Evangelijní úryvek slavnosti Panny Marie Bohorodičky (Lk 2, 16 - 21) přináší krátký úryvek o návštěvě pastýřů, kteří se přišli poklonit novorozenému Mesiáši.
Josef je ve vztahu k Ježíši jeho legálním otcem. Tím, že si vzal Marii za manželku a dal dítěti jméno, postupoval podle tehdejšího zažitého jednání židovského muže, který vyjadřuje a hlásí se ke svému právoplatnému otcovství. Podle židovského náboženství to byl otec, který při obřízce oznamoval jméno svého dítěte. Evangelista Lukáš uvádí, že tomu tak bylo i při Ježíšově obřízce osmý den po jeho narození. Máme před sebou obraz muže, který si nehraje na "náhradního" otce, ale
po boku své manželky se stal se vší vážností a zodpovědností pro Ježíše jeho pozemským otcem.
Oznamovatelé
V jednání pastýřů, kteří si po andělově zvěstování pospíšili do Betléma, vidíme podobnost s jednáním Marie, která po andělově zvěstování o narození Božího Syna spěchala ke své příbuzné Alžbětě. Pastýři "
oslavovali a chválili Boha" podobně, jako to udělaly Alžběta a Marie, když při svém setkání přednesly chvalozpěvy na oslavu Boha. Z příjemců evangelia - radostné zvěsti se stávají jeho oznamovatelé. Když pastýři našli Svatou rodinu, vyprávěli, co jim bylo řečeno o tomto dítěti. Evangelista Lukáš vyzdvihuje skutečnost, že
každý, kdo se dostal do kontaktu s radostnou zprávou o narození Božího Syna, stává se jejím oznamovatelem (Zachariáš, Alžběta, pastýři, Simenon, Anna).
Poslušnost
V případě chlapce se v židovském náboženství koná na osmý den po jeho narození obřízka a syn dostává jméno. V našem úryvku evangelista chtěl vyjádřit naplnění zaslíbení, které dal Bůh prostřednictvím anděla Marii: "
Počneš a porodíš syna a dáš mu jméno Ježíš." (Lk 1, 33) Lukáš zároveň klade za příklad poslušnost Ježíšových rodičů, kteří zachovávají předpisy Hospodinova zákona, na co evangelista poukazuje v celém vyprávění o Ježíšově dětství.
Je to vyjádření i poslušnosti a pokory Božího Syna, který vtělením a narozením bere na sebe konkrétní místo, čas, národ a náboženství. Apoštol Pavel v listě Galaťanům zdůvodňuje tuto Ježíšovu podřízenost zákonu, "
aby vykoupil ty, kteří byly pod zákonem, a abychom byli přijati za syny". (Gal 4, 5) Ještě výstižněji to přiblížil autor listu Židům, kde o Kristu říká: "
Neujímá se přece andělů, ale ‚ujímá se potomků Abrahamových‘. Proto musel být ve všem jako jeho bratři, aby se stal veleknězem milosrdným a věrným v Boží službě, a mohl tak smířit hříchy lidu...." (Žid 2, 16 - 17)
Na adresu Ježíšovy matky tato slova: "
Maria zachovávala všechna tato slova ve svém srdci a přemýšlela o nich" (srov. Lk 2, 19; porovnej i Lk 2, 51).
Bohorodička se snaží porozumět odkazu Božího jednání. Ježíšova matka to bude dělat po celý svůj život. Následujme její příklad.
Pokora
Jsme na začátku nového roku. Zvu Vás, abychom se v tento první den roku sjednotili se slovy 90. žalmu ve společné prosbě: "
A tak nás nauč počítat naše dny, abychom našli moudrost srdce." Nevíme, kolik nám Pán dopřál dní a jaké budou. Učme se v pokoře. "Počítat dny" znamená uvědomit si krátkost a křehkost života. Kdo si myslí, že na zemi bude "věčně", nepotřebuje nic počítat. Vzpomeňme si však na podobenství o boháči, kterému pole přinesly velkou úrodu. Chystal se odpočívat a hodovat, ale Pán tu noc ho povolal z tohoto světa (srov. Lk 12, 20).
"Počítat dny" znamená dát událostem, které přijdou do našeho života, správnou důležitost a pořadí. vyprošujme si moudrost srdce, abychom v tomto novém roce dělali moudrá rozhodnutí, která obstojí i před tváří Nejvyššího.
Požehnaný nový rok 2021!
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 31. 12. 2020 naleznete
zde
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno, v chrámě obětovala
- 10 rozjímání ke 4. tajemství radostného růžence
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-chrame-obetovala-10-rozjimani-ke-4-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016020032