Práva lidí s menšinovou sexuální orientací by se měly uznávat v celé Evropské unii. Počítá s tím historicky první plán boje proti diskriminaci lesbiček, gayů, bisexuálů, transsexuálů a dalších skupin (LGBTIQ) ...,
... který ve čtvrtek představila Evropská komise. Brusel chce zajistit rovný přístup k "duhovým" rodinám v celé unii a také od příštího roku rozšířit definici zločinů z nenávisti, aby zahrnovaly i homofobní nenávistné projevy.Brusel chce zajistit rovný přístup k "duhovým" rodinám v celé unii a také od příštího roku rozšířit definici zločinů z nenávisti, aby zahrnovaly i homofobní nenávistné projevy.
"
Každý by měl mít možnost být tím, kým chce být, aniž by se musel bát perzekuce," prohlásila místopředsedkyně komise
Věra Jourová. "
Tato strategie není proti nikomu. Není o tom, zda je někdo muž nebo žena, ale o lásce," napsala na twitteru.
Strategie rozvržená na pět let počítá s návrhem právní normy, která by zavedla jednotné uznávání práv homosexuálních rodin po celé unii.
Komise chce skoncovat s praktikou, kdy homosexuální pár pocházející z různých států adoptuje dítě v jedné členské zemi, ale v druhé zemi nemá stejná práva. "
Rodinné vazby se přestanou uznávat, když duhové rodiny překročí vnitřní hranice. Jakmile překročíte hranice, vaše dítě najednou může přestat být vaším dítětem. A to je nepřijatelné," citoval Jourová portál
EURACTIV.
Zemím EU, které nerespektují práva osob s menšinovou sexuální orientací, by podle eurokomisařky pro rovnost Heleny Dalliové měly hrozit finanční pokuty. V rozhovoru pro portál
Politico konstatovala, že
navrhovaný mechanismus podmiňující čerpání financí z rozpočtu EU dodržováním právního státu by měl týkat i dodržování hodnot unie v této oblasti. Evropská komise dala najevo výhrady například vůči přístupu k homosexuálům v Polsku, kde se některé obce prohlásily za "zóny bez LGBT" a prezident Andrzej Duda v letní předvolební kampani práva sexuálních menšin zpochybňoval, přičemž "ideologii" LGBT označil za nebezpečnější než komunistickou.
Místopředsedkyně Evropské komise odmítla komentovat úterní návrh novely maďarské ústavy, která má zakotvit, že "
matka je žena, otec je muž", umožnit adopci pouze sezdaným párem a vyžadovat výchovu dětí v souladu s křesťanskou interpretací rodových rolí. Podle Jourové Evropská komise hodnotí právní normy až po jejich přijetí.
Přístup k sexuálním menšinám se sice v Evropě v posledních letech mírně zlepšil, i tak se ještě loni s nějakou formou diskriminace setkalo 43 procent lidí s menšinovou orientací, konstatovala EK. Podle jejích údajů 76 procent občanů EU loni souhlasilo s tím, že lesbičky, gayové a bisexuálové by měli mít stejná práva jako heterosexuálové, například na Slovensku, kde je akceptace sexuálních menšin nejnižší v celé unii, je to pouze 31 procent.
Ve čtrnácti z 27 zemí EU se partneři stejného pohlaví mohou ženit. V ostatních s výjimkou Slovenska, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Polska a Rumunska jim zákon umožňuje uzavírat alespoň registrovaná partnerství.
Zdroj:
Pravda.sk, 12. 11. 2020
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 30. 11. 2020 naleznete
zde.