Evangelijní úryvek Druhé postní neděle (cykl. B; Mk 9, 2 - 10) přináší příběh Hospodinova proměnění na hoře v přítomnosti starozákonních postav Mojžíše a Eliáše.
První dvě postní neděle mají vždy stejná evangelijní témata: Ježíšovo pokoušení a proměnění na hoře. Zbývající tři postní neděle se evangelijní úryvky různí podle příslušného liturgického roku.
Proměnění jako den Páně
Celý příběh začíná časovým údajem "
za šest dní", který se bohužel v liturgické úpravě textu nezmiňuje. Tím, že evangelista uvedl přesný chronologický údaj, má to v textu svůj význam.
Jde o odkaz na sedmý den, který je dnem Božího požehnání a plnosti. Totiž Pánovo proměnění je anticipací (předjímání) jeho vzkříšení. Na konci nedělního úryvku je o tom výslovná zmínka. Jako křesťané každou neděli slavíme den Páně - den jeho vítězství nad smrtí. Zatímco pracovní týden je naplněn obtížemi, prací, řešením každodenních problémů, sedmý den je dnem Páně, zasvěcení, upozornění na duchovní skutečnosti v našem životě.
Událost Pánova proměnění můžeme číst i v této perspektivě.
Je to setkání s Bohem ve světle, které prozařuje temnoty našeho života. Je to zvolání Petra: "Rabbi, dobře je nám tady", které by v den Páně mělo být i naším zvoláním.
Pro židovský národ má jejich sedmý den - sobota / šabat výjimečné postavení. Slaví ho jako příchod královny do jejich domácnosti. Představme si, že do našeho příbytku by měl vstoupit král nebo prezident. Určitě by všechno bylo vyblýskané, vyčištěné, byli bychom svátečně oblečeni a s radostným srdcem a se vzrušením bychom očekávali příchod vzácného hosta. Neděle je den Páně, kdy vzkříšený Kristus přichází k nám. Přestože postní období je časem půstu a pokání, do 40-ti postních dnů se neděle nezapočítávají. Neděle má svůj slavnostní charakter i v postní době.
Proroci Starého zákona
Mojžíše a Eliáše spojuje společná touha vidět Boha. Mojžíš na svaté hoře Sinaji žádal Pána: "
Dej mi vidět svou slávu!" (Ex 33, 18) Bůh mu odpověděl: "
Postavím tě do skalní trhliny a položím na tebe svou ruku, dokud nepřejdu. Pak svou ruku odtáhnu a ty mě uvidíš odzadu. Ale mou tvář nesmí nikdo vidět!" (Ex 33, 22 - 23)
Eliáš putoval 40 dní a 40 nocí k té stejné hoře, která se nazývá i Choreb (1 Kr 19, 9). Vystoupil na horu a měl šokující zkušenost. Bůh se mu nezjevil ani ve větru, ani v ohni ani v zemětřesení, ale v jemném vánku. Eliáš porozuměl, že
Bůh není takový, jakého si představoval.
Nyní oba konečně vidí Boží tvář v Ježíši z Nazareta. Jejich touha je splněna. To, co se psalo ve Starém zákoně, bylo pouze přípravou, nyní nastává plnost zjevení.
Je tu ještě jeden rozměr, který spojuje Mojžíše a Eliáše s Ježíšem Kristem. Mojžíš a Eliáš byli vyslanci Boha a trpěli a v utrpení zažili Boží spásu. Tito spravedliví muži Starého zákona
zažili odmítnutí ze strany vlastního národa. Tímto způsobem se předjímá i příběh Ježíše Krista, který skončí na kříži.
Touha zastavit se
Petr navrhne postavit stany.
Petr se chce zastavit, protože ten, kdo postaví stan, chce se na jistém místě zdržet. Apoštol tím vyjádřil touhu, aby tato chvíle trvala co nejdéle, aby nepominula. Když zažijeme hlubokou duchovní zkušenost, chceme si ji uchovat.
Když posloucháme evangelium, podvědomě dáváme souhlas s tím, co nám Ježíš zjevuje, protože jsme dobří a naše srdce nám říkají, že skutečným člověkem je ten, kdo miluje a otevírá srdce pro potřeby druhých.
Apoštolové by rádi zůstali na vrchu, vzdáleni od každodenních problémů. Možná i my někdy prožíváme něco podobného. V naší modlitbě jsme u pramene dobra, pokoje a radosti a nechceme se vrátit do života, ve kterém jsou rodinné neshody, konflikty v práci, hádky ve společnosti. Zdravý vztah s Bohem však nikdy nevede k izolaci. Na konci příběhu Pán Ježíš nabízí
řešení: vzít každý den svůj kříž a následovat ho. Bůh má moc proměnit i naše utrpení, aby se stalo plodným, aby bylo požehnáním. Nebojme se svěřit mu své životy.
V Písmu svatém zaznívá nebeský hlas často tehdy, když svatopisci chtějí ukázat, jak se Bůh dívá na věci. Nebeský Otec takto vidí Ježíše z Nazareta - jako svého milovaného Syna. Zaznívá důležitá výzva: "
Poslouchejte ho!" Izraelský národ si až dodnes připomíná Boží příkaz: "
Slyš, Izraeli, Hospodin je náš Bůh, Pán jediný! Miluj Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou silou." (Dt 6, 4 - 5) Nyní zaznívá výzva poslouchat Syna. Jde o zásadní věc.
Pokud se podíváme na Krista, vidíme Boha, pokud posloucháme Krista, posloucháme Boha.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 26. 2. 2021 naleznete
zde
JEŽÍŠ, který na hoře proměnění
zjevil svou slávu
- 10 rozjímání ke 4. tajemství růžence světla
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktery-na-hore-promeneni-zjevil-svou-slavu-10-rozjimani-ke-4-tajemstvi-ruzence-svetla&cisloclanku=2016020113