Evangelijní úryvek neděle Pánova zmrtvýchvstání (Mk 16, 1 - 8) podává příběh, ve kterém mladík v bílém rouchu oznamuje vzkříšení Páně. Posílá ženy, aby oznámily učedníkům, že Pán Ježíš je čeká v Galilei.
V biblické a liturgické tradici jsou Velikonoce matkou všech svátků, protože dává původ všem ostatním svátkům a celému liturgickému roku. Dává smysl celé křesťanské víře, jak to vystihl apoštol Pavel: "
Jestliže nebyl Kristus vzkříšen, pak je naše zvěst klamná, a marná je i vaše víra." (1 Kor 15, 14)
Noc Mesiáše
Velikonoční vigilie se slaví po soumraku, tzn. podle biblického počítání už začala neděle. Křesťané nazývají tuto vigilii Velkou nocí, Velikonocemi, co se stal název pro celé křesťanské svátky. V židovské tradici se mluví o čtyřech nocích. První noc je ta, když Bůh stvořil svět. Svět byl ponořen do chaosu a zmatku a Hospodinova slova byla světlem.
Druhá noc je spojena s patriarchou Abrahamem. Je to noc obětování a záchrany jeho syna Izáka.
Třetí noc je událost vysvobození Izraelitů z Egypta. Bůh v noci vyvedl židovský národ z otroctví do svobody.
Čtvrtá noc bude nocí Mesiáše, který přijde v plnosti času. Jako křesťané věříme, že tato čtvrtá noc má své naplnění v osobě Ježíše Krista. Je to noc, v níž nás Boží Syn osvobozuje od každého strachu, který zotročuje člověka, především od hříchu a smrti.
Kristus - Světlo
Evangelista Marek nechává zaznívat příběh o Ježíšově zmrtvýchvstání (Mk 16, 1 - 8) do atmosféry plné paradoxů. Učedníci se v Getsemanech ze strachu rozutekli a ponechali Ježíše samotného, jeden z apoštolů ho zradil, další zapřel. Zemřel opuštěný na kříži. Právě těmto učedníkům prostřednictvím žen vzkříšený Pán vzkazuje, že na ně čeká v Galilei.
Je to Bůh, který nikdy "neláme hůl" nad člověkem, ale stále k němu přichází se světlem pravdy, svobody, lásky a odpuštění. Velikonoční neděle není zidealizováním života. Kristus vstoupil do našeho světa poznamenaného problémy a bídami. V tomto životě je třeba hledat vzkříšeného Pána, který nám nabízí sebe sama jako světlo - jako řešení otázky smyslu našeho života.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 3. 4. 2021 naleznete
zde.