Pan Dušan Dobrovodský, promovaný biolog ze Slovenska, se dlouhá léta věnoval mladým, jejich doprovázení v době dospívání a přípravě na manželství. Tak vznikla série přednášek a besed pro mládež i rodiče s podtitulem "77 otázok tínedžerov na možnosť života v šťastnom manželstve", kterou nyní přinášíme v originální podobě.
12. Ako má teda vyzerať to osobné zdokonaľovanie ?
Milé dievčatá a chlapci. Normálna a správna cesta k osobnému šťastiu vedie od zamilovanosti, cez hlboké priateľstvo a duchovnú lásku k manželstvu a v ňom i k sýtemu manželskému pohlavnému životu.
Spolu s vašimi rodičmi a mnohými lektormi, dobrými učiteľmi a priateľmi vám želám, aby ste našli partnera, ktorý bude chrániť vaše dobro a nikdy vám neublíži. Je dôležité poznať čistú lásku. A vy ju práve teraz objavujete. Láska je najvyšší stav duchovnej dokonalosti a cesta k nej je ako pekná a pohodlná dláždená serpentínová cesta na vrchol kopca. Kto si však chce skrátiť výstup priamou skratkou, /drogami, alkoholom, sexom a zanedbaním sebavýchovy/ vyhne sa rôznym príležitostiam osobného zdokonalenia, vrchol dosiahne skôr, ale duchovne prázdny. Okrem sexu a vnímania krásy, ktorým sa učiť nemusíme, netrpezlivý človek nemá hodnotné povahové dary, ktorými by si partnera pripútal a udržal.
Keď sa chlapec prvý krát naozaj zamiluje, vníma dievča ako dúhu. Nechce sa jej dotýkať, aby sa nerozplynula. Len sa rád pozerá, ako sa smeje, ako hovorí, ako sa teší. Je to jeho princezná. A vie pre ňu konať i veľké činy. Prestane klamať, používať „vybrané slová,“ piť alkohol, fajčiť, trhá kvety, otvára dvere a niektorí si znova začnú čistiť i zuby. A začne duchovné sebazdokonaľovanie k dobrote a láskavosti. Nič nie je zmeškané. Mladý muž je schopný platonicky milovať /bez predmanželského sexu/ aj niekoľko rokov.
Ale aj zamilované dievča vydrží viacej pred zrkadlom, ako predtým. Dievča je citovejšie a zraniteľnejšie ako chlapec. Potrebuje cítiť ochranu a pomoc, nestačia slová. Ak ju chlapec máličko pohladí, drží za ruku, letmo pobozká, zašepká jej pár sladkých slovíčok, je šťastná. Viac už nežiada, prežíva čistú lásku. A táto duchovná láska môže stále rásť i niekoľko rokov tým, že sa budú obaja stále viac spoznávať. Preto tiež budú rozvíjať svoje dobré osobné vlastnosti, a to rozhovorom, ústretovosťou, uznaním a vzájomnou pomocou.
Lenže vo chvíli, keď sa začnú viacej dotýkať, viacej sa objímať, v nás chlapcoch sa prebudí pohlavná túžba. A tá sa stupňuje. Ak o tom dievča nevie, obaja sa rýchlo vystavia sexuálnemu tlaku. A dievča si myslí, že chlapec ju vtedy viacej miluje, ako pri jemnom pohladení. Obaja sa pri tom však dostávajú od lásky ku sexu. A nabudúce bude tá cesta od lásky k sexu kratšia a rýchlejšia, až nakoniec budete, /alebo chlapec bude/ myslieť len na sex. /Ja chcem, ja chcem,... / Vtedy zdokonaľovanie v láske prestane.
Všeobecne ale platí, že každý si toľko dovolí, koľko mu partner povolí. Preto bedlite obaja.
A nebojte sa, pohlavná zdržanlivosť je tiež prirodzená. Neochoriete z toho. Telo sa samo stará o odchod pohlavných buniek z tela prirodzenou polúciou a menštruáciou. Pohlavnou zdržanlivosťou však dávame priestor rastu priateľstva a skutočnej lásky.
13. Čo je príčinou rozpadu vzťahov?
Hlavnou príčinou rozpadu vzťahov lásky je nepripravenosť mladých tínedžerov na manželstvo a unáhlený výber partnera na základe zamilovanosti a pohlavnej túžby. Zoberú sa, alebo začnú voľne spolu žiť preto, že sa sebe páčia telesne, alebo z iných príčin. Ducha má každý, ale mnohí ho neuznávajú, preto ho ani nemôžu zdokonaliť v láske, a preto lásku nemajú.
V podstate existujú dva životné štýly mladých ľudí.
1.
Liberálny, povrchný, podľa zásady: Vyber si pekného a určite budeš šťastná -ý.
2.
Výber na základe dobrých duchovných vlastností, na základe lásky podľa zásady: Hľadaj si dobrého, dobrú, snažte sa osobnú lásku si vypestovať v období priateľského „ chodenia spolu“. Najskôr sa musíte poznať i vnútorne a až potom sa rozhodnite. Lebo milujeme len to, čo poznáme.
V láske si neberiem partnera, aby som ho využíval ku svojmu šťastiu, ale aby on bol šťastný pri mne. Ja mu chcem ku šťastiu pomáhať. Pokým toto necítim, nemilujem. Len potom budem i ja šťastný. Dobrý život je následkom našej dobroty, nie tvrdohlavosti a sebeckosti.
V súčasnosti väčšina dospievajúcich si vyberá partnerov podľa vonkajšej krásy a bez dôrazu na povahové vlastnosti. Mnohé dievčatá si i vyhliadnu chlapca, chcú a hľadajú lásku, dobrú povahu, ale pekný partner ich túžbu nechápe, lebo lásku necíti a ani mu nechýba. Prečo by mal niekomu pomáhať? Veď ona ho chce za každú cenu.
Egoista sa zaviazať nechce, dievčatá strieda, lebo i on má právo vyberať si „vhodnú“, a preto prichádza ku sklamaniu v láske.
Mnohí tínedžeri bez priateľského vzťahu, priamo v období dospievania prechádzajú k sexu, čím preskočili jednu etapu svojho osobného vývinu. Nie vrodeným sexom, ale osobne vytvoreným vzťahom priateľstva a lásky sa mladík mení na muža. K mužnosti patrí i duchovná sila, nie len telesná. Nie vydieraním dievčaťa, ale láskou má muž chcieť riadiť spoločný život.
Preto mnohí ani v dospelosti nie sú duchovne zrelí pre partnerský vzťah a nemôžu vytvoriť harmonické manželstvo. 90 % z týchto manželstiev je nešťastných.
Z druhej menšej skupiny, kde sa výber koná priateľstvom a láskou, až 90% manželstiev zotrváva. Väčšina z nich vytvára najskôr vzťahy priateľstva, čo sú vhodné predpoklady pre vzájomné poznanie osobností a šťastný život v láske. Dosiahne to však len desatina populácie.
14. Aká je šanca, že budeme žiť v peknom manželstve?
Ak je teda vo vašej triede 30 žiakov, či študentov, tak ak nič nepodniknete, len traja budete v manželstve šťastní. Ak sa ale rozhodnete okrem tela a rozumu zdokonaliť i ducha, svoju povahu ešte pred konečným výberom partnera, máte šancu všetci.
Lebo dať môžeš len to, čo máš. Ak nemáš dobré duchovné vlastnosti a partner po nich ani netúži, skutočne môžeš darovať len ten sex. Svoje vnútro úzkostlivo skrývaš. Na počiatku to nie je problém, ale v manželstve svoju povahu už neskryješ a iba sex stačiť nebude.
Najskôr musí muž vytvoriť duchovnú a telesnú harmóniu v sebe, až potom vie vytvoriť harmóniu s iným. Len duchovne vyrovnaný a dobrý človek rozozná dobro od zla, hľadá dobro i v iných ľuďoch a môže si správne vybrať dobrého partnera. Alebo ho vie k dobru a láske v čase priateľstva priviesť. V manželstve je na zmenu povahy už neskoro. Do manželstva máme vstúpiť už pripravení. Jednoducho sa tomuto pravidlu hovorí:
Aký išiel, takú našiel.
15. Akí by sme teda mali byť? Na akých by sme sa mali zmeniť?
Každý chlapec sa počas niekoľkých rokov zmení na muža a každé dievča sa zmení na ženu. Predsa však sú medzi dospelými rozdiely. Vidíme úspešných i neúspešných, láskavých, priateľských a milovaných, ale i egoistov, špekulantov, násilníkov, či osamelých, a sklamaných bezdomovcov. Mnohí osamelí ľudia, uzavretí do seba, trpia emocionálne i duchovne. Obyčajne sú nešťastní a príčinu nevidia v sebe, ale vo svojich životných podmienkach a v iných ľuďoch. Nevedia však, že najskôr musia zmeniť seba, svoje myslenie. Lebo správnym činom a správnemu výberu partnera predchádzajú naše správne rozhodnutia. Dosiahnuť môžeš len to, na čo vopred myslíš. Preto nenechajme sa unášať prúdom, sami seba zmeňme a buďme tvorcami svojho šťastia.
V mladosti som čítal Mardenovu príhodu mladíka, ktorý mal záujem o prácu v práčovni. Riaditeľ sa ho opýtal, prečo chce práve u nich pracovať. Mladík odpovedal, že má rád čistotu a poriadok. Dostal však odpoveď: „Tak hoďte a vyperte si košeľu.“ Autor sa snažil čitateľov presvedčiť, že každý zdravý človek je si sám strojcom svojho šťastia a že správne myslenie predchádza správnym rozhodnutiam a činom.
Človek totiž žije
v duchovnom i materiálnom svete. Aby zažil šťastie a naplnenie, musí sa naučiť udržať obidve tieto reality v rovnováhe. Potom žije harmonicky vyvážený život, ktorý zodpovedá jeho vlastnej podstate /Dr.J.Murphy/. Ak produktom nášho duchovného sveta je láska, potom je našou úlohou dať materiálnemu svetu, rodine i nášmu okoliu, všetko, čo nám umožňujú naše schopnosti. Ak teda dáme blížnym z nášho pokoja a lásky, budeme šťastní, vnútorne vyrovnaní a sami sa ochránime pred neúspechom, osamelosťou a smútkom. Pre svoje okolie sú takíto ľudia pracovití, láskaví, ústretoví a príťažliví.
16. Podľa čoho si teda ľudia vyberajú partnerov?
Je smutné konštatovať, že situácia je neradostná. 90% ľudí sa nesplnili ich sny o láske. Okolo nás chodí množstvo nešťastných a sklamaných. Bez etického vzťahu je manželstvo nemožné. Až v 1/3 manželstiev sa uplatňuje domáce násilie. Štatistiky dokazujú, že 50% zo všetkých manželstiev sa rozpadá. Množstvo ľudí lásku neustále hľadá, čaká na ňu, alebo ju postupne stráca. Mnohí pred manželstvom vystriedajú viacero partnerov, ale lásku nenachádzajú. Lebo vopred nevytvorili hlboké priateľstvo. A duchovný nepokoj, slabá vôľa, nezriadená túžba po predmanželskom a mimomanželskom sexe a nesprávny výber partnera ich núti ďalej striedať. A ak bez lásky i vytvoria manželstvo, ich spolužitie je udržiavané krásou tela, záujmom o deti, potešeniami z profesie, materiálnych vecí, peňazí a zážitkov, čo pokladajú za osobné úspechy. V duchu však cítia nespokojnosť, lebo ich životy nie sú prežiarené láskou, pokojom a radosťou. Preto sa často uchyľujú k nevere.
Len 10% párov priznáva, že žijú šťastne v harmonickom manželstve. A to sú tí, s ktorých aspoň jeden bol v láske k blížnym vychovaný pred zoznámením sa s partnerom, alebo v období priateľstva duchovne rástli spolu. Takíto partneri vždy si boli verní a vždy si verní budú a to ich robí šťastnými.
Ako nám pri výbere partnera môže pomôcť televízia?
Pomôcť môže, ale najčastejšie iba kresťanská. Žiaden iný kanál v súčasnosti neponúka vhodné formáty s témou harmonického manželstva.
Seriál typu: Farmár hľadá ženu, Stroskotanci na pustom ostrove a iné reality show rozhodne nie sú dobré príklady výberu manželského partnera. Sprevádzané sú skutočným a zámerným emocionálnym a psychickým vydieraním všetkých zúčastnených, ktorí potom musia použiť i mnohé osobné neresti, aby sa v tom boji udržali. Dobré vlastnosti sa neuplatnia, i ak by ich mali. Konečným víťazom je však len finančný biznis producentov.
Taký skupinový výber je neprirodzený, lebo láska je intímna záležitosť dvojice. Jeden farmár a päť žien, alebo izolovaná skupina chlapcov a dievčat môžu predviesť iba svoj egoizmus a všetko pekné len kaziť závisťou a svojimi telesnými a pohlavnými ponukami. Ak by niekto prejavil peknú vlastnosť, napr. dobrotu a trpezlivosť, bol by v takejto skupine na smiech. Sami sa však počas svojho pobytu na ostrove neustále škriepia, hoci sa stále vyzývajú k jednote.
V januári 2012 malo 10 mladých dievčat vymenovať 10 vlastností svojho budúceho partnera. Ich najčastejšie odpovede boli:
Musí byť štíhly, čiernovlasý, zdravý, veselý, spoločenský, športovec, finančne nezávislý, vedieť po francúzsky, musí ma milovať, byť dobrý v posteli, atď.Musí, musí, musí...Podobne to vyzeralo, ak hovorili chlapci o dievčatách. Všetci prejavili svoje ego-povahy, takže z prítomných nemal šancu vlastne nikto. Po skončení týchto hrdinských spovedí všetci pri ohni zmĺkli. Všetci boli vnútorne úplne sami. Cítili, že to nie je cesta k súladu a k harmónii, ale nevedeli, čo s tým. Boli úplne bezradní, nemali o čom hovoriť.
Nikto z nich nepovedal, že najskôr ja chcem mať dobrú povahu, aby mal partner vo mne čo milovať a on by mal mať dobré duchovné milovania hodné vlastnosti, aby som ho úprimne mohla milovať i ja.
17. No, ale čo teda mám robiť, ak kamarátky už majú chlapca a ja nie? Vyzerám ako neschopná a menejcenná. Ako ho mám hľadať?
Rozhodne sa preto netráp a nehľadaj neuvážene. Možno máš duchovné hodnoty, o ktorých nikto nevie a ani nechce vedieť. Máš teda iné kritériá výberu, ako tvoje priateľky. Buď spokojná, že nemáš chlapca, ktorý ide s prvou, ktorá sa mu ponúkne. V tejto
prvej fáze výberu v 15 až 18 roku nikto nehľadá životného partnera, ale jasne sa vyčeria prelietaví sukničkári a namyslené fiflenky. Až neskôr,
v druhej fáze dospievania, v období priateľstva, začnú sa medzi vami trblietať skutočné charaktery. A vy už rozumnejší, vytvoríte si predstavu o svojom životnom partnerovi a budete vedieť, čo vlastne chcete a čo i hľadáte. Začnete si vzájomne ponúkať okrem krásy i skryté vnútorné hodnoty. Budete ako hľadači nebrúsených diamantov rozoznávať cenné kamene od hlušiny. Až v druhom období dospievania sa ako priatelia vzájomne zušľachtíte tak, že vynikne vaša telesná i skutočná duchovná krása. Pamätajte, že kameň kameňom a priateľ priateľom sa brúsi.
K tomu však je potrebná trpezlivosť nedať sa v prvej fáze dospievania zviesť k lacným vzťahom a zachovať si telesnú čistotu pre svojho manžela alebo manželku.
Veď máš čas. Študuješ na strednej škole a možno ťa čaká i vysoká. Ešte sa nevydávaš, ani neženíš. Tvoj vážny vzťah vyplynie z tvojich kamarátstiev alebo z priateľstiev. A potom, bez predošlých vážnych vzťahov, ľahšie vytvoríš ten svoj jediný, skutočne pekný a trvalý. Len buď trpezlivá, aby si v ponukách vedela rozoznať pravú lásku od partnerovej sebalásky. Lebo mnohí lásku predstierajú a zahrávajú sa s citmi iných, čím im ubližujú a šíria bolesť a smútok.
A určite zanedlho uvidíš, ako pôjdu niektoré tvoje 18 ročné priateľky „z rúk do rúk“ a to predsa nechceš. To nie je láska, ani hľadanie lásky. Preto ti želám dôležitú vlastnosť lásky – trpezlivosť, dobrotu a múdru predmanželskú pohlavnú zdržanlivosť. O tej múdrej trpezlivosti mali v Česku pekné príslovie: „Sedávej panenko v koute, kdyš budeš hodná, najdou tě.“
V drobnej publikácii Márie Kohutiarovej Stvorená pre lásku /SDB/ sa píše i o tebe: Narodila si sa ako malé dievčatko, dospievaš a máš sa stať ženou. V pláne je, aby si bola nádherná, zrelá, prirodzená z vonku i z vnútra, aby si bola celá darom a mohla byť obdarovaná. Tešíme sa na to, že si sa odhodlala k tomuto dozrieť. Ale nezabudni, ešte taká nie si. Teraz je to s tebou ako so „škaredým“ káčatkom Hansa Christiana Andersena. Iba bolo iné, ako ostatné. Ty teraz hľadáš cestu a hľadáš svoje skutočné ja. Hľadáš, ako funguje tvoje srdce, tvoja povaha, tvoje telo a tvoja plodnosť, aby tvoje poslanie byť ženou bolo naplnené aj telesne aj duševne. Nikdy nezabúdaj na to, že máš byť niečím iným ako sliepkou alebo kačkou. Nevzdávaj pátranie po pravde o sebe, aj keď to bude náročné, aj keď ostaneš na chvíľu sama, aj keď sa ti bude zdať, že už nevládzeš, aj keď ťa budú presviedčať: „Kašli na to, každý to robí takto“. Stojí to za to!
Zo škaredého káčatka vďaka jeho vytrvalosti byť tým, čím má byť, vyrástla nádherná labuť. Každý ju obdivoval.
A tie, čo idú s každým, kto sa na nich usmeje, už zastavili zdokonaľovanie a dosiahli svoj vrchol. A teraz budú svoje šťastie vyhrabávať tam, kde nie je.