Modlitba sv. růžence nám pomáhá eliminovat ducha tohoto světa a chrání nás před útoky zlého. Posvěcuje a zjemňuje naše srdce a vede k odevzdanosti té, která řekla: "
Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova."
Milí přátelé, měsíc říjen je již tradičně měsícem sv. růžence. Je nemálo věřících, kteří se ho modlí celý liturgický rok, ale se zvláštní pozorností k němu přistupují právě teď. Pravidelnost této modlitby postupně přináší ovoce a zanechává na člověku trvalé stopy. Co se děje v srdci člověka, který se pravidelně a se zbožností modlí tuto modlitbu? Zkusme si všimnout její tři účinky.
1. Eliminuje ducha světa
Jednou mě jeden kněz požádal, abych asistoval při exorcismu. Čím více kněží se modlí v přítomnosti posedlé osoby, tím rychleji zlý duch opustí svou oběť, řekl. Byl to jeden z nejsilnějších duchovních zážitků, který jsem do té doby prožil, protože jsem z bezprostřední blízkosti vnímal boj mezi dobrem a zlem. Nebylo možné pochybovat o tom, že osoba byla pod vlivem síly zlého, avšak po více než hodině intenzivních modliteb se vrátila do normálního stavu. Překvapilo mě, že kromě citátů Písma svatého a zvláštních modliteb se exorcista poměrně často obracel s prosbou o pomoc na Pannu Marii. Tehdy jsem si jaksi spontánně vzpomněl na knihu Genesis, kdy po hříchu prarodičů Bůh řekl hadovi: "
Nepřátelství ustanovím mezi tebou a ženou, mezi tvým símě jejím, ono ti rozdrtí hlavu a ty jemu rozdrtíš patu" (Gn 3,13-15 ). Toto proroctví se vztahuje na Pannu Marii. Její pomoc je v boji se zlem velmi výrazná, a proto se na mnoha vyobrazeních znázorňuje jako ta, která šlape po hlavě hada.
Tato duchovní pravda je v dějinách lidstva silně přítomná.
Když duchovní osobnosti prvních století chtěly bojovat proti různým pokušením zlého, často používali citáty z Písma svatého, které přesně korespondovaly s danými pokušeními. Protože tento způsob duchovního boje vyžadoval poměrně dobrou znalost Písma, což mělo jen málo lidí, prosadil se mnohem jednodušší způsob: vzývání jména Ježíš. Jméno Ježíš má nesmírnou sílu a stačilo jeho vyslovení na eliminování všech pokušení. Modlitba sv. růžence je jistou kombinací těchto dvou tradičních zbraní proti útokům zlého ducha.
Svatý Ludvík Maria Grignion z Montfortu zve věřící zasvětit se Kristu skrze Pannu Marii. První fází tohoto zasvěcení je eliminování ducha tohoto světa, který je v rozporu s duchem Krista. A toto se děje právě prostřednictvím modlitby sv. růžence.
2. Modlitba růžence posvěcuje
Někteří autoři zdůrazňují důležitost ústní modlitby. Dokonce i mistři kontemplace či meditace doporučují občas se vrátit k dobře vyslovované ústní modlitbě. Uvádějí několik důvodů. Jeden z nich je skutečnost vtělení. Bůh se stal člověkem v Ježíši Kristu. Duch a stal hmotou, vzal na sebe materiální podobu. Podobně i naše modlitba má v konkrétních slovech fyzickou podobu. Řada autorů se shoduje na tom, že ústa, která vyslovují slova modlitby, se postupně posvětí, ale ústa které proklínají, se znesvěcují.
Vytrvalá ústní modlitba pomalu proniká celého člověka a postupně ho mění. Tento proces se uskutečňuje zvláštním způsobem při recitaci sv. růžence. Jde o postupný proces, při kterém účinek vyslovovaných slov kultivuje naše vlastní srdce. Zjemňuje jeho vnitřek a zvyšuje jeho vnímavost na duchovní podněty.
Někteří autoři si všímají jistou podobnost mezi estetickou a duchovní vnímavostí člověka. Nato, aby byl člověk schopen zachytávat jemnosti estetických vjemů a těšit se z nich, jeho vnímavost musí být formovaná. Jinak bude přitahován blýskavým kýčem. Podobně je to i s duchovní vnímavostí. I zde je zapotřebí formace, jinak člověk těžko zachytí jemné duchovní podněty. Je úžasné pozorovat, s jakou jemností umí matky promlouvat ke svým dětem, jak se umí snížit na jejich úroveň a přiblížit jim okolní svět. Přesně tak to dělá i naše nebeská Matka prostřednictvím růžence. Jemně se dotýká lidských srdcí a objasňuje tajemství, ke kterým bychom bez její pomoci neměli přístup.
3. Modlitba růžence vede k odevzdanosti
V asketické praxi se nejednou hovoří o schopnosti být svobodný pro vyšší věci. Vzdát se, nebýt navázaný na materiální věci, či dokonce nabýt jistou indiference k nim. Toto se může dít na různých úrovních. Na úrovni materiální, duševní či duchovní.
1. Na úrovni materiální jde o svobodu od věcí, které vlastníme. Ačkoli nimi disponujeme, naše srdce by mělo být od nich svobodné.
2. Na úrovni duševní jde o svobodu od nezdravých vztahů či přílišné navázanosti na druhé osoby.
3. V asketické praxi se však za nejvyšší stupeň považovala schopnost vzdát se sebe sama, svých představ či tužeb, které jsou nejednou poznamenány egoismem. Toto se podařilo mnohým svatým, a proto se ve slovanské spiritualitě označovali slovíčkem ctihodného. Svým životním postojem se připodobnili Ježíši, který se jako první vzdal své vůle, aby plnil vůli Otce.
V staroslovenčine však známe i výraz
prepodobní, který je přisuzován Panně Marii. Svou odpovědí andělovi "
ať se mi stane podle tvého slova" se nejvíce připodobnila Ježíšovi. Toto je důvod, proč má Panna Maria v této oblasti prvenství. Vzdala se sebe samé, své vůle a své představy o budoucnosti. Kdo se rozhodne následovat její příklad, vzdá se sebe sama, svých představ, tužeb a žádostí, toho se Ona sama ujme zvláštním způsobem. Taková odevzdanost nezůstane bez odměny. Člověk se připodobní té, kterou už mnoho staletí označujeme přívlastkem "
milostiplná". I na něm spočine něco z její milosti.
Milí přátelé, využijme tento měsíc na modlitbu sv. růžence. Ona nám pomůže eliminovat ducha tohoto světa a ochrání nás před útoky zlého. Posvěcuje a zjemňuje naše srdce a vede k odevzdanosti té, která řekla: "
Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova" (Lk 1,38).
Zdroj:
https://www.vaticannews.va/sk/cirkev/news/2020-10/peter-dufka-sj-ucinky-ruzencovej-modlitby-v-srdci-cloveka.html, 11. 10. 2020
Také vyšlo na
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/peter-dufka-sj-ucinky-ruzencovej-modlitby-v-srdci-cloveka/