Až počasí (a vládní omezení) dovolí, přinášíme tip na pouť na mariánské poutní místo do malé obce nedaleko Jemnice.
Počátky poutní tradice v Dobré Vodě sahají do první polovině 18. století. Tehdy projížděla vesnicí šlechtická rodina se slepým synem. Zastavili se u pramene tekoucího ze stráně, aby se osvěžili po úmorné cestě, a chlapec si vodou omyl obličej a oči. Náhle, jak později vyprávěl, se mu zjevila Panna Maria, jak stojí na kouli a pod ní je had. Panna Maria po chvíli zmizela, ale chlapec si uvědomil, že vidí svět kolem. Z vděčnosti za uzdravení syna nechala rodina na místě postavit sošku Panny Marie a později kapli. Událost se rychle rozkřikla a lidé začali k pramenu chodit a prosit mocnou Bohorodičku o přímluvu.
Dnes poutní areál tvoří dvě kaple navzájem propojené schodištěm. Původní barokní kaplička Panny Marie, místními nazývána „vodní kaple“, je postavená přímo nad pramenem. V roce 2017 prošla celkovou rekonstrukcí.
Barokní poutní kaple Jména Panny Marie byla vystavěna až po roce 1750 o něco výše nad malou „vodní kaplí“. S vysokou pravděpodobností lze předpokládat, že je dílem stavitele Matyáše Kirchmayera, autora mnoha dalších staveb v okolí.
Po roce 1989 byly poutě obnoveny a dnes patří k největším na Vysočině. Hlavní pouť se zde koná v neděli po svátku Jména Panny Marie (neděle po 12. září) a účastní se jí několik stovek lidí.
Není bez zajímavostí, že zázračný pramen ani v dobách největšího sucha nevysychá. Jak potvrzuje kronika i místní pamětníci, zatímco v okolních obcích museli hasiči do obecní studny dovážet vodu, v Dobré vodě bylo vody dostatek.