Každý den se konfrontujeme s alternativami, z nichž mnohé nás nabádají vzdát se, podlehnout ... existují však zlatá pravidla, které, když si zapamatujeme, pomohou nám.
Každý den se v nás projevují naše touhy, myšlenky, reakce, rozličné sklony a snaží se nás ovládnout. Snažíme se proti nim bojovat jak nejlépe umíme, ale ne vždy se nám v tom daří. Opravdu jsme schopni odolávat pokušením? Existuje nějaký kouzelný recept, jak nad nimi zvítězit? Výbuchy hněvu, vzplanutí spalující žárlivosti a smyslné touhy, reakce neovladatelného sobectví ... Seznam všelijakých
sil, které často sídlí v srdci člověka, je dlouhý; tak dlouhý, že staří lidé ho často přirovnávají k divokým koním. Kdo je dokáže zastavit? Tyto síly dělají všechno pro to, aby nás ovládly. Nezřídka vidíme nebezpečí, které představují a přemýšlíme, jestli se nám někdy podaří zvládnout je.
Zlatá pravidla
Jestli v sobě objevíš projevy těchto pokušení, věz, že nejsi sám. Je to běžné pro každého z nás, i pro ty, co mají o sobě vysoké mínění. I každý jeden svatý byl pokoušený a hrdinsky odolal. Cílem každé dobré výchovy je
sebeovládání. Člověk, o kterém říkají, že je "dobře vychovaný", není ani tak člověkem, který respektuje společenské konvence, které je i tak nucen dodržovat, ale člověk, který se naučil sebeovládání. Tato výchova začíná připuštěním si, že v nás neexistuje síla, která by byla silnější než my; žádné choutky, vášně, touhy, ani žádosti nám nemohou vnutit svou vůli -
pokud to nechceme my.
V první řadě musíme být rozhodnutí bránit se těmto útokům, které jsou velmi zákeřné, protože pocházejí z našeho nitra. Na to, abychom se ubránili, však musíme
sami sebe dobře znát. Každý člověk je citlivý a zranitelný v jiné oblasti. Někdo bývá zbrklejší, jiný rozumnější, další citlivější, závistivější, skoupější ... Ten, kdo se dobře zná, bude vždy tím nejsilnějším.
Dalším pravidlem sebeovládání je bdělost a ostražitost. Bdělý a ostražitý člověk vnímá, když přichází impuls - nějaká touha, vášeň, které se po trošce vnucují.
Obezřetný člověk slyší poplašné zvonění hned na začátku útoku. Když cítí, že hřeší, vytvoří si hráz na odvrácení útoku.
Nikdy si neříkej 'Je to silnější než já; nedokážu tomu odporovat'. Není to totiž pravda; ti, co si to řeknou, se příliš brzy vzdávají. Právě tehdy je ta chvíle, kdy je třeba nabrat odvahu a odmítnout kapitulovat a vzdát se území.
Síla a moc modlitby
Rozhodující roli zde hraje
modlitba. To však neznamená očekávání, že Pán v nás milosrdně zasáhne bez toho, že bychom něco udělali - to by bylo zesměšňování Jeho i nás - jen to, abychom se učili z Jeho příkladu; od Něho, který je pravým Učitelem, abychom si vyprošovali pomoc v tomto boji, zvláště, když to už nedokážeme unést. Existují totiž zápasy, které se dají vyhrát pouze Boží mocí. A nepřikázal nám sám Ježíš, abychom prosili Otce, aby nás nedovolil uvést do pokušení?
Father Alain Quilici
Zdroj:
https://aleteia.org, 14. 11. 2019
Převzato z
http://www.lifenews.sk/spravy,
článek ze 7. 5. 2021 naleznete
zde.