Evangelijní úryvek svátku Svaté rodiny (Lk 2, 22 - 40) přináší příběh představení dítěte Ježíše v jeruzalémském chrámu 40. den po jeho narození.
Evangelista Lukáš zobrazuje Svatou rodinu, která dodržuje Mojžíšův zákon, který je Božím zákonem. Podle starozákonní knihy Levitikus mělo dojít po 40 dnech od narození mužského potomka k obřadnímu očištění jeho matky.
Poslušnost Pánovu zákonu
Když se mluví o "očišťování", nemá se na mysli ani morální, ani tělesná nečistota, ale obřadní nečistota. Přitom často jde o "nečistotu", které se člověk nemůže vyhnout. Například obřadní nečistotu způsoboval dotek s mrtvým tělem, který však byl pro nejbližší nezbytný při pohřbu.
Podobně obřadní nečistotu způsobovala ženě menstruace, byť jde o přirozený cyklus v jejím těle, nebo porod dítěte, který je požehnáním. Pro ukončení "obřadní nečistoty" bylo nutné zdržet se na jistou dobu účasti na kultu v chrámu nebo v synagoze. Obřadní nečistota tedy není hříchem. Ostatně i samotný Ježíš se podrobil Mojžíšovu zákonu. Je to vyjádření skutečnosti, že se narodil do židovského náboženství. Respektoval jeho předpisy a zákony, které nepřišel zrušit, ale naplnit. Po skončení období svého očišťování žena měla přinést knězi na oběť ročního beránka jako celostní žertvu a holoubka nebo hrdličku na oběť za hřích. (LV 12, LV 12, LV) 6) Mojžíšův zákon pamatoval i na situaci chudé ženy: „
Kdyby však neměla na beránka, ať vezme dvě hrdličky nebo dva holoubky, jedno na celostní žertvu, druhé na oběť za hřích, kněz ji smíří a bude čistá." (LV 12, 8) To byla situace Svaté rodiny.
Evangelista klade před nás svaté manžele Josefa a Marii jako vzor poslušnosti, která se uskutečňuje v plnění Božích přikázání.
Prorocká výpověď
Lukáš zdůrazňuje přítomnost dvou postav - Simeona a Anny, kteří ve vztahu k Ježíši plní prorockou roli.
Pokračují v linii chvalozpěvů, které pronesl Zachariáš a Maria. Vysvětlují to, v čem bude spočívat Ježíšovo poslání.
Simeon a Anna v setkání s Ježíšem v jeruzalémském chrámu představují setkání Starého a Nového zákona - setkání předpovědí a jejich naplnění. Slova „
nyní propustíš, pane ...“ jsou výrazem plnosti časů. Simeon ve svém chvalozpěvu zdůrazňuje spásu, která se v osobě Božího Syna nabízí jak židům, tak pohanům - světlo k osvícení pohanů a slávě Izraele. Tyto dvě skutečnosti nejsou postaveny do protikladu, ale vzájemného naplnění.
Boží láska a milosrdenství zve všechny bez rozdílu, aby vyšli z temnoty smrti hříchu a egoismu vstříc Kristu, který je Světlem světa.
Svatý Josef
Dnešní neděle je jedna z prvních příležitostí uvažovat i nad postavou svatého Josefa v rámci mimořádného Roku sv. Josefa, který 8. prosince vyhlásil nynější Svatý otec František a potrvá do 8. prosince 2021. Svůj apoštolský list papež začíná slovy: "
Se srdcem otce: tak Josef miloval Ježíše, jehož všechny čtyři evangelia nazývají »synem Josefa«". Svět potřebuje otce - jejich lásku, pracovitost, odvahu, jemnost.
Rodina je jádro společnosti
Dnešní svátek je třeba využít k jasnému poselství o rodině jako o výchozím jádru, které je základem naší společnosti.
Dnes je rodina doslova trhaná různými protichůdnými silami. V prvním kroku se vynakládá obrovská energie, aby se klasický model rodiny dostal do dramatické až historické krize. Potom následuje druhý krok, kterým je nabídka různých alternativ na řešení vzniklé situace s poukazem, že model otec - matka - dítě je v krizi a současné problémy již nedokáže řešit.
I v této situaci jsme povoláni ohlašovat tradiční rodinu, i když to bude, jak říká Simeon, znamení, kterému budou odporovat.
Zvu všechny manžele, aby si dnešní neděli obnovili své manželské sliby.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 26. 12. 2020 naleznete
zde
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno, v chrámě obětovala
- 10 rozjímání ke 4. tajemství radostného růžence
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-chrame-obetovala-10-rozjimani-ke-4-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016020032