Evangelijní úryvek 32. neděle (v mezidobí, cykl A - Mt 25, 1 - 13) přináší Ježíšovo podobenství o nerozumných a moudrých pannách.
Podobenství přináší příběh, ve kterém dvě skupiny dělají totéž, přičemž jedna skupina to dělá správně a druhá nesprávně.
Posluchač má poznat, v čem je jednání pěti družiček hodné následování a proč se má vyhýbat chování druhých pěti. Podobnou strukturu najdeme například v podobenství o dvou stavitelích (srov. Mt 7, 24 - 27), kde je také porovnáváno chování moudrého člověka s nerozumným.
Nepřipravenost
Podobenství má tři části. První je příprava na příchod ženicha. Všechny družičky se nachystaly, mají lampy a jdou vstříc ženichovi.
Čekající družičky však zaskočí zpráva, že ženich má zpoždění. Pokud by totiž přišel v tuto chvíli, všech deset se bez problémů dostane na svatbu. Nerozumné sice hned na začátku udělaly chybu - nevzaly si olej. Tato jejich chyba se však projeví až později.
Druhou scénu otevírá "křik" uprostřed noci o příchodu ženicha. Tato nečekaná zpráva odhalí nedostatečnou připravenost nerozumných družiček, které zjistí, že nemají olej do svých lamp. Dopouštějí se další chyby, totiž, když ho jdou pořídit, ženich konečně přijde a čekající družičky vejdou spolu s ním na svatbu.
Závěrečná třetí scéna podává reakci ženicha na opožděný příchod družiček. Propásly svou příležitost, ženich je nezná, a proto je nevpustí na svou svatbu.
Olej je symbolem naší trvalé ochoty očekávat Pána,
tzn. naší živé víry.
Kristus - Ženich
Ženichem z podobenství je Ježíš Kristus. V novozákonních evangeliích se vícekrát s touto "rolí" ztotožňuje.
- "
Ježíš jim řekl: Copak mohou svatební hosté truchlit, dokud je ženich s nimi? Ale přijdou dny, kdy jim ženicha vezmou; pak se budou postit." (Mt 9, 15)
- Jan Křtitel se identifikuje s přítelem ženicha: "
Ženich je ten, kdo má nevěstu. Ženichův přítel, který u něho stojí a čeká na jeho rozkaz, upřímně se raduje, když uslyší ženichův hlas. A tak je má radost dovršena.
On musí růst, já však se menšit." (Jan 3, 29 - 30)
- Pán Ježíš používá podobenství o svatbě králova syna, ve kterém Bůh Otec je králem a on je jeho synem (srov. Mt 22, 1- 14).
Opět
připomenu důležitou zásadu čtení biblického textu. Pokud svatopisec některé skutečnosti nezmiňuje (nevěstu, důvod zpoždění), je to proto, že nechce, abychom svou pozornost obrátili k tomu, co neuvádí. Naopak, máme se soustředit na to, co text výslovně zmiňuje. Úkolem družiček bylo čekat a přivítat ženicha, což polovička z nich nesplnila. Spánek zřejmě nemá zvláštní symboliku, ale spíše slouží k dramatizaci a celkově poutavějšímu vyprávění příběhu. Už od starověku byla
diskuse biblistů zaměřena na význam oleje.
Jeho nedostatek je totiž bodem zlomu celého příběhu. Olej je symbolem naší trvalé ochoty očekávat Pána, tzn. naší živé víry.
Omyl jednoho okamžiku
Zaslepenost pěti družiček spočívala v tom, že ani nepomyslely na možnost, že ženich může přijít později. Byly nachystány jen pro jeden konkrétní moment.
Křesťan není ten, kdo žije svou víru pro jednu konkrétní chvíli, jako je např. půlnoční mše svatá na Vánoce, odpustová slavnost, 1. sv. přijímání dítěte, sňatek, zviditelnění se před volbami účastí na nějaké veřejné bohoslužbě apod.
Nikdy nerezignujme na vytrvalost naší živé víry.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 6. 11. 2020 naleznete na
https://blog.postoj.sk/65108/nezit-svoju-vieru-pre-jednu-hviezdnu-chvilu