V Katolickém týdeníku vyšel zajímavý rozhovor s dominikánem P. Efremem Jindráčkem, který se podrobně zabýval osudy nově blahoslaveného otce Dominika Zavřela. Část rozhovoru přinášíme...
Mohl byste přiblížit okolnosti jeho mučednické smrti?
Dominik Zavřel byl zabit 13. května roku 1799 pozdě večer neznámým vojákem několika ranami šavlí do hlavy v kapli klášterní ošetřovny. Tam se již poněkolikáté snažil ukrýt konsekrované hostie, které tito vojáci ostentativně rozhazovali po zemi při plenění casamarského opatství.
Jak se vyvíjela úcta k těmto mučedníkům eucharistie? Co vlastně vedlo k jejich blahořečení?
Zásadním impulzem bylo jednak množství zázračných uzdravení, která se odehrávala na jejich hrobech hned v prvních letech po jejich smrti, a jednak obecně sdílené přesvědčení těch, kdo jejich příběh znali, že svůj život položili při veřejném vyznání Krista. A že jejich vrahy motivovala také nenávist a pohrdání katolickou vírou, nikoliv pouze politické nebo loupežné motivy. To jsou velmi důležité okolnosti, které otevírají cestu k uznání mučednictví, jako to udělal i papež František svým dekretem z 26. května 2020. Jejich ostatky, od roku 1859 uložené v klášterním kostele, jsou ve velké úctě. Dominikánský arcibiskup Granello již na začátku 20. století sepsal ke každému z nich zvláštní modlitby.
Je mezi těmito mučedníky P. Zavřel výjimečný?
Ano, je vyjímečný. Když si pročítáte jejich "Positio super martyrio", což je úřední shrnutí všech informací k jejich blahořečení, zaujmou vás svědectví lidí, kteří P. Zavřela osobně znali. Mezi novými blahoslavenými byl nestarším řeholníkem, nesmírně zásadovým, někdy až tvrdým, ale přitom stále žádaným. A to jak v klášteře, tak u místních lidí. Měl velký dar jednání s lidmi, dokázal urovnávat spory, byl nadaný pokorou, vzdělaný a vyhledávaný duchovní rádce.
Celý rozhovor v Katolickém týdeníku č. 15 ze dne 6.4.2021, ke stažení zdarma po registraci na https://www.katyd.cz/archiv-kt/.