"Povinností kněze je připomínat katolíkům, že nesmí přijímat Eucharistii ve stavu těžkého hříchu a umožnit jim přístup ke svátosti smíření",
řekl nigerijský kardinál na
Mezinárodním eucharistickém kongresu v Budapešti. "
V Církvi stále platí nauka, že kdo ví o sobě, že je ve stavu těžkého hříchu, který ho vzdaluje od Boží lásky, nemá jít ke sv. přijímání jen proto, že jdou všichni", uvedl kardinál. John Onaiyekan během
živě streamované katecheze z Budapešti 9. září 2021.
"
Nejprve se musí ve svátosti smíření formou zpovědi smířit s Bohem. Dnes však, bohužel, vidíme jen dlouhou řadu lidí, přistupujících během mše ke sv. přijímání, z nichž je mnohým lhostejné, jestli se nacházejí v náležitém duchovním stavu, aby přijali Eucharistii. Povinností kněze je proto připomínat katolíkům, že nesmí přijímat Eucharistii ve stavu těžkého hříchu a umožnit jim přístup ke svátosti smíření."
Kardinál Onaiyekan sloužil jako arcibiskup Abuji od roku 1994 až do 2019, kdy papež František přijal jeho žádost o penzionování z důvodů dovršení 75 let věku. K programu 52. Mezinárodního eucharistického kongresu v Budapešti (5. až 12. září. 2021) přispěl s více než hodinovou katechezí
o katolické nauce o Eucharistii. 77-letý kardinál doporučuje kněžím, aby věřící v kázáních náležitě poučovali o hodnosti přijímání Eucharistie, aby tak lidé věděli, kdy se ocitnou v nepřípustné situaci a mohli ji předem napravit, aby je nemuseli veřejně poslat pryč od 'zábradlí', u kterém se podává sv. přijímání. V některých zemích se diskutuje o tom, jestli se politikům, kteří z politických důvodů hlasují za nemorální zákony, má odmítnout přístup ke sv. přijímání. "
Pokud hlasují za nemorální zákon, i když v sekulárním státě, stávají se ve skutečnosti spolupachateli zločinu a proto máme co do činění s morálním rozhodnutím, které není slučitelné s přijetím sv. přijímání."
Africký kardinál dodává, že
" katolický politik, který v souvislosti s morálními záležitostmi veřejně nesouhlasí se svou Církví, by se měl raději vyhýbat provokačním kontroverzím v souvislosti s Nejsv. Eucharistií ".
Jako biskup se vždy snažil, jak nejlépe uměl,
povzbudit katolické politiky, aby "za všech okolností zaujali pevný a jasný postoj a postavili se proti každému zákonu, který je proti Bohu"
"
Současná situace stále častěji vyvolává diskuse o odpovědnosti katolických politiků držet se zákonů Církve ve svých politických rozhodnutích, zejména v souvislosti s těžkým hříchem potratu. Potrat se přitom považuje za normální v mnoha " tzv. rozvinutých zemích": Katolická církev však v každém případě trvá na tom, že potrat je vraždou nevinného nenarozeného dítěte. Každý katolík tedy, který se dopustí potratu nebo na něm spolupracuje, by měl vědět, že se dopouští vraždy a neměl by přistupovat ke sv. přijímání, pokud nepřistoupí ke svátosti smíření. K Bohu se dá vrátit i po spáchání takové věci, ale problém spočívá v tom, že lidé jsou pyšní, ba až hrdí na to, co udělali."
Onaiyekan řekl, že otázka, zda katolický politik musí vždy nutně hlasovat proti každému zákonu, který povoluje potrat nebo jiný nemorální skutek, je "delikátnější a problematičtější". Důležité je, že v aréně politických stran je nezbytné, "
aby Církev nevtahovala Nejsv. Eucharistii do politických svárů a hádek, protože z toho může být víc škody než užitku."
Onaiyekan je biskupem již 38 let a dříve sloužil jako předseda biskupské konference Nigérie. Připomněl i to, že život v Nigérii v sousedství s muslimy, kteří uznávají 'šariju', je učí užitečné lekci, jak nezavádět náboženské zákony do společenství věřících v multináboženská národě.
"
V Nejsv. Eucharistii jsme působením Ducha Svatého
intimně sjednocení s Ježíšem Kristem, Synem Boha Otce.
Jinými slovy jsme intimně sjednoceni s Nejsv. Trojicí.
Skrze Nejsv. Eucharistii tedy Bůh k nám nejenže přichází,
ale v nás i žije a my žijeme v Něm.
Jednoznačně můžeme říci,
že nikdo není hoden přijímat svaté přijímání.
Před Bohem jsme totiž všichni hříšníky.
Proto se i na začátku mše svaté modlíme
"Vyznávám se Všemohoucímu Bohu ..."
- a musíme to myslet a dělat opravdu upřímně,
nejen jako formalitu.
Ustavičně bychom měli Bohu děkovat za to,
že nám dovoluje sjednotit se s Ním
a udělat nás hodných slavit s Ním
i Eucharistii skrze Jeho milost."
Zdroj:
www.catholicnewsagency.com, 9. 9. 2021
Převzato z
www.lifenews.sk/,
článek naleznete
zde.