Stavba z období Velké Moravy, tedy z 9. stol.. Co si mnozí představí? Vetšinou nezbylo mnoho, až na výjimky jen několik kamenů v základech. Ale téměř celá původní budova?
Nedaleko Kopčan, malé slovenské vesnici, jen asi 1 km vzdušnou čárou od hranic s ČR, stojí nenápadná stavba. Kostelík zasvěcený sv. Markétě Antiochejské, obdélníkového půdorysu cca 9 x 5 m, na první pohled zaujme jen málokoho. Jeho zdi jsou masivní a nepříliš rovné, výzdoba minimální. Přesto to je unikátní památka.
V roce 2004 zde byly odkryty tři hroby s nálezy, které archeologové datují do období velkomoravské říše. Protože v době vzniku hrobů byl kostelík již dostavěn, dostala se tím celá stavba do zcela nového světla.
Existence těchto nálezů prokazuje, shodují se odborníci, že kostelík pochází z doby Velké Moravy – tato říše existovala od roku 833 do 907. Nejpravděpodobněji byl kostelík dobudován za vlády knížete Rastislava (846-870), lze předpokládat, že stál dokonce už i před příchodem sv. Cyrila a sv. Metoděje na Moravu (cca 864).
Zřejmě se tak jedná o nejstarší dochovaný křesťanský kostel ve střední Evropě a zároveň jedinou, téměř kompletně zachovanou, velkomoravskou církevní stavbu (z původní stavby se totiž zachovalo cca z 80 %).
Zdroje:
http://extrastory.cz/jediny-dochovaly-kostel-z-velke-moravy-dokazuje-ze-jsme-byli-krestane-uz-pred-cyrilem-a-metodejem.html
http://www.moraviamagna.cz/aktuality/a_kopcan.htm