V podobenství o ztracené ovci je pastýřem hledající zatoulanou ovečku sám Pán Ježíš. Podobenství o marnotratném synovi hovoří o milosrdenství Boha – Otce. Kdo však je tajemná žena, která prohledá celý dům, aby našla ztracenou minci? Na tuto otázku odpovídá otec Dominik Chmielewski ve své knížce
Kecharitomene…
Jsou jisté nejtěžší případy – zatvrzelí hříšníci. Právě k nim posílá Ježíš Marii. O třech podobenstvích se říká, že jsou srdcem evangelia.
Prvním je podobenstvím o ztracené ovci. Tato zbloudilá ovečka měla vlastní životní plán a odešla od pastýře. Brzy se však dostala do velkých obtíží a když pochopila, že takto nepřežije, začala mečet. Pastýř zanechal 99 poslušných ovcí a spěchal zachránit tu jednu…
Druhé podobenství se týká milosrdenství. Je to příběh o marnotratném synovi. I toto podobenství se konči dobře, neboť otec svému synovi projevil bezhraniční milosrdenství. Slyší první větu synovy lítosti ... a to mu stačí. ...
Je i třetí podobenství. Hovoří o minci, která nekřičí, nemá pocity – jednoduše je mincí. Je tak tvrdá, že ani nedokáže pomyslet, co by mohla udělat, aby ji našli. Ta mince je symbol člověka, ve kterém už všechno zemřelo a místo srdce má kámen. Ten člověk se ocitl na místě, na kterém ho už nikdo nevidí. Hodnota života tohoto člověka je sotva drachma, tedy asi náš cent. Ježíš říká, že v takových situacích se posílá velitelka pro speciální úlohy, tedy jistá žena, která začne tu minci hledat. Vykonává svoji úlohu, převrací dům vzhůru nohama, uklízí, přemisťuje nábytek, až nakonec tu minci najde. Zavládne veliká radost.
Toto třetí podobenství dokonale ilustruje, jak Nejsvětější Trojice myslí na hříšníky, kteří jsou tak zatvrdnutí, že ani nedokáží otevřít ústa, aby volali: "
Ježíši pomoz mi, zachraň mě", neboť ani nevěří, že existuje a slyší je. Jsou tak zatvrzelí, že už ani nemohou myslet ve světle naděje. Neumí se zamyslet jako marnotratný syn, který se pro tehdejší situaci obrátil, rozhodl se vrátit k otci a požádat ho o odpuštění. Takto se Bůh chová k těm, kteří mají srdce jako kámen, kteří už nedokáží přemýšlet o svém životě a už vůbec ne o Bohu, kteří už nedokáží volat: "
Ježíši, zachraň mě."
Jim Bůh posílá Marii, která symbolizuje ženu z podobenství.
Proto říkáme, že je Matkou milosrdenství. Jsem přesvědčen, že osoba svěřená Matce Boží bude spasená. Dokonce i tehdy, když nemá sílu volat: "
Zachraň!"
Takový člověk se už nedokáže nad sebou zamyslet, aby se obrátil, ale když takového člověka každý den svěříš Marii, uvěř mi, že ona ho neopustí. Bude jako lvice, která na život a na smrt bojuje o své dítě.
Dostala od tebe povolení, aby přišla k tomuto zkamenělému srdci, a udělá to způsobem, který zná jen ona. Je úžasná, když nejzatvrzelejší hříšníky okouzlí svou krásou, něhou, laskavostí a radostí. Uvěř v to a důvěřuj jí do konce!
Dominik Chmielewski, KECHARITOMENE – MILOSTIPLNÁ,
strana 34 - 36
část kapitoly - MÁRIA PRE ŠPECIÁLNE ÚLOHY alebo CESTA DO KRÁLOVSTVA SVETLA
Knihu si můžete objednat na:
https://www.zachej.sk/produkt/32788/kecharitomene-milostiplna/
najdete i na
https://knihy.heureka.cz/kecharitomene-milostiplna-dominik-chmielewski/specifikace/#section
Na stránkách FATYMu o této knize:
P. Dominik Chmielewski - Vítězství Marie, nové Jaro Církve (video)
www.fatym.com/view.php?nazevclanku=p-dominik-chmielewski-vitezstvi-marie-nove-jaro-cirkve-video&cisloclanku=2020090052,
(7. 9. 2020)
Kázání otce Martina Höniga o růženci - (video)
http://fatym.com/preview.php?cisloclanku=2020100037,
(7. 10. 2020)
Dát smysl lidskému utrpení (+ modlitba)
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=dat-smysl-lidskemu-utrpeni-modlitba&cisloclanku=2020110069,
(14. 11. 2020)
Život prožívaný v Marii + modlitba zasvěcení mateřského lůna Matce Boží
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=zivot-prozivany-v-marii-modlitba-zasveceni-materskeho-luna-matce-bozi&cisloclanku=2020110144,
(28. 11. 2020)