Evangelium Čtvrté postní neděle (Jan 3, 14 - 21) podává úryvek z nočního rozhovoru Ježíše s židovským rabínem Nikodémem.
V osobě Nikodéma vidíme zástupce židovského národa, který je otevřený poznat nauku neobvyklého rabína z Nazareta. Jelikož v nedělní bohoslužbě zaznívá pouze část rozhovoru, doporučuji přečíst jeho celé znění v Jan 3, 1 - 21.
Zástupce nás všech
Nikodém je postavou, která jistým způsobem představuje každého člověka, který přichází za Kristem a dochází k jeho znovuzrození z vody a z Ducha. V textu nás na to upozorňuje několik skutečností. Pozorný čtenář si všimne, že celý příběh začíná zmínkou o noční hodině, kdy židovský učitel přijde za Ježíšem, ale končí Ježíšovou výzvou konat pravdu a jít na světlo.
Na začátku je Nikodém zobrazen v roli aktivního diskutéra, který klade otázky (verše 1-10). Avšak pak se Nikodém vytratí ze scény a zaznívá už jen Ježíšův monolog (verše 11-21). Z hlediska literární formy přechází dialog od oslovení "ty" v první části, k oslovení "vy" v druhé části, čímž jsou do Ježíšových slov vtaženi samotní čtenáři.
Pokorný posluchač
Na začátku lze vnímat až jistou aroganci v postoji Nikodéma, který se na Ježíše obrací vyjádřením "
Rabbi, víme ...". Odkazuje na frakci farizeů, ke kterým Nikodém patřil a kterým se podařilo už shromáždit některé informace o tomto Nazareťanovi. Jakoby Kristu chtěl vzkázat: Známe tě, máme tě přečteného, víme, kdo jsi.
Avšak během rozhovoru se Nikodém pomaličku stává mlčícím posluchačem Pánova slova. To je odkaz pro každou dobu, i tu naši.
Víra a křesťanství není shromážděním informací a vytvoření si vlastního obrazu a schémat o Bohu, Kristu, Církvi ... Pokud se tak děje, stále zůstáváme v temnotě.
Pouze tam, kde člověk odhodí vlastní nárok na poznání pravdy, kde se stává pokorným, tichým a otevřeným posluchačem Božího slova, tam dokáže přejít z temnoty na světlo. Je to odkaz na úvodní evangelijní prolog: "
Pravé světlo, které osvěcuje každého člověka, přišlo na svět ... Přišel do svého vlastního a vlastní ho nepřijali. Ale těm, kteří ho přijali, dal moc stát se Božími dětmi." (Jan 1,9 - 12)
Cesta změny
V Janově evangeliu se setkáváme se sérií postáv, které jsou postaveny před rozhodnutí zaujmout k Ježíšovi postoj. S postavou Nikodéma se setkáváme pouze v Evangeliu podle Jana, který ho představuje jako člověka, který prošel změnou.
Na začátku přišel za Ježíšem v noci v obavě z odhalení. Je zajímavé, že
tato noc se stává tak výraznou charakteristikou Nikodéma, že Jan ji uvádí i při dvou zbývajících zmínkách o Nikodémovi. Tento člen židovské velerady se vyslovil na obranu Božího Syna, když požadoval jeho spravedlivé slyšení (srov. Jan 7, 50 - 51). Nakonec po ukřižování přinesl velké množství voňavých mastí (100 liber představuje přibližně 32 kg), aby spolu s Josefem z Arimatie důstojně pochovali Ježíšovo tělo (Jan 19, 39).
Pán Ježíš má před sebou učitele Izraele, znalce dějin a Zákona, který Bůh dal židovskému národu prostřednictvím Mojžíše. Proto z jeho úst zaznívá odkaz na starozákonní událost, ze které dělá odkaz na vlastní příběh. Když Izraelité byli netrpěliví a reptali proti Pánu během svého 40 letého putování na poušti, Bůh poslal na lidi jedovaté hady. Lidé přišli za Mojžíšem a prosili: "
Zhřešili jsme ..., pros za nás u Pána." Mojžíš na Boží příkaz vyhotovil měděného hada. Když se uštknutý na něj podíval, uzdravil se. (Srov. Nm 21, 4 - 9). Nyní je Kristus tím, který uzdravuje.
Bůh miluje svět
Nedělní úryvek obsahuje mimořádně důležité vyjádření.
Bůh miluje tento svět, Bůh miluje člověka. To je dramatický rozdíl od některých sekt či jednotlivců, kteří se uzavírají do ghetta. Navzdory zlobě a odmítání, Bůh není mstitel, který touží pomstít se lidstvu. Právě naopak! Posílá svého Syna zachránit každého, kdo v něho věří, aby dosáhl věčný život. Ježíš Kristus je dobrý Pastýř, který hledá každou ovečku, dokud ji nenajde. Pokud tato 4. postní neděle nese pojmenování "
Laetare" - "
Raduj se", je to právě pro tuto radostnou zvěst o Bohu, který miluje a hledá člověka.
Na závěr jedno pozvání. Zkuste si představit, že jste Nikodémem a sedíte u Ježíše. Co byste mu chtěli říct?
Naslouchejte! Co Vám Boží Syn chce říci?
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 12. 3. 2021 naleznete
zde