilo personálne oddelenie. Dnes sme už pri prvých príznakoch citlivejší. Novým nebezpečím je, že sa príliš rýchlo podozrieva nevinný, alebo ho dokonca predhodia médiám! Veď či sa všetci štváči v prípade nevinne dva roky väzneného austrálskeho kardinála Pella ospravedlnili, alebo aspoň prosili Boha o odpustenie?
Od koncilu sa šíril progresívny obraz kňaza, ktorý už nie je v sexuálnej morálke taký „kŕčovitý“. Liberálneho býv. kardinála McCarricka v USA roky ospravedlňovali výhovorkou, že jeho obete boli IBA dospelí seminaristi. Na takej istej frivolnej línii sa ešte dnes pohybujú pokryteckí „reformátori Cirkvi“ … Tak podkopávajú zjavenú morálku a prirodzenú etiku, robia z celibátu bohorúhavú frašku a znesväcujú manželstvo muža a ženy ako Božie ustanovenie a dar. Čo je hriech, to kresťan neodkladá od 18. roka – teda dosiahnutím dospelosti. Ako deti, mladiství, dospelí aj seniori vieme, že sme zodpovední voči Bohu a jeho svätej vôli. Už filozof Seneca hlásal: „
V kráľovstve sme sa narodili – Boha poslúchať je sloboda.“ (
O šťastnom živote 15, 7).
O koľko viac veríme my, kresťania, že dodržiavaním Božích prikázaní sa staneme slobodní a šťastní. „
Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia, len nedávajte slobodu za príležitosť telu, ale navzájom si slúžte v láske!“ (Gal. 5, 13)
Cirkev sa nedostane z krízy podkopávaním sexuálnej morálky. Z biedy sexualizácie a komercializácie našej telesnej existencie – čo odzrkadľuje iba zúfalé chýbanie zmyslu života európskeho nihilizmu – sa dostaneme, iba ak budeme chápať svoje bytie muža a ženy ako dispozíciu k osobnej láske a budeme ju prežívať ako milosť. Sexualita sa zneužíva vždy, keď upadá na drogu – má iba omráčiť pocit straty zmyslu života. Život však nikdy nie je bez zmyslu, pretože zmysel, rozum, Božie slovo sa stalo telom a prebývalo medzi nami a v Ježišovi Kristovi u nás zostáva so svojou milosťou a pravdou.
Boh stvoril človeka nie hetero-, bi,-trans- či asexuálneho, lesbického alebo pedo- a homofilného či iného, ale
na svoj obraz ako muža a ženu. A on žehná manželov slovami: „
Ploďte a množte sa a naplňte zem! … (Gn 1, 28 f). A Ježiš, Boží Syn a jediný učiteľ Božej pravdy, vykladá túto pravekú antropologickú pravdu tak, že vzájomnou láskou muža a ženy už nie sú dvaja, ale „
budú dvaja v jednom tele“ (Mt 19, 5). …
Poznám Jozefa Ratzingera desaťročia v jeho čistej intelektuálnej priamosti a s jeho morálne istým úsudkom. Nikdy a za nijakých okolností by neurobil, alebo nepripustil niečo nedbalé, či dokonca cielené, čo by poškodilo človeka či spoločenstvo veriacich.
Ako často sa už psychológovia svojimi prognózami o recidíve páchateľov mýlili. Z toho vyplýva, že každý na zodpovednom mieste môže konať iba podľa najlepšieho svedomia a vedomia. Právny štát bez zločinov a Cirkev bez hriechu – hoci je v podstate svätým Kristovým telom (Lumen gentium 8) – si pred Posledným súdom na tomto padzlom svete nevydobyjeme. No sme presvedčení, že na konci Boh všetkým poníženým udelí spravodlivosť. …
Dr. Rilinger: Benedikt XVI. chce veci vyjasniť a spolupôsobiť na tom. No sú pochybnosti, či si po 40 rokoch na to spomenie a tvrdia, že bol o prípadoch informovaný. …
Kardinál Müller: Iba Boh má dokonalé vedomosti o dianí na svete až do podrobností. Nikto z nás nemá absolútnu pamäť. … Je priam groteskné, že chcú muža, ako je emeritný pápež Benedikt XVI., predvádzať svetu ako klamára tým, že sa o 42 rokov neskôr hovorí o jeho účasti či neúčasti na zasadnutí, ktorých boli stovky!
Okrem toho nie je to jeho chyba, ale jeho spolupracovníkov. V 94 rokoch je intelektuálne úplne svieži, no nezvládne tisíce spisov čítať na monitore. No spomína si na to, že vtedy nevedel, aký nebezpečný je ten kňaz z Essenu. Okrem toho ho nikdy nevidel a až do jeho odchodu do Ríma sa negatívne neprejavil.
Dr. Rilinger: Benedikt XVI. si na všetko po 40 rokoch nespomína – možno ho obviniť preto z „klamstva“, že sa predsa zúčastnil na zasadnutí, keď sa o kňazovi hovorilo? Pritom z protokolu je jasné, že sa vtedy hovorilo iba o ubytovaní toho kňaza a nie o jeho trestných činoch! Ako by ste definovali „lož“?
Kardinál Müller: Dietrich Bonhoeffer v dobe systému lží v r. 1943 vo väzení v Berlíne napísal:
„
Lož je protiklad k Božiemu slovu, ako hovoril v Kristovi a v akom spočíva stvorenie. Lož je teda popieranie a vedomé svojvoľné ničenie skutočnosti, ako ju Boh stvoril a ako v Bohu existuje a síce pokiaľ sa vyjadruje slovami alebo mlčaním.“ (Dietrich Bonhoeffer:
Diela 16, 627)
Či teda arcibiskup J. Ratzinger na zasadnutí bol, je pre rozhodnutie umiestniť kňaza počas jeho psychoterapie na faru v Mníchove nepodstatné. Je nehorázne búchať mu o hlavu prezenčnú listinu a cynicky ju vytŕčať ako trofej – ako keď tie predavačky rýb niesli vo Versailles do revolučného Paríža na ražňoch sťaté hlavy služobníkov kráľa Ľudovíta XVI. (5.- 6. 10. 1789).
Denne sa stretávam s ľuďmi mnohých národností, ktorí sa ma pýtajú, ako je možné, že v Nemecku sa pápež z vašej domoviny označuje ako luhár? Môžeme sa preto iba hanbiť, že sme Nemci a najmä preto, že toľkí ľudia dobrej vôle prepadnú proti-katolíckej propagande. …
Benedikt XVI. je muž, ktorý zanedbané cirkevné právo znova začal uplatňovať. … Ako často z progresívnej strany žiadali koniec s „právnou Cirkvou“ vždy v nádeji na „Cirkev lásky“, v ktorej má Ježiš toľko porozumenia s hriešnikmi a hlavne, že sa nemajú nadhodnocovať hriechy proti šiestemu prikázaniu. No nie sú to práve tí, čo ho nazývali !“pancierovým kardinálom“, čo mu dnes vyčítajú chýbajúcu ráznosť voči tým prípadom a nedbanlivosť?
Dr. Rilinger: Keďže sa posudzovateľom nepodarilo kardinála Ratzingera obviniť dôkazmi, ktoré by uznal súd, vzniká tu podozrenie, že kardinál Marx chcel týmto poverením vyšetrovania dosiahnuť viac ako iba objasnenie prípadov! Môžete vylúčiť podozrenie, že obvinenia boli pokusom Benedikta XVI. – rovnako ako kardinála Woelkiho z Kolína – vylúčiť ako odporcov tzv. „synodálnej cesty“?
Kardinál Müller: Nechcem sa vyjadrovať k osobe môjho spolubrata, ani odplácať rovné rovným. No je jasné, že isté kruhy v cirkvi a tvorcovia anti-katolíckych nálad, ktorí už dosiahli morálne dno kultúrneho boja doby Bismarcka, sa dopustili na kardinálovi Woelkim závažného bezprávia a sami sa tak diskreditujú.
¨
Dr. Rilinger: Je zlučiteľné s vysviackou na kňaza a biskupa, či menovaním za kardinála sledovať osobné nepriateľstvá aj za nebezpečia, že tým cirkev utrpí závažné škody?
Kardinál Müller: Najväčším nebezpečím už 2000 rokov bolo vždy to, že sa biskupský úrad chce vykonávať spôsobom svetských mocnárov. Ježiš urobil z učeníkov apoštolov a ich nástupcov, aby hlásali Evanjelium, jeho milosť v liturgii a vo sviatostiach vyprosovali pre jednotlivcov a celú Cirkev a aby tak každý prežíval skrze nich Kristovu pastiersku lásku.
V politike nejde o lásku k pravde, ale o „vôli k moci“. Úlohou biskupov a pápeža je mocnárom tohto sveta – aj tým kresťanským – hovoriť do svedomia, aby krotili svoju vôľu uplatňovať moc a svoje národy viedli k pokoju, sociálnej spravodlivosti, materiálnemu blahobytu a kultúrnemu rozkvetu. …
Pápež by mal túto čeliadku bez hlavy, ktorá sa nazýva biskupská konferencia, zacitovať do Ríma a biskupov nevypustiť tak dlho na ich zverených veriacich, kým sa každý z nich nenaučí naspamäť III. kapitolu Lumen gentium o úrade biskupa! (LG 1 a 18, 20) ) …
Kardinál Ruini:
„Obvinenia voči Ratzingerovi sú absurdné!“
„
Benedikt XVI. ako kardinál urobil veľa, aby pedofíliu duchovných vykorenil!“
Rím, 29.1.2022 (kath.net/jg) 028 –
Kardinál Camillo Ruini (90), bývalý predseda Biskupskej konferencie Talianska, bránil emeritného pápeža Benedikta XVI. proti obvineniam, že ako arcibiskup v Mníchove kryl duchovných, ktorý sa previnili sexuálnym zneužívaním. Informujú o tom talianske noviny Il Foglio.
„
Ratzinger ako kardinál a prefekt Kongregácie pre náuku viery a neskôr ako pápež urobil veľa pre to, aby sa pliaga pedofílie vykorenila! V Nemecku je už dlho veľa odporu proti teologickým, pastoračným a duchovným postojom, ktoré Benedikt hlása. Iba v tejto klíme sú možné obvinenia, ktoré by niekde inde sotva dostali nejaký priestor! Tieto obvinenia sú paradoxne a fundamentálne nespravodlivé,“ citujú noviny kardinála Ruiniho.
„
Verím výpovediam Benedikta a pripisujem im veľkú pokoru a serióznosť. Ak by ho jeho svedomie viedlo inak, nebol by prijal post prefekta kongregácie, ani úrad pápeža!“uviedol kardinál.
Kardinál Ruini bol v r. 1991 až 2008 vikárom Rímskej diecézy. Predsedom Biskupskej konferencie Talianska bol do r. 2007.
„Celý šík pokrytcov, štváčov
a lovcov ľudí na Benedikta“
„
Tradičná katolícka viera, ktorej Ratzinger prepožičal novú žiarivú silu pre našu dobu, má byť vykorenená, aby bolo možné nastúpiť na novú, širokú, synodálnu cestu!“
Komentár: Gabriele Kubyová, členka Kuratória Fóra nemeckých katolíkov
Mníchov-Vatikán, 1.2.2022 (kath.net) 028 232 –
Čo ženie biskupov, teológov a žurnalistov, aby sa dali medzi lovcov ľudí? Zverou je teraz Benedikt XVI. Keďže ho nedokázala opečiatkovať a zaradiť do kníh dejepisu aféra s biskupom Williamsom z r. 2009 ako antisemitu a kríza zneužívania z r. 2010 ako zatajovača a tajného priaznivca pedofilných zločincov medzi kňazmi, tak treba teraz, ešte za jeho života, urobiť pokus označiť ho ako klamára! On, ktorého kňazským heslom je „
Spolupracovník pravdy“, má byť odhalený ako pokrytec a postavený na pranier ako zločinec. Preč s ním! Rozmláťte jeho pomník! Opľujte jeho teológiu!
Pretože ide o to tradičnú katolícku vieru, ktorej Ratzinger svojím dielom prepožičal žiarivú silu pre našu dobu, svetlo, ktoré dosiahne každého, kto má čo len trocha citlivosti voči pravdivosti jeho reči – má byť vykorenený, aby bolo možné nastúpiť na novú širokú synodálnu cestu, ktorá chce zlomiť náuku Cirkvi a etablovať herézu ako normu!
Konkrétne to už kardinál Marx realizuje tým, že 13. marca bude v Kostole sv. Petra a sv. Pavla sám celebrovať každomesačnú „bohoslužbu LGBT“!
Lovcom na Benedikta chýba najelementárnejšia sila úsudku: Nevedomosť 94-ročného muža, či bol na zasadnutí pred 40 rokmi alebo nie, kde sa ani len nehovorilo o pochybeniach kňaza H., v ich očiach vyvažuje to, že nikto neurobil toľko na očistenie Cirkvi od nevýslovnej špiny medzi tými, ktorí majú v kňazstve úplne patriť Ježišovi. To, že stovky kňazov bez ohľadu na ich hodnosť, prepustil zo služby. To, že na svojich cestách hľadal kontakt s obeťami zneužívania. To, že písal úchvatné listy, v ktorých vyjadroval svoju bolesť a verejne sa za ich podlé skutky ospravedlňoval – stále znova.
Pán biskup Bätzing a iní to všetko vedia, ale
oni chcú Benedikta XVI. zničiť a môžu si byť pritom istí potleskom Cirkvi nepriateľskej, pornografiou a sexuálnym zneužívaním detí zamorenej spoločnosti. Kam sa to dostaneme, ak rozmlátime ešte posledný maják, ktorý veriacim našej doby poskytuje orientáciu na rozbúrenom mori, keď sa pred nami roztvára priepasť spoločnosti bez viery?
Tak ako sa Ježiš urobil Božím Baránkom pre hriechy sveta, tak
sa Benedikt stáva obetným baránkom svojich spolubratov a nasleduje tak svojho Pána. To, že sa čoskoro postaví pred neho, mu teraz môže byť útechou.
„Ukrižuj ho!“:
Verejné odsúdenie Benedikta XVI.
„
Nenásytnej verejnosti predávajú domnienky ako dôkazy a dobre vedia, že masy nikdy nediferencujú a že ich úsudok je vždy len jedno: neúprosný.“
Príspevok:Dr. Joachim Heimerl, kňaz Viedenskej arcidiecézy
Mníchov-Viedeň, 31.1.2022 (kath.net) 028 231 –
Vlastne patria nespravodlivé procesy do temnej minulosti – vlastne – povedali by sme. A predsa nám mnohé pripomína takýto proces v súvislosti s dianím okolo posudku v Mníchove. Už dlho predtým dychtili niektorí po verejnom „odsúdení“ emeritného pápeža a hľa, všetky očakávania sa im splnili.
Nenásytnej verejnosti predávajú domnienky ako dôkazy a dobre vedia, že masy nikdy nediferencujú a že ich úsudok je vždy len jedno – neúprosný. Nikto iný ako Ježiš Kristus to zakúsil na vlastnom procese, avšak pred riadnym súdom. A musel aj zažiť, že tí, čo mu niekoľko dní predtým privolávali „Hosana“, teraz kričia „Ukrižuj ho!“
Na nič sa nedá menej spoľahnúť ako na verejnú mienku. Ak to prežil Ježiš Kristus sám, o čo viac to musí prežívať pápež a s ním celé duchovenstvo, ktoré s ním tiež akoby sedí na „lavici obžalovaných“ a dostáva sa do nechutného všeobecného podozrenia.
Nikto nehovoril za Ježiša pred Pilátom a tak neudivuje, že
tých, ktorí sa zastávajú pravdy pre Benedikta, je veľmi málo a ich hlas zaniká v mediálnej búrke. No zatiaľ čo Pilát sa aspoň ešte opýtal: „Čo je pravda“, je pravda v „prípade“ Benedikta už dávno zastaraná.
Jediná „pravda“, ktorá vo verejnosti ešte platí, je jeho „odsúdenie“. A tak sa väčšina podlamuje pod mocou médií a pridávajú sa k ostatným skandovaním „Ukrižuj ho!“ Avšak to, že k nim patria aj biskupi a kňazi, je hanba! Práve oni prehliadajú, že to, čo sa dnes deje Benediktovi, bude zajtra ich vlastným osudom a bude to práve také nespravodlivé „Ukrižuj ho!“
„Prečo tá krutá brutalita,
tá nemilosrdná nenávisť k Benediktovi XVI.?
Z homílie dekana Ignaza Steinwendera zo Salzburskej arcidiecézy
„
Útoky na Benedikta XVI. prichádzajú z cirkevných kruhov a vyvolávajú ničenie Cirkvi, ktoré Benedikt predvídal už pred 50 rokmi.“
Farár pozdravil biskupa slovami: „
Excelencia, u mňa je všetko v poriadku, nemám nijakých nepriateľov.“ Na to arcibiskup odpovedal: „
Tak potom ste zlý farár!“
Milí veriaci! Milí ľudia dobrej vôle!
Niekoľko myšlienok k Evanjeliu z Lukáša 4, 21-30. Je aktuálne v dvojakom zmysle – je určené na dnešné dni a to, čo sa deje v Evanjeliu, to sa deje aj dnes teraz, uprostred nás! Preto som zvolil názov:
Ježiš, u nás v Nazarete
V Evanjeliu sme počuli, že Ježiš prišiel do Nazaretu, na miesto, kde vyrástol, vošiel do synagogy a čítal z Knihy proroka Izaiáša.
„
Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným. Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení, a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na slobodu a ohlásiť Pánov milostivý rok. … Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli,“ (Lk 4, 16-19.21)
Čo sa stalo? Nazaretčania premárnili najväčšiu šancu svojho života, ba premárnili najväčšiu šancu vôbec. O Ježišovi počuli, že robil zázraky, veľké znamenia, že s veľkou mocou hlásal Božie kráľovstvo … Ľudia mu tlieskajú, žasnú a potom sa stane niečo zvláštne alebo tragické: Ľudia povedia: Vari to nie je Jozefov syn? Akoby chceli povedať: Toho predsa poznáme, čo nám ten už len chce povedať. Ježiš povie, že prorok nie je vzácny svojej vlasti … Keď sa Ježiš vyjadrí jasne, ľudia sa rozzúria a chcú ho zhodiť zo zrázu. On však prejde pomedzi nich a odíde.
Čo viedlo ľudí v Nazarete k tomuto konaniu, k tejto zmene názoru? Bola to pýcha? Neschopnosť chápať? Možno strach, že by Ježiš ubral niekomu z jeho vplyvu? Ježiš nedokázal v dedinskej hierarchii, kde sú niektorí dominantní a iných nenechajú rásť, niečo realizovať. Alebo to bol jednoducho strach vymaniť sa z toho zaužívaného. Bola to zatvrdnutosť, zarytosť, duchovné slepota, hlúposť alebo druh nedôvery?
Či to nie je tak, že aj dnes sa javí oveľa ťažším prezentovať človeku niečo hodnotné, šľachetné, nápomocné, ako niečo banálne, nejaký trhák na trhu alebo aj niečo zlé? …
Či sa nedeje aj v Cirkvi dnes často, že sa šíri istá nedôvera? Mnohí ľudia majú naprogramovaný istý druh odmietania, vôbec už nečakajú, že by mohlo prísť niečo dobré, čo im pomôže. Ak farár niečo povie, tak už myslia na iné už predtým, než niečo povie. Najviac sa bránia proti pravde, ak ide o dobro ich duše, takmer ako chorí, ktorí odmietajú lekára. Odmietnutie Ježiša má pre Nazaretčanov drastické následky. Ježiš tam neurobí nijaké zázraky. Nazaretčania zostávajú vo svojej zlej dedinskej atmosfére. Zostávajú takí, akí sú, nezažijú radostnú zvesť, nezažijú oslobodzujúce pôsobenie Ježišovej prítomnosti, neprijmú pravé svetlo, zostávajú v temnote. A o 30 rokov neskôr prichádzajú Rimania a skončia so všetkým, celý ľud – ako to Ježiš predpovedal – bude vyhnaný.
Fenomén Nazaret, milí veriaci, sa opakuje stále znova, aj dnes. Ak Cirkev a jej predstavitelia nie sú znamením odporu, tak niečo chýba. Salzburského arcibiskupa Andreasa Rohrachera (1941 – 1969) pri vizitácii farár pozdravil slovami: „
Excelencia, u mňa je všetko v poriadku, nemám nijakých nepriateľov.“ Na to arcibiskup odpovedal: „
Tak potom ste zlý farár!“
Neopakuje sa Nazaret alebo jeho následky práve teraz aj u nás?
V súčasnosti začali médiá paľbu na emeritného pápeža Benedikta XVI. Rozpútali úplnú kampaň, na základe domnienok vynášajú rozsudky a obviňujú ho, že pred 40 rokmi niečo ututlal vo veci zneužívania. Nie je to dokázateľné, ani presvedčivé. A rozpútalo sa to v jeho vlastnej domovine, v Mníchove a posudok zadala a zaplatila Mníchovská arcidiecéza.
Známy psychiater Reinhard Haller poukázal na to,
že z prípadov zneužívania až 99,7 percent pochádza z mimo-cirkevného prostredia teda v Cirkvi iba 0,3 percenta! Treba zdôrazniť, že každý taký prípad je katastrofa. Ak však počúvame médiá aj vyhlásenia v Cirkvi, máme dojem, že je to prevažne cirkevný fenomén.
Prorocká povaha pápeža Benedikta
Možno súvisí kritika emeritného pápeža Benedikta s jeho mimoriadnou vlastnosťou – darom proroctva. Jozef Ratzinger bol ako mladý teológ populárny. Bol známy ako koncilový poradca kardinála Fringsa a mal vtedy v Ríme prednášku nemeckým biskupom. Skoro sa však dostal do hľadáčika tlače, pretože bol prorok. Keď vypukla od r. 1968 marxisticky inšpirovaná sexuálna revolúcia, ktorá ohrozovala aj Cirkev, bol Jozef Ratzinger konzervatívny, videl do diaľky, bol prorocký – toto hnutie prehliadol a slepú vieru v pokrok odmietol. Keď ako prefekt Kongregácie pre náuku viery odhalil marxistickú formu tzv. teológie oslobodenia, odvrátil ju od Cirkvi a privolal si tým nenávisť moderných teológov. Keď sa vehementne pustil do prípadov zneužívania, označili ho menom „tvrďas“. Rozhodne sa staval za jasné línie vyšetrovania a vyvodzoval dôsledky – laicizoval za to takmer 600 kňazov.
Prečo sa teraz pokúšajú intelektuálne nečistými prostriedkami ho z niečoho obviniť práve v oblasti, v ktorej sa tak veľmi zaslúžil? Odhliadnuc od toho, že je to hanebné, ako žurnalisti, tzv. teológovia a prívrženci ducha doby zaobchádzajú s 94-ročným človekom – prečo táto krutá brutalita, prečo tá nemilosrdná nenávisť?
Mám k tomu teóriu:
Na Benedikta sa útočí, pretože
ako teológ prorocky predvídal presne to, čo sa teraz deje! Pápež Benedikt v známom príhovore na konkláve 2005 hovoril o diktatúre relativizmu. Videl to, do čoho dnes upadáme.
Útoky na neho prichádzajú od tých, ktorí v súčasnosti páchajú bezprávie, stále viac diktátorských zákonov schvaľujú, napomáhajú, alebo im nebránia. Prichádzajú aj od tých v Cirkvi, ktorí teraz túto osudovú cestu nekriticky zdieľajú a ničia Cirkev! Prorok vidí zlo, postaví sa proti nemu, varuje pred ním a pokúša sa ľudí pred ním chrániť. Nádenník je slepý a hluchý k bezpráviu okolo neho, no pochybenia iných vidí ako obrovské. Ak by dnešní politici a biskupi príhovor pápeža Benedikta pred nemeckým parlamentom 22. septembra 2011 seriózne zvážili, museli by sa zobudiť a obrátiť sa alebo volať ľudí k obráteniu!
Sme na ceste Nazaretčanov?
Ale
Ježiš prešiel pomedzi nich a odišiel. Nehrozí nám, že nás stihne rovnaký osud ako Nazaretčanov? To, že Ježiš prejde pomedzi nás a odíde? To, že odíde z Rakúska, z Európy, z cirkvi Salzburgu alebo Mníchova? …
Kde je naša pravá sloboda Božích detí? Neupadáme stále hlbšie do neslobody? Kde je dnes svetlo? … Nie je hlbokou príčinou toho, čo dnes prežívame strata Boha a to, že Ježiša už nepúšťame naozaj do nášho života?
Ako v Nazarete aj dnes je tu osobná otázka:
prijímame Ježiša, prijímame jeho slová, nechávame sa ním obdarovať, radostnou zvesťou, pravou pravdou Božích detí a svetlom viery? Nazaretčania šancu premrhali, my máme ešte možnosť obrátenia. Ešte žijeme v dobe milosti.
Ako sa Ježiš asi cítil, keď ho vo vlasti odmietli? Vieme, čo cítil v Jeruzaleme, ako nad ním plakal, lebo Jeruzalem nespoznal hodinu milosti.
Tak sa teraz cíti aj pápež Benedikt. Ježiš potom išiel cestou kríža, aby všetkých, aj tých, čo ho odmietali, pritiahol k sebe. Benedikt bude teraz tieto ohovárania najmä z domoviny niesť ako kríž. My by sme to mali robiť ako on a spojiť sa s ním v modlitbe a nasledovať ho v prijatí kríža. …
Slávime teraz svätú omšu ako obetu na kríži. Prosme Pána:
„
Pane, zostaň s nami, lebo sa zvečerieva. Pane, obdaruj nás nanovo radostnou zvesťou, svojou slobodou a svojím svetlom. Daruj nám milostivý dar lásky, ktorá sa teší z pravdy, ktorá všetko verí, všetko dúfa, všetkému odolá a nikdy neprestane. Amen
Převzato z
https://modlitba.sk/,
články ze zpravodajství
Život Cirkvi vo svete 5/2022 (z 4. 2. 2022) naleznete
zde.
(PS: Články nejsou přeloženy do češtiny, protože to není v mých silách. Přesto si myslím, že jsou natolik závažné, že stojí za rozšíření. RT)
Kardinál Dominik Duka reaguje
na nenávistnou kampaň proti Benediktu XVI.
https://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=kardinal-dominik-duka-reaguje-na-nenavistnou-kampan-proti-benediktu-xvi&cisloclanku=2022020064