O dramatické situaci v Polsku po tom, co ústavní soud zrušil možnost vykonávání potratů z důvodu poškození plodu, která byla zneužívána, jsme psali
tady. Nyní přinášíme v plném znění
Výzvu polských biskupů a modlitbu za pokoj...
Varšava, 29.10.2020 (kath.net/pl) 026 883 - Kath.net dokumentuje výzvu Stále rady biskupské konference Polska k ochraně života a sociánemu klidu v plném znění:
1. Zatímco se naší zemí táhne vlna pouličních protestů, papež František na generální audienci adresoval Polsku důležitá a významná slova. Připomněl sv. Jana Pavla II., který "
vždy požadoval mimořádnou lásku k slabým a bezbranným jakož i ochranu každého lidského života od početí až po přirozenou smrt". Tato slova jsou součástí stálého požadavku Církve ochrany života - včetně právní ochrany - a to života každého člověka včetně nenarozených podle přikázání "Nezabiješ".
2. Papež František prosil Boha aby "
v srdci každého vzbudil úctu k životu našich bratří a sester, zejména slabých a bezbranných a dal sílu každému člověku, který se jich ujme, i když to vyžaduje hrdinskou lásku."
Přikázání lásky nás zavazuje matkám a rodinám, které přijmou i nemocné děti a vychovají je, poskytnout takovou ochranu, jakou potřebují. Děkujeme všem obcím a institucím, katolickým hnutím, organizacím a speciálním iniciativám, které to roky dělají a apelujeme na farnosti, katolická hnutí a jiné církevní organizace, aby vyvinuly speciální iniciativy pro ty, kteří potřebují individuální i institucionální pomoc. Církev se bude vždy zasazovat za život a podporovat iniciativy, které ho chrání.
3. S velkou bolestí pozorujeme eskalaci sociálních napětí a agresí. Znepokojující je i vulgární jazyk některých demonstrantů, ničení společenského majetku, ničení kostelů zvenku i zevnitř, znesvěcování svatých míst jakož i bránění slavení liturgie.
Vyzýváme všechny, aby vedli smysluplný společenský dialog, vyjadřovali názory bez násilí a respektovali důstojnost každého člověka. Prosíme politiky a všechny účastníky společenské diskuse, aby v této dramatické době příčiny situace důkladně analyzovali a hledali východiska v duchu pravdy a veřejného blaha, aniž by používali jako nástroj víru a církev.
Děkujeme kněžím a laikům, kteří odvážně brání své chrámy. Nikdo nemůže Církev a její svatá místa bránit lépe než společenství věřících. Děkujeme i bezpečnostním složkám. Církev by chtěla zůstat otevřená pro všechny lidi, nezávisle na jejich společenské a politické příslušnosti.
4. Pro omezení kvůli pandemii se nacházíme v mimořádně těžké době. To je obrovská výzva pro nás všechny. Jménem starosti, bezpečnosti a zdraví apelujeme neustále na solidaritu a dodržování hygienických předpisů. Děkujeme lékařům a zdravotníkům za jejich práci a hrdinské nasazení.
5. Vyzýváme všechny věřící k půstu, almužně a modlitbám za pokoj ve společnosti, aby se chránil život, ukončila současná krize i rozvíjející se pandemie. Předkládáme vám text modlitby na tuto dobu.
Žehnáme všechny naše rodáky.
Členové Stálé rady biskupské konference Polska.
28. října 2020
Modlitba za pokoj
(na základě listu Efesanům)
Pane Ježíši Kriste, Ty, který jsi náš pokoj,
Ty, který jsi strhl zeď, která odděluje lidi - nepřátelství,
Ty, který lidi od sebe vzdálené znovu sbližuješ,
Ty, který jsi na sebe vzal smrt nepřátelství!
Prosíme, vymaž i v nás každé nepřátelství!
Osvětli oči našeho srdce,
abychom se už nechápali jako protivníci,
ale jako lidé v jednom domě - v tvém domě
a také v tomto domě jménem Polsko.
Změň naše myšlení o sobě navzájem
a dej nám slova a činy,
abychom tuto přeměnu dokázali zviditelnit.
Vlož nám do úst - a předtím do našich myšlenek - slova,
která budují namísto ničení,
která uzdravují namísto zraňování,
která utěšují namísto znechuceni,
která přinášejí pokoj místo agrese.
Ukaž nám skutky konkrétní lásky a milosrdenství,
kterými můžeme naše společenství znovu vybudovat.
Veď nás v této těžké chvíli pandemie
zvláště k nemocným a starým,
k lidem v karanténě a k těm,
kteří truchlí po svých mrtvých.
Zvyš v nás sebeobětování a soucit.
Proměň každého z nás na nového člověka
a nastane pokoj!
Modleme se za všechny!
Za moudrost a přání veřejného blaha pro všechny,
kteří se v tomto konfliktu přihlásí o slovo.
Za politiky všech stran v parlamentu i mimo něj.
Za ty, kteří se v kostelích modlí
a za ty, kteří demonstrují.
Za ty, kteří věří v Boha a za ty,
kteří hodnoty pravdy, spravedlnosti, dobra a krásy
odvozují z "jiných zdrojů".
I za ty, co v současné době nejsou hledající.
Dej, ať všichni, známí, či neznámí,
najdou cestu ke každému z nás,
ukáží nám správné cesty k sobě.
A dej nám to všechno účinně hledat. Amen.
(Varšava, 29.10.2020 (kath.net/pl) 026 883)
Polsko: Primas varuje před rozkolem v zemi
Vzhledem na protesty v celé zemi po výnosu ústavního soudu o zákazu potratů vyzvala katolická církev k vzájemnému respektu:
"
Nezpůsobujme žádné rozkoly, nepřispívejme k tomu, aby rostly. Všichni ať se starají o pokoj a jednotu," řekl polský primas arcibiskup Wojciech Polak v pondělí v poselství na videu. Kritizoval, že protesty nabraly občas velmi násilné a zraňující způsoby:
"
Velmi vás prosím o vzájemnou úctu a aby nebyly překračovány žádné hranice, abychom respektovali svatá místa a naše Boží domy. Ty mají být místy smíření."
Od výnosu Ústavního soudu dochází denně k protestům na ulicích. V pondělí táhli demonstranti v mnoha městech k sídlům vládní strany Právo a spravedlnost, i ke kostelům a biskupským sídlům. V neděli narušili několik mší. Mše v poznaňské katedrále musela být přerušena. Posprejovali hesly Boží domy a zneuctili i památník sv. Jana Pavla II. v malém městě.
Předseda biskupské konference Polska arcibiskup Stanislav Gadecki povzbudil všechny v neděli večer k dialogu. ... Je smutné, že lidem v mnoha kostelích se bránilo vyznávat svou víru, jak řekl. ...
(Varšava, 27.10.2020 (KAP/KNA) 026 882)
Převzato z
Život Cirkvi vo svete 44/2020 (31. 10. 2020)