Evangelijní úryvek slavnosti Neposkvrněného Početí (Lk 1, 26 - 38) podává událost nazaretského zvěstování narození Božího Syna.
Ať nás nepřekvapí, že na slavnost početí Marie zaznívá úryvek o početí jejího Syna.
Je to nejen z toho důvodu, že o narození a dětství Ježíšovy matky se evangelia nezmiňují, ale zejména proto, že při zvěstování zaznívají na adresu nazaretské ženy výjimečná označení: "
milostiplná", "
Pán s tebou", "
našla jsi milost u Boha" , "
Duch svatý tě zastíní", "
moc Nejvyššího sestoupí na tebe" ... Právě tyto výroky Písma svatého jsou základem nauky o jejím neposkvrněném početí.
Nová Eva
Liturgie slavnosti vytváří srovnání dvou žen. V prvním čtení je to příběh první ženy - Evy, která se skrývá a utíká před Božím hlasem.
Nová Eva - Maria tomuto Božímu hlasu naslouchá, přemýšlí o něm a důvěřuje mu. Toto srovnání je příkladem pro každého člověka. Do svobody každého člověka zaznívá nabídka, jakým způsobem se rozhodne žít svůj život. Za svůj výběr je zodpovědný každý z nás.
Matka očekávání
Dnešní slavnost je každoročně vložena do atmosféry adventu, který je obdobím očekávání narození Božího Syna. I o Marii z Nazareta můžeme říci, že je matkou očekávání, že v jejím životě bude konat Bůh podle svých zaslíbení. Ona se svou odpovědí víry otevřela pro toto jeho působení. Církevní otcové starověku říkají, že
spíše než Maria počala Božího Syna v těle, "počala" ho svou vírou. Boží slovo nejprve vírou přijala do svého srdce, aby Boží Slovo přijala v těle. Evangelista Lukáš nechává ve všech okolnostech narození a dětství Ježíše vyniknout působení Ducha Svatého. Je to Pánův Duch, který vždy otevírá Bože cesty, když je lidé zavírají.
Boží svoboda
Zvěstování narození Božího Syna předchází zvěstování narození Jana Křtitele jeho otci Zachariášovi. Všimněme si protikladů, které Lukáš vytváří.
Na jedné straně je to muž v postavení kněze proti kterému je zobrazeno obyčejné venkovské děvče bez nějakého významného postavení.
Do protikladu je postaveno svaté město Jeruzalém a neznámé galilejské městečko Nazaret.
Nejsvětějším místem celého židovského náboženství byl chrám, oproti kterému je představen jednoduchý nazaretská příbytek.
Tento kontrast vrcholí v tom, že kněz v chrámu neuvěří Božímu poselství, ale neznámá dívka vyznává, že je poslušnou služebnicí Pána.
Evangelijní úryvek vyzdvihuje nepředvídatelnost a svobodu Božího jednání, což nádherně vysvětluje smysl dnešní slavnosti. Maria není privilegovanou ženou, ale spíše je ženou, která je proměněna Boží milostí. Je tou, která zrušila strach Adama, který se skrýval před Božím pohledem. Je tou, která zrušila strach Zachariáše, který neuvěří poselství anděla.
Maria nepochybuje, ale ptá se a zkoumá. Klade otázky, které jí umožní poznat Boží plány a vstoupit ještě do hlubšího společenství s ním.
Ježíšova matka představuje obnovené lidstvo, které díky Kristově milosti a zrození z Ducha Svatého neutíká před Božím pohledem. Nebojí se zahledět do Boží tváře. Na mysl mi přicházejí slova žalmu, který může být i naším zvoláním: "
Pane, já hledám tvou tvář. Neodvracej svou tvář ode mě." (Ž 27, 8 - 9)
P. František Trstenský
Pozn: František Trstenský byl v září 2023 jmenován novým spišským biskupem. Biskupské svěcení přijal
21. října v katedrále svatého Martina ve Spišské Kapitule.
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 7. 12. 2020 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 7. 12. 2020; 9. 12. 2023 - 2093 přečtení)
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno, z Ducha Svatého počala
- 10 rozjímání k 1. tajemství radostného růžence,
www.fatym.com/view.php&cisloclanku=2016040042