8. prosince je slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie. Slavíme jeden z nejdůležitějších dogmat katolické nauky a jde o přikázaný svátek. Přečtěte si 8 věcí, které bychom měli vědět o této nauce a o způsobu, jak se slaví.
1. Na koho se vztahuje Neposkvrněné početí Panny Marie?
Mezi lidmi převládá názor, že se jedná o početí Ježíše v Panně Marii. Není to tak. Jde o
výjimečný způsob, jakým byla počata samotná Panna Maria. Její početí nebylo panenské, což znamená, že měla lidského otce i lidskou mámu. Bylo však unikátní jiným způsobem ...
2. Co je Neposkvrněné početí?
Katechismus Katolické církve ho vysvětluje tímto způsobem:
K tomu, aby Maria byla matkou Spasitele, „
byla od Boha obdařena dary hodnými tak velkého úkolu“. Anděl Gabriel ji při zvěstování zdraví jako „milostiplnou“ (Lk 1,28). Aby mohla dát svobodný souhlas své víry ke svému vyvolení, které jí bylo oznámeno, bylo třeba, aby byla cele nesena Boží milostí.
(
KKc 490)
Církev si během staletí uvědomila, že Maria, plná Boží milosti, byla vykoupena už od svého početí. To hlásá dogma o Neposkvrněném početí, které vyhlásil roku 1854 papež Pius IX.: „
Blahoslavená Panna Maria byla od prvního okamžiku svého početí pro zvláštní milost a výsadu všemohoucího Boha, vzhledem k zásluhám Ježíše Krista, Spasitele lidského rodu, uchráněna jakékoliv poskvrny dědičného hříchu."
(
KKc 491)
3. Znamená to, že Maria nikdy nezhřešila?
Ano, vykupitelské zásluhy jejího Syna byly Marii aplikovány v okamžiku jejího početí a proto nebyla uchráněna pouze od dědičného hříchu, ale také od osobního. V Katechismu se píše:
Otcové východní tradice nazývají Boží Matku "
Celá svatá" (řecky Panagia) a oslavují ji jako "
uchráněnou od jakékoli skvrny hříchu, jakoby Duchem Svatým ztvárněnou a utvořenou jako nové stvoření".
Z Boží milosti zůstala Maria po celý svůj život nedotčena jakýmkoli osobním hříchem..
(
KKc 493)
4. Znamená to, že Maria nepotřebovala, aby Ježíš za Ni zemřel na kříži?
Ne. Platí, co jsme už jednou říkali, že Mariino Neposkvrněné početí bylo součástí Jejího bytí "
plného milosti", a tak "vykoupeného od okamžiku Jejího početí jedinečnou milostí a privilegiem Všemohoucího Boha vzhledem k zásluhám Ježíše Krista, Spasitele lidského pokolení". Katechismus píše:
"Tento „jas jedinečné svatosti“, kterým je Maria ozdobena „od prvního okamžiku svého početí“, dostává zcela od Krista: „byla vykoupena vznešenějším způsobem vzhledem k zásluhám svého Syna“. Víc než kteroukoliv jinou stvořenou osobu ji Otec v Kristu „
zahrnul z nebe rozmanitými duchovními dary“ (Ef 1,3). V něm ji „
vyvolil ještě před stvořením světa“, aby byla před ním svatá a neposkvrněná v lásce (Ef 1,4)."
(
KKC, 492)
Z Evina potomstva Bůh vyvolil Pannu Marii, aby byla matkou jeho Syna. Jako „plná milosti“ je „
nejvznešenějším plodem vykoupení“: od prvního okamžiku svého početí je zcela uchráněna poskvrny prvotního hříchu a během svého života se nedopustila žádného osobního hříchu.
(
KKc 508
5. Jak to, že se Maria dává do analogie s Evou?
Adam a Eva, oba byli stvořeni neposkvrnění - bez dědičného hříchu nebo poskvrnění hříchem. Po pádu do hříchu nebyli již v milosti a skrze ně začal svět spoutávat hřích.
I Kristus a Maria byli neposkvrněně počatí a protože zůstali věrní, lidstvo bylo skrze ně z hříchu vykoupeno. Kristus je tedy nový Adam a Maria nová Eva. Katechismus píše:
Maria ... "Jak praví svatý Irenej, ‘svou poslušností se stala příčinou spásy pro sebe i pro celé lidské pokolení. Proto mnozí svatí otcové ve svých kázáních s oblibou mluví podobně jako on:
‘Uzel, vzniklý neposlušností Evy, byl rozvázán poslušností Marie; co zauzlila panna Eva nevěrou, to rozuzlila Panna Maria vírou.’ Ve srovnání s Evou nazývají Marii ‘matkou živých’ a často zdůrazňují: ‘Smrt přišla prostřednictvím Evy, život prostřednictvím Marie’.“
(
KKc 494)
6. Jak to, že se Maria stala obrazem našeho vlastního osudu?
Ti, co umírají v přátelství s Bohem a jdou do nebe, budou osvobozeni od každého hříchu, jakož i od jeho poskvrny. Pokud tedy zůstaneme věrní Bohu, všichni se vrátíme k naší "neposkvrněnosti" (latinsky immaculatus - neposkvrněný). Bůh nás očišťuje už i v tomto životě a vychovává nás ke svatosti. Pokud však zemřeme sice v přátelství s Ním, ale nedokonale očištění, Bůh nás očišťuje v očistci a tím nám vrací neposkvrněnost.
Tím, že Maria dostala tuto milost již v okamžiku svého početí, Bůh nám ji předkládá jako obraz našeho vlastního osudu. Ukazuje nám tak, že díky Boží milosti je to možné i pro lidi. Sv. Jan Pavel II píše: "
Maria jako zcela závislá od Boha a zcela na něho orientovaná vzletem své víry je, vedle svého Syna, tím nejdokonalejším obrazem svobody a osvobození lidstva a vesmíru. Je Matkou a vzorem Církve, a proto Církev musí hledět na ni, když chce pochopit smysl svého poslání v celé jeho plnosti". (
Redemptoris Mater, n. 37).
Pokud toto tajemství kontemplujeme z pohledu Marie, můžeme říci: "Zaměřme tedy svůj zrak na Marii, obraz putující Církve v bouřlivé historii, přece však na její cestě k slavnému místu určení, kterým je nebeský Jeruzalém, v němž bude Církev zářit jako nevěsta Beránka, Krista Pána" [6. Jak to, že se Marie stala obrazem našeho vlastního osudu?
Ti, co umírají v přátelství s Bohem a jdou do nebe, budou osvobozeni od každého hříchu, jakož i od jeho poskvrny. Pokud tedy zůstaneme věrní Bohu, všichni se vrátíme k naší "neposkvrněnosti" (latinsky immaculatus - neposkvrněný). Bůh nás očišťuje už iv tomto životě a vychovává nás k svatosti. Pokud však zemřeme sice v přátelství s Ním, ale nedokonale očištění, Bůh nás očišťuje v očistci a tím nám vrací neposkvrněnost.
Tím, že Marie dostala tuto milost již v okamžiku svého početí, Bůh nám ji předkládá jako obraz našeho vlastního osudu. Ukazuje nám tak, že díky Boží milosti je to možné i pro lidi. Sv. Jan Pavel II píše: "Maria jako zcela závislá od Boha a zcela něj orientovaná vzletem své víry je, vedle svém Synu, tím nejdokonalejším obrazem svobody a osvobození lidstva a vesmíru. Je Matkou a vzorem Církve, a proto církev musí hledět na ni, když chce pochopit smysl svého poslání v celé jeho plnosti ". (Redemptoris Mater, n. 37).
Pokud toto tajemství kontemplujeme z pohledu Marie, můžeme říci: "Upřímně tedy svůj zrak na Marii, obraz putující církve v bouřlivé historii, přece však na její cestě k slavnému místu určení, kterým je nebeský Jeruzalém, v němž bude církev zářit jako nevěsta Beránka, Krista Pána "[General Audience, 14. 3. 2001].
7. Bylo nutné, aby Bůh učinil Marii neposkvrněnou při Jejím početí proto, aby se mohla stát Ježíšovou Matkou?
Ne. Církev mluví o Neposkvrněném početí jako o něčem, co z Marie udělalo příbytek, který byl "hodný" Božího Syna; ne tedy něco, co mělo být nezbytné. Během přípravy vyhlášení tohoto dogmatu papež Pius IX řekl: "
Církevní otcové potvrdili, že blahoslavená Panna Maria byla milostí zcela osvobozena od jakékoli poskvrny hříchu, jakož i od porušení těla, duše a mysli; že byla vždy sjednocena s Bohem a spojená s Ním věčnou smlouvou; že nikdy nebyla v temnotě, vždy pouze ve světle; proto se stala absolutně celá tím nejvhodnějším příbytkem pro Krista - ne pro stav svého těla, ale díky původní milosti ... Neslušelo se, aby byla tato vyvolená nádoba zraňována obyčejnými zraněními, když se tak liší od ostatních a sdílí s nimi pouze celkovou přirozenost, ne však hřích. Opravdu se patřilo, aby jednorozený Boží Syn měl Otce v nebi, kde Mu serafíni ve slávě prozpěvují 'Svatý, Svatý, Svatý" a Matku na zemi, která žila v ustavičné slávě svatosti."
[
Ineffabilis Deus].
8. Jak dnes slavíme svátek Neposkvrněného početí Panny Marie?
V latinském obřadu Katolické církve je 8. prosince slavnost Neposkvrněného početí. V USA a v mnoha jiných zemích jde o přikázaný svátek. Pokud 8. prosinec připadne na sobotu, povinná účast na mši sv. platí, i když to bude znamenat, že dva dny za sebou jdete na mši (každou neděli totiž také platí povinnost účastnit se na mši svaté. Více info
zde.
Zdroj:
www.ncregister.com
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 21. 12. 2020 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 21. 12. 2020; 7. 12. 2023 - 2457 přečtení)