Panna Maria se zjevila Lucii, Hyacintě a Františkovi a předala jim poselství pro svět. Vizionáři potvrdili, že o těchto zjeveních se má dozvědět Svatý otec, církevní hierarchie, jakož i celý křesťanský svět.
Potom jsou tedy tyto důkazy jasné, spolehlivé a přesvědčivé, poukazující na zjevení jako na důvěryhodné, nebo jde o důkazy pochybné, matoucí a diskutabilní, na základě čeho se poselství považují za nepravá, falešná. Panna Maria chtěla seznámit svět se svým poselstvím a proto nepromeškala příležitost 'zorganizovat' následné události a poskytnout tak lidstvu opodstatněný důvod uvěřit pravosti jejích poselství.
Proto, pokud jsou důkazy spolehlivé a poselství autentické, musíme si
v plném rozsahu uvědomit nesmírnou závažnost a důležitost jejich obsahu. Pokud k nám Panna Maria opravdu promlouvá skrze vizionáře, musíme jejím slovům věnovat tu největší pozornost, zamýšlet se nad nimi, analyzovat je a zejména pochopit jejich význam. Jestli jsou však tyto důkazy pochybné, nemá více smysl mrhat nimi čas. Tak jako
nemá smysl, pokud by někdo "věřil pouze něčemu" z poselství, tak nemá smysl, aby někdo přikládal "pouze trochu důležitosti" jejich obsahu.
Vážnost situace ve světě podle poselství z Fatimy
Panna Maria promluvila k světu. Situaci, v níž se nacházel, popsala jako mimořádně vážnou a těžkou a za její příčinu označila
děsivý morální úpadek lidstva, přičemž oznámila, že zem postihne hrozný trest - nová válka, rozšíření omylů komunismu, pronásledování Církve, a co je tisíckrát horší, věčný trest, pokud se lidstvo nepolepší a nenapraví.
Potom lidem řekla o prostředcích, pomocí kterých se mohou těmto trestem vyhnout. Navzdory některým optimistickým větroplachům, kteří zavírají oči před realitou a říkají, že náš svět, plný pochybností, naturalismu, morální nevázanosti a uctívání kultu pozemských rozkoší je v souladu s tím, co chce Bůh, musíme věřit v opak - protože Panna Maria nám říká právě o opaku.
Někteří evoluční sociologové se vyžívají v tom, když říkají, že dnešek je lepší než včerejšek a že zítřek musí být nutně lepší, než dnešek. Panna Maria nás však ujišťuje, že realita je naprosto odlišná:
Zítřek bude lepší než dnešek pouze pokud změníme své životy a budeme činit pokání. Jinak bez ohledu na materiální pokrok, ať již v medicíně, ekonomice, zábavním průmyslu nebo osobním pohodlí,
směřujeme přímo k obrovskému celosvětovému kolapsu.
Naneštěstí se však i mnozí 'optimističtí' teologové usilují o vytvoření pěkné atmosféry tvrzením, že do pekla se určitě dostane jen málokdo. Panna Maria však opět hovoří o opaku a dosvědčuje to nejen slovy, ale i neoddiskutovatelnými, konkrétními argumenty: ukázala peklo vyděšeným malým pasáčkům, aby mohli světu říct, co viděli. A my bychom měli raději uvěřit Panně Marii, než vlažným teologům.
Pravým řešením je nadpřirozený život
Panna Maria poukazuje na modlitbu, pokání a nápravu života jednotlivce jako na základní léčebný prostředek pro současný svět. Na těchto třech duchovních rozměrech podle ní spočívá udržení míru ve světě, záchrana Západu před komunistickou propagandou, a v neposlední řadě přežití samotné civilizace. Něco takového může šokovat mnohé neopatrné katolíky, kteří vkládají všechny své naděje do lidských zdrojů, jako jsou semináře, univerzity, noviny, časopisy, knihkupectví, kina, charitativní činnost a sociální pomoc. Prostřednictvím tohoto konceptu se totiž všechno redukuje pouze na materiální sféru. Argumentují tím, že příčinou odkřesťanštění je nedostatek zdrojů a prostředků na propagování a podporu víry. V den, kdy odstraníme tento nedostatek, zvítězíme nad odkřesťanšťováním.
Zasvěcení se Neposkvrněnému Srdci Panny Marie
Papežové neúnavně doporučují používat všechny přirozené a legitimní prostředky k nastolení společenského království našeho Pána Ježíše Krista. V mnoha dokumentech však papežové poukazují na to, že
bez nepřetržitého života ve zbožnosti, umrtvování a oběti, by neměly přirozené prostředky žádný užitek. Kristovi bojovníci musí mít stále na paměti, že přirozené prostředky mají být spojovacím kanálem pro Boží milost a že apoštol, ať už duchovní nebo laik, se musí sám stát zásobníkem milostí, oživujícím jeho skutky. Jinými slovy, papežové bez přestání prosazují podstatné teze z knihy Dom Jean-Baptiste Chautarda:
The Soul of the Apostolate (Duch apoštolátu), a jde o stejné principy, o jakých mluvila Panna Maria ve Fatimě. Vůbec nás neodrazuje od oddanosti apoštolské práci; právě naopak - opakuje jen to, co učil náš Pán v Betanii:
člověk musí žít v jednotě s Bohem, protože z této jednoty vše vyvěrá a bez ní ani ten nejlepší a nejužitečnější skutek nepřináší ovoce.
Strážný anděl země / národa
Připomeňme si i ostatní aspekty fatimského poselství. Zjevení Anděla Portugalska připomíná nauku Církve, že
každá země, každý národ, má svého anděla strážce. Byly časy, kdy se země a národy zvláštním způsobem zasvěcovaly svým andělům strážným a vzývaly je o pomoc v trápeních a zejména v boji o zachování svého národa v Církvi. Myslíme na to? Máme v úctě anděla strážce naší země, našeho národa?
Láska k Bohu a bázeň před Pánem
Anděl se modlil v přítomnosti pasáčků, kteří se skláněli až k zemi. Měli bychom je napodobovat;
v modlitbě máme zaujmout postoj důvěry, blízkosti a synovské oddanosti. Nezapomínejme, že pravá synovská zbožnost nevylučuje zároveň i nejhlubší úctu - i v tomto bodě jsou fatimská zjevení skvělou školou pro moderního člověka. Tím, že se ustavičně mluví o demokracii, používáme občas rovnostářský tón používat i v našem vztahu k Bohu.
Zbožná úcta, se kterou zápasí liturgisté
Jistý směr liturgického smýšlení v Církvi už léta staví katolíky
proti některým projevům zbožné úcty, včetně uctívání Nejsv. Svátosti oltářní mimo mše sv., jakož i modlitby posv. růžence. Právě tyto dva projevy zbožné úcty však Panna Maria ve Fatimě velmi naléhavě doporučovala. Bohu nic není nemožné a proto se tři pasáčci mohli přemisťovat na místo, kde se slavila nejsv. oběť, aby mohli přijmout sv. přijímání. Boží Prozřetelnost zařídila, že jim anděl podal sv. přijímání. Kdyby uctívání Nejsvětější. Svátosti "extra Missam" (mimo mši) jakýmkoliv způsobem odporovalo chápání reálné přítomnosti Krista, Boží prozřetelnost by určitě nerozhodla, aby se Eucharistická adorace anděla a první sv. přijímání malých pasáčků odehrály tak, jak se odehrály. Co se týče modlitby posvátného růžence, těžko bychom našli lepší doporučení, než slova samotné Matky Boží:
"Já jsem Královna posvátného růžence", řekla samotná Panna Maria během posledního zjevení ve Fatimě. A kromě toho v každém zjevení doporučila tuto modlitbu malým pasáčkům. Díky Bohu, oba tyto zmíněné projevy zbožné úcty se v současnosti vracejí mezi věřící.
Projevy zbožné úcty, které by liturgisté chtěli vymazat z lidských srdcí
Ve zjeveních ve Fatimě se vřele doporučuje i
úcta k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, která se stále častěji odsouvá stranou jako zvláštní druh spirituality. Všichni teologové považují úctu k Nejsv. Srdci Ježíšovu za jednu z nejvzácnějších milostí, která těšila Církev posledních několik století. V srdci člověka, ochromeného naturalismem renesance a omyly protestantismu, jansenistů, deistů a racionalistů, měla opětovně roznítit lásku k Bohu. Právě prostřednictvím zbožné úcty k Nejsvětějšímu. Srdci Ježíšovu se v 19. století díky Apoštolátu modlitby nebývalým způsobem rozmohly ve světě řeholní povolání a vzhledem k tomu, že zlo, od kterého nás Božské Srdce Ježíšovo chrání, se ve světě šíří stále intenzivněji, je jasné, že potřeba úcty k Němu jen vzrůstá.
Nová kniha: Neposkvrněné Srdce Panny Marie a Boží plán s Amerikou
Je třeba dodat, že při současném zhoršení projevů zla ve světě, chce Boží Prozřetelnost takříkajíc překonat samu sebe tím, že lidem představuje
zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, které jistým způsobem ještě více zušlechťuje úctu k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a přivádí ji k plnosti a dokonalosti. Jednoduchým čtením fatimských poselství zjistíme, jak Panna Maria vřele doporučuje toto zasvěcení i v našich časech. Sestře Lucii svěřila zvláštní poslání tady na zemi, kterým mělo být přitahování lidských srdcí k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Panna Maria tuto úctu často doporučovala i během zjevení. Při druhém zjevení se Její Nep. Srdce zjevilo korunované trním našich hříchů, prosící o modlitbu za jejich odčinění ze strany lidstva. Je zřejmé, že právě tato část poselství obsahovala jejich nejvzácnější poklad.
* * *
Fatimské zjevení nám na jedné straně ukazují děsivou závažnost celosvětové situace a pravé příčiny projevů zla ve světě, a na druhé straně nám poskytují prostředky, pomocí kterých se můžeme pozemským a věčným trestům, které nás čekají, vyhnout.
Lidem ve starověku poslal Bůh proroky. Dnes k nám promlouvá prostřednictvím samotné Královny proroků. Co tedy můžeme říci, když si prostudujeme vše, co Panna Maria říká? Jediná vhodná slova jsou ta, které řekl náš Pán v evangeliu:
"Kdo má uši k slyšení, slyš" (Mk 4, 23).
Fatimské zjevení nám na jedné straně ukazují děsivou závažnost celosvětové situace a pravé příčiny projevů zla ve světě, a na druhé straně nám poskytují prostředky, pomocí kterých se můžeme pozemským a věčným trestům, které nás čekají, vyhnout.
Lidem ve starověku poslal Bůh proroky. Dnes k nám promlouvá prostřednictvím samotné Královny proroků. Co tedy můžeme říci, když si prostudujeme vše, co Panna Maria říká? Jediná vhodná slova jsou ta, které řekl náš Pán v evangeliu:
"Kdo má uši k slyšení, slyš" (Mk 4, 23).
Zdroj:
www.tfp.org/, 26. 1. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 8. 2. 2021 naleznete
zde.