(článek z roku 2021) -
31. květen 2021 si můžeme připomenout 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého. Náš spolupracovník, slovenský publicista Karol Dučák k této příležitosti připravil článek, jehož 1. část nyní nabízíme.
... ať nám Bůh dá, co dal Tobě,
by náš jazyk neshnil v hrobě!
Svatý Jan z Nepomuku - 1.část
Vzácnější ve světě, nežli ve své vlasti
Není snad v Čechách a na Moravě člověka, který by nikdy neslyšel ta slova Svatojánské modlitby, jejímž autorem je Karel Havlíček Borovský:
„Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku!
Ať nám Bůh dá, co dal tobě, by náš jazyk neshnil v hrobě!“
Měsíc květen není jenom mariánským měsícem, ale také měsícem jiných svatých Katolické církve. Hned na první den tohoto měsíce připadá liturgická památka sv. Josefa dělníka; svátek mají apoštolé Filip, Jakub a později Matěj.Také si připomínáme památku kněží z Moravy, sv. Jana Sarkandra (6.5.) a Klementa M. Hofbauera (20.5.).
16. květen je zase svátkem snad nejznámějšího českého světce na celém světě – svatého Jana Nepomuckého. A na 31. května 2021 připadá 300. výročí jeho blahořečení.
Není snad na světě země, ve které by o něm nevěděli. Je nejen patronem Čech, ale i patronem habsburského domu, taktéž druhým patronem jezuitského rádu (1730) i druhým zemským patronem Bavorska a spolupatronem jednoho z největších německých měst, Mnichova.
Jako autor tohoto článku to mohu potvrdit z vlastních zkušeností, protože jsem několik let pracoval v Bavorsku, kde jsem často vídal světcovu sochu na starých mostech. Ne náhodou. Světec, přesněji řečeno jeho umučené tělo, bylo v roce 1393 shozeno z pražského Karlova mostu do Vltavy a tak je podle některých pramenů ještě i patronem mostů, lodníků, vorařů, mlýnů, ale také kněží a zpovědníků, patronem bezpečného putování a šťastného návratu, proti pomluvám, proti nebezpečí vody, za mlčenlivost, za zpovědní tajemství.
Požívá však velkou úctu i v mé vlasti, na Slovensku. Je patronem rožňavské diecéze a v mém bydlišti, městě Vranov nad Topľou, na východě Slovenska, je starý chrám Narození Panny Marie, ve kterém jeden boční oltář na levé straně při vstupu do chrámu je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Je tam i socha světce, ostatně ne jediná ve Vranově nad Topľou. Ve městě je takových soch víc.
Není snad země, ve které by neznali jeho jméno. Také v daleké Jižní Americe byl tento světec velmi uctíván. Jako autor řady článků a knihy
Božie svetlo v temnotách Paraguaja zabývající se historií jezuitského státu, jsem zjistil několik pozoruhodných faktů o úctě jezuitů k českému světci.
Právě díky jezuitům se stal český mučedník sv. Jan Nepomucký známým prakticky po celém světě a velké úctě se těšil i v jezuitském státě v Paraguayi jako patron proti povodním a záplavám. Navíc v roce 1760 založil jezuita Manuel Durán západně od řeky Paraguay redukci San Juan Nepomuceno.
(Srov.
https://www.newadvent.org/cathen/10095d.htm)
Ostatně, město se stejným názvem San Juan Nepomuceno se nachází i v departementu Bolívar v severní Kolumbii.
a také v portugalsky mluvící části Jižní Ameriky mají město São João Nepomuceno na jihovýchodě brazilského Minas Gerais.
Tomuto světci je zasvěcené velké množství kostelů a kaplí po celém světě. Počet jeho soch se jen v Evropě odhaduje na mnohem víc než třicet tisíc. Byly o něm napsány knihy, studie, divadelní hry, je častým námětem obrazů, soch a jiných uměleckých děl. I když se jednotlivá vyobrazení mučedníka od sebe odlišují, nejčastěji je zobrazován jako kněz se štolou, biretem na hlavě, v ruce má palmu, kříž nebo knihu. Lze ho vidět i s prstem na ústech, jazykem, zámkem nebo rybou, jako symboly mlčenlivosti, ale také s perem, odznakem jeho funkce úředníka v církevních službách.
Navíc svatý Jan Nepomucký bývá jako jediný světec zobrazován i s hvězdami kolem hlavy, protože jeho mrtvé tělo našli ve Vltavě rybáři údajně podle světýlek kolem jeho hlavy. Podobná pocta patří Matce Boží, Marii, která však má výjimečné postavení mezi obyčejnými smrtelníky.
Světcova socha, postavená na pražském Karlově mostě v roce 1683 se stala předlohou mnoha napodobenin a tak se stal světec na mostě zřejmě nejznámějším světcem vůbec. Podle všeho je nejvíce uctívaným Čechem ve světě, ale paradoxně snad nejméně úcty požíval ve své vlasti, i když je jedním z patronů Čech. Není snad světce, který by byl svými rodáky tak zpochybňován, jako právě on. V tisku i na internetu se objevuje stále více článků, jejichž autoři tvrdí, že se údajně stal světcem omylem, ba vyskytly se i snahy zcela zpochybnit existenci tohoto mučedníka. Je to pro mnohé poctivé katolíky dost těžko pochopitelné, byť tento smutný stav se do jisté míry dá ospravedlnit logickými příčinami a historickými souvislostmi.
Kolem osoby sv. Jana Nepomuckého se skutečně nahromadilo v průběhu několika staletí množství nejasností a omylů. Nejmenší vinu na tom však má samotný světec. Všechna nedorozumění zapříčinila nepozornost lidí, kteří zapisovali jeho životopisné údaje, jakož i někteří zapálení ctitelé mučedníka, kteří - často hnáni nadměrnou horlivostí - zkomolili, či záměrně upravili některá fakta o něm.
Takto přivedli vodu na mlýn všem odpůrcům světce, kteří s nemalou dávkou škodolibosti použili každou nesrovnalost k tomu, aby - rovněž hnaní nadměrnou horlivostí - zpochybnili ještě i to, co se mezitím podařilo vědecky dokázat a historicky doložit. A tak se stal nejznámější český světec objektem vášní, které velmi zdeformovaly jeho obraz.
Z úcty k velkému světci bych se rád pokusil očistit zrno od plev, vyloučit z jeho životního příběhu všechny polopravdy a lži, a vytvořit mučedníkův pravdivý portrét ve světle nejnovějších poznatků.
Kdo tedy byl sv. Jan Nepomucký?
Odpovědi budeme hledat v dalších dílech tohoto článku,
2. část článku - Johánek z Pomuku - zde
Svatý Jene z Nepomuku,
drž ochrannou svoji ruku,
nad věrnými v Čechách, Slezsku,
na Moravě i Slovensku,
i na celém země kruhu,
vyprošuj nám milost v Bohu!
Karol Dučák
(Vydáno 30. 5. 2021; 16. 5. 2022 - 693 přečtení)
Jednotlivé díly:
1. část: Vzácnější ve světě, nežli ve své vlasti - zde.
2. část: Johánek z Pomuku - zde
3. část: Začátek konceu - zde
4. část: Posmrtná pouť mezi Boží vyvolené - zde
5. část: Blahořečení a svatořečení - zde
6. část: Zázraky, akceptované v kanonizačním procesu.
Doplnění: Svatojánské slavnosti NAVALIS v Praze a Slovenské Navalis na Domaši