Přinášíme informace o novém oltáři na Petrově. Záznam ze svěcení můžete shlédnout
ZDE.
Demontáž stávajícího obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla * 7. dubna 2021
Svěcení nového oltáře
V den 130. výročí posvěcení katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově, která se každoročně připomíná 21. května, posvětí brněnský biskup Vojtěch Cikrle nový obětní stůl a další prvky nového presbytáře hlavního chrámu diecéze.
Protože počátky chrámu na petrovském kopci sahají až do 70. let 12. století a následně prošel několika přestavbami, není známo, kdy přesně byl chrám vysvěcen. Výročním dnem památky posvěcení brněnské katedrály byl tedy stanoven 21. květen. Právě v tento den roku 1891 posvětil v pořadí osmý sídelní biskup brněnské diecéze a pozdější olomoucký kardinál František Saleský Bauer nový jedenáct metrů vysoký oltář katedrály zhotovený z limbového dřeva, který zdobí postavy dvanácti apoštolů.
Nový návrh presbytáře: Říčný – Todorov - Říčná
Nové řešení obětního stolu i dalšího vybavení presbytáře, je realizováno podle návrhu tvůrčího kolektivu architektů Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné, jejichž návrh byl nejvíce oceněn ve výtvarné soutěži o návrh úpravy liturgického prostoru v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně, která byla vyhlášena v únoru 2019. Jejím cílem bylo sjednocení dominantních prvků v současném presbytáři, tedy obětního stolu, ambonu, přenosné sedes (sedadlo pro celebranta), oltářních svícnů, svícnu pro paškál a procesního kříže.
Demontáž
Dne 7. dubna 2021 byla provedena demontáž stávajícího obětního stolu, který se brněnský biskup Vojtěch Cikrle rozhodl věnovat kapli sv. Jana Nepomuckého v Papežské koleji Nepomucenum v Římě, kam bude později převezen. (Současný obětní stůl váží cca 1,1 tuny a jeho autorem je řezbář, sochař a restaurátor Jaroslav Vaněk, autor mj. petrovského betléma. Do katedrály byl umístěn v roce 1984.) V římské kapli je dosud jen dřevěný obětní stůl, který není pevně osazený.
Římský pozdrav
Rektor Papežské koleje Nepomucenum v Římě do Brna vzkazuje:
Vážíme si a s radostí vítáme rozhodnutí brněnského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho, který věnoval dosavadní oltář z katedrály do seminární kaple v Nepomucenu. Pro samotnou instalaci "staronového" oltáře v seminární kapli je třeba ještě připravit statické vypodložení kněžiště. Odborné kamenické práce se ujme v nejbližší době akademický sochař Petr Váňa, pro kterého to nebude první úkol, který v římské koleji realizuje. Oltář z brněnské katedrály se stane symbolickým pojítkem mezi místní katolickou církví v České republice a papežskou kolejí v Římě.“
Papežská kolej Nepomucenum v Římě byla založena v roce 1929 a jejím úkolem bylo vychovávat kněze pro službu v Československu. Během své dlouhé historie jí prošli seminaristé, kněží a budoucí biskupové, kteří působili ve vlasti i v exilu. Za všechny bychom mohli zmínit emeritního pomocného biskupa Petra Esterku, který má velké zásluhy pro službu krajanů nejen v USA. Z mladých kněží pak například faráře katedrály sv: Petra a Pavla - P. Tomáše Koumala, P. Petra Šikulu, faráře v nové zřízené brněnské farnosti Nová Líšeň, který byl v letech 2013 – 2018 v Nepomucenu rektorem. Ve funkci vystřídal dosavadního rektora Mons. Dr. Jana Mráze, nyní faráře v kostele sv. Tomáše v Brně, který v Římě působil dvacet let.
První kroky k realizaci nových prvků
„Jako první krok byla vypracována přesná výrobní dokumentace, dle které budou jednotlivé předměty zhotovovány,“ uvedl před časem architekt Petr Todorov.
„ Na tomto základě byl vytvořen digitální model, který byl na Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky Fakulty strojní VUT v Brně prověřen z hlediska pevnosti, stability a únosnosti. Dále byly zahájeny podrobné konzultace s příslušnými řemeslníky – kovolitci, modelářem, specialistou na patinaci a kameníkem a byly provedeny segmenty dílčích pracovních modelů pro prověření dimenzí, proporcí a měřítka bronzových struktur. Poté následovala specifikace technologických postupů, příprava modelů jednodušších částí a chystají se vzorky povrchů bronzu a jeho patinace,“ upřesnil architekt.
Z historie do budoucnosti
Umělcům minulosti, kteří se podíleli na jedinečné výzdobě katedrály sv. Petra a Pavla, dominuje Ondřej Schweigl, nazývaný „moravský Michelangelo“, který se stal po dlouhou dobu rozhodujícím umělcem činným při výzdobě kostela i jeho vybavení, souvisejícího s přeměnou kostela v katedrálu.
K řadě zvučných jmen historie, se ve 20. a 21. století připojují novodobí tvůrci – desková křížová cesta po obvodu chrámu od brněnského sochaře Jiřího Marka je originální tím, že prvních několik zastavení umělec vytvořil v padesátých letech minulého století, a když koncem 20. století své dílo dokončil, byl jeho umělecký rukopis zcela jiný.
Kromě kaple Zvěstování Páně (O. Schweigl) byla v roce 2005 v severním vchodu katedrály zpřístupněna nová adorační kaple Těla Kristova, jejíž oltář i interiér navrhl a realizoval velehradský umělec Otmar Oliva.
K současným dílům patří také památník sv. Cyrila a Metoděje nedaleko chrámu autorů Vladimíra Matouška a Ing. arch. Radima Horáka, který v Jubilejním roce 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu 6. června 2013 slavnostně požehnal biskup Vojtěch Cikrle.
„Brněnští architekti Říčný-Todorov-Říčná se nyní připojují k těm, jejichž stopa bude na Petrově nesmazatelně zaznamenána,“ konstatuje biskup Cikrle.
Za sv. Zdislavou na Petrov
Pro vložení do obětního stolu vybral biskup Vojtěch Cikrle ostatky svaté Zdislavy, rodačky z brněnské diecéze – z Křižanova. Na Petrově se tedy mohou věřící obracet ve svých modlitbách nejen ke sv. Petru a Pavlovi, patronům katedrály i celé brněnské diecéze, ale nově také k vyhledávané a uctívané patronce rodin.
„Zdislava z Křižanova byla úžasnou ženou. V duchovní oblasti vyvěrala její krása z napojení na Boha. Právě z něho čerpala prostřednictvím modlitby a svátostí všechno potřebné k tomu, co na ní i dnes obdivujeme. Jako železo ponořené do ohně přebírá jeho vlastnosti, začíná svítit, hřát a navíc se stává tvárné, tak se do Boha ponořená Zdislava stávala milující dívkou, manželkou, matkou i lékařkou nemocných a chudých, kteří s důvěrou vyhledávali její pomoc a byli zázračně uzdravováni tělesně i duchovně. Mám radost, že její poslání chránit a povzbuzovat rodiny je stále živé,“ říká biskup Vojtěch Cikrle.
Svatá Zdislava byla spolu se sv. Janem Sarkanderem prohlášena papežem Janem Pavlem II. za svatou dne 21. května 1995 v Olomouci. Od jejího narození uplynulo v roce 2020 osm set let.
V Brně dne 6. dubna 2021
Martina Jandlová
tisková mluvčí
Odkaz na fotogalerii ZDE