Evangelijní úryvek 33. neděle (v mezidobí, cykl A - Mt 25, 14 – 30) přináší Ježíšovo podobenství o nerozumných a moudrých pannách.
Na první pohled možná až paradoxně sluhu, který se věrně snažil uchovat svěřený talent, pán přísně potrestal. Posluchač je tak opět vyzván, aby s důsledky pro vlastní život přemýšlel, v čem sluha z podobenství pochybil a proč se dvěma zbylým sluhům dostalo pochvaly.
Finanční prostředí
Abychom předešli nedorozumění, řecké slovo "tálanton" = "talent" není vyjádřením "nadání, dovednosti", ale byla to největší řecká peněžní a váhová jednotka. 1 talent představoval 6000 denárů a zhruba 34 až 41 kilogramů. Pokud si uvědomíme, že běžný dělník za jeden den práce vydělal 1 denár, pak svěřený obnos peněz vůbec nebyl malý, a to ani v případě posledního sluhy, kterému pán svěřil "jen" 1 talent. V jeho případě šlo v přepočtu o výdělek za 6000 dní práce, tzn. po odečtení svátků šlo o 20 let práce. Podobenství tedy vychází z finančního prostředí. První dva sluhové znásobili svěřený obnos peněz. Vyjadřují to výrazy "ergázomai" = "obchodovat", "kerdáino" = "získat", "trapezítes" = "směnárník peněz", "Tokoš" = "úrok". Očima dnešní doby šli první dva sluhové do velkého rizika, neboť v případě nesprávné investice by přišli o všechno. Pokud by šlo o jejich peníze, tak si řekneme, ať si s nimi dělají, co chtějí.
Ale peníze jim byly svěřeny. Neměli jít do takového hazardu. Co kdyby jim to nevyšlo? Třetí sluha zvolil "konzervativní" přístup nakládání s financemi. Přece jen to byly cizí peníze, a proto byl opatrný. Neutrpěl ztrátu a pánovi vrátil svěřenou sumu peněz. Byl tedy opatrný a prozíravý. Závěrečné hodnocení však převrací všechno naruby. První a druhý sluha je vychválený jako "
věrný a dobrý sluha", zatímco třetí jako "
špatný a líný sluha". Něco nám uniklo?
Podle schopností
V podobenství se uvádí, že svěřený obnos peněz odpovídal schopnostem každého sluhy. Tedy nikdo z nich nedostal něco, co by bylo nad jeho síly.
Třetí sluha pochybil, protože nedělal nic. Ani neobchodoval, ba ani to nepřenechal jiným, kteří by dokázali obchodovat se ziskem (penězoměncům).
Křesťan není ten, kdo rezignuje a celý svět zamoří řečmi o tom, že se nic nedá dělat a jediné, co nám zbývá, je stáhnout se do ulity vlastního komfortu a vyčkávat. Kdo to dělá, vůbec nepochopil vůli Pána. Místo utrácení energie na hledání argumentů, jak je svět špatný, jak se všichni spolčili proti nám, se soustřeďme na to, co můžeme v dané chvíli dělat.
Pán se nás nebude ptát na druhé, ale na to, co jsme dělali my.
Je zajímavé sledovat scénu vyúčtování. Zatímco první dva sluhové prezentují Pánovi svou "snaživost" během jeho nepřítomnosti, třetí sluha zaútočil přímo na jeho osobu. Představuje ho jako chamtivého a ziskuchtivého člověka: "
Pane, vím, že jsi tvrdý člověk a sklízíš, kde jsi nesel, a sbíráš, kde jsi nerozsypal. Bál jsem se, proto jsem šel a ukryl tvůj talent v zemi. Hle, zde máš, co je tvoje." (Mt 25, 24 - 25) V každé době se útočilo na Krista, křesťanství a Církev, dnešní dobu nevyjímaje. S tím počítejme i my.
Kristus na více místech evangelia zdůrazňuje učedníkům potřebu "násobit" Boží království - zrno zaseté do dobré země přinese 30, 60 a 100-násobnou úrodu; hořčičné zrno vyroste v mohutný strom; kvas prokvasí celé těsto. Nepřekvapuje nás, že Boží Syn očekává naši aktivitu při šíření Božího království. Vždyť jsme přece jeho učedníci a ne kolemjdoucí, kteří jen přihlížejí.
"Být věrným" vůbec neznamená "být nesamostatným", neznamená změnit se na "údržbáře". Je třeba znát Pána a jeho vůli a angažovat se v tom, aby Hospodinovy zájmy se naplňovaly i v době jeho nepřítomnosti.
Třetí sluha se neztotožnil se svěřeným talentem, ale stále ho považoval za cizí prvek ve svém životě. Na nezbytný čas ho uschoval, aby ho potom nedotčený vrátil zpět.
Talent je obrazem naší víry a přístupu, který k ní zvolíme. Víra je dar, ale není nad naše síly ji rozvíjet a v ní růst. Nemá zůstat cizím prvkem, se kterým se nikdy neztotožníme.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 13. 11. 2020 naleznete na
https://blog.postoj.sk/65587/krestan-nie-je-udrzbar-ale-aktivny-ucenik