Modlitbu sv. růžence zná asi každý křesťan. Někteří z nás se modlí několik růženců denně, jsou i tací, kteří dávají přednost jiným modlitbám. Co to je modlitba sv. růžence, jaká je její historie a co na tuto modlitbu říká samotná Panna Maria se dozvíte v tomto článku.
Modlitba růžence má podle tradice původ na přelomu 12. a 13. století. Říká se, že jejím autorem a šiřitelem byl sv. Dominik, který zemřel v r. 1221. V jeho díle dále pokračoval a také dodnes pokračuje Řád kazatelů (dominikáni), který založil také sv. Dominik. U nás na Slovensku se například starají o tzv. Růžencová bratrstva, která existují v mnoha farnostech a jejich cílem je modlit se růženec.
Jiné domněnky zase říkají, že růženec existoval už před sv. Dominikem.
Růženec patří mezi nejrozšířenější modlitby ve světě katolické Církve. Skládá se ze čtyř částí, z nichž každá má své pojmenování podle tajemství, která nám zprostředkovává: radostný růženec (události Ježíšova dětství), růženec světla (Ježíšovo veřejné působení), bolestný růženec (Ježíšovo umučení) a slavný růženec (zmrtvýchvstání).
Každá z těchto částí má pět desátků. Každý desátek obsahuje modlitbu Otče náš, Zdrávas Maria, Sláva Otci a Ó, Ježíši.
Modlitbu Páně (Otče náš) nám dal Ježíš, Boží Syn.
Modlitba Zdrávas Maria se modlí deset krát za sebou (odtud pojmenování desátek). Tato modlitba se skládá z pozdravu, kterým anděl Gabriel oslovil Marii při zvěstování, a ze slov sv. Alžběty, kterou přivítala Pannu Marii, když přišla k ní na návštěvu.
Sláva Otci je krátká chvála Nejsvětější Trojice.
Poslední modlitba desátku je
Ó, Ježíši, odpusť nám naše hříchy. Je to modlitba, kterou dala Panna Maria při svém zjevení třem fatimským pasáčkům.
Kromě toho má každý desátek své vlastní tajemství, nad kterým během recitování Zdrávas Maria rozjímáme.
Původ svátku Růžencové Panny Marie je třeba hledat v 16. století. Tehdy ohrožovali Evropu mohamedánští Turci. Rozhodující bitva se odehrála
7. října 1571 na moři u Lepanta. Katolické vojsko pod vedením Dona Juana d`Austria odvrátilo útok divokých a odhodlaných Turků.
Tehdejší papež sv. Pius V. vyzýval celý katolický svět k modlitbě růžence. Sám se spolu s kardinály a Božím lidem shromáždili v bazilice Santa Maggiore v Římě, kde se spolu modlili za vítězství. Později během dne papež najednou vstal a vyzval všechny, aby poděkovali za vítězství. Zpráva o vítězství přišla samozřejmě až později. Tehdy se rozezněly zvony v Římě na poděkování za odvrácení nebezpečí. Papež nařídil každoročně slavit 7. říjen jako vzpomínku na Pannu Marii Růžencovou.
(Převzato z:
http://www.zivotopisysvatych.sk/ruzencova-panna-maria/)
Panna Maria,
která k nám promlouvá skrze Don Gobbiho
na svátek Růžencové Panny Marie
dává toto poselství:
MODRA KNIHA: Blumenfeld (Nemecko),
7. října 1992
Svátek Panny Marie růžencové
Anděl s klíčem a s řetězem
"Dnes se nacházíš zde, v sídle mého Hnutí v Německu, abys uskutečnil večeřadlo s kněžími a věřícími, zasvěcenými mému Neposkvrněnému Srdci.
Uctíváte mě jako Královnu svatého růžence.
Růženec je moje modlitba, je to modlitba, se kterou jsem přišla z nebe a kterou jsem žádala od vás, protože je zbraní, kterou můžete použít v těchto časech velkého boje a je znakem mého jistého vítězství.
Moje vítězství se vybojuje, když satan se svým mocným vojskem všech pekelných duchů bude zavřený uvnitř svého království temna a smrti, odkud nebude moci více vyjít na svět, aby škodil.
Proto
musí sestoupit z nebe anděl, kterému bude daný klíč pekla a řetěz, se kterým sváže velkého draka, starého hada, satana, se všemi jeho následovníky. Anděl je duch, který bude poslán Bohem splnit zvláštní poslání. Já jsem Královna andělů, proto vstupuje do mého, toho stejného plánu, ke kterému jsem pozvána Pánem, abych splnila největší a nejdůležitější poslání - zvítězit nad satanem.
Vskutku už z principu
jsem předurčena jako ta, která je nepřítelkyní hada, ta, která bojuje proti němu, ta, která na konci mu rozdrtí hlavu. "
Položím nepřátelství mezi tebou a ženou, mezi tvým a jejím potomstvem. Ona ti rozdrtí hlavu, zatímco ty budeš číhat na její patu."
Moje potomstvo je Kristus. V něm, který uskutečnil vykoupení a vás vysvobodil z otroctví satana, se vybojuje mé úplné vítězství.
Proto mi svěřil klíč, se kterým je možné otevřít a zavřít bránu pekla.
Klíč je znakem moci toho, který je pánem a majitelem místa, které mu přináleží.
V tomto smyslu ten, který vlastní klíč stvoření, je samo vtělené Slovo, protože prostřednictvím něj bylo vše stvořeno a proto Ježíš Kristus je Pán a Král celého vesmíru, to jest nebe, země a podsvětí.
Pouze můj syn Ježíš Kristus vlastní klíč pekla, protože on je Davidův klíč, který když otevře, nikdo nemůže zavřít, když zavře, nikdo nemůže otevřít.
Ježíš předává tento klíč, který představuje jeho božskou moc, do mé ruky jako své Matce, prostřednici mezi vámi a mým synem, svěřil mi úkol zvítězit nad satanem a vší jeho mocí konat zlo. A s tímto klíčem mohu otevřít a zavřít bránu pekla.
Řetěz, se kterým velký drak má být svázán, je formován skrze modlitbu provedenou se mnou a prostřednictvím mně. Touto modlitbou je modlitba sv. růžence. Tento řetěz vskutku má úlohu nejprve omezit činnost satana, pak ho uvěznit a nakonec zmařit každou jeho aktivitu.
-
Řetěz sv. růžence má úlohu nejprve omezit konání mého protivníka.
Každý růženec, který se modlíte se mnou, má účinek omezovat činnost Zlého, aby se duše vyhnuly špatným vlivům a aby byla dána větší síla expanzi dobra v životě všech mých dětí.
-
Řetěz sv. růžence má také za úkol uvěznit satana, což znemožní jeho konání a stále více oslabí sílu jeho ďábelské moci. Proto každý dobře pomodlený růženec je tvrdým úderem, zasazeným mocnostem zla, je příspěvkem k zboření jeho království.
-
Řetěz sv. růžence bude mít nakonec ten výsledek, že satan bude zcela zneškodněný.
Jeho velká moc bude zničena. Všichni zlí duchové budou vrženi do místa ohně a síry, mnou budou zavřené dveře klíčem Kristovy moci a tak nebudou most více vyjít na svět, aby škodili duším. ...
Rozumějte tedy, moji milovaní synové, proč v těchto posledních časech boje mezi mnou, Ženou oděnou sluncem a velkým drakem, žádám vás, abyste rozmnožovali všude večeřadla modlitby s recitací sv. růžence, meditací o mých slovech a zasvěcením mému Neposkvrněnému Srdci. Tímto dáte nebeské Matce možnost dosáhnout svázání satana a tak může být splněno mé poslání, aby byla rozšlapána hlava hada, což znamená porazit ho navždy, zavřít ho v jeho pekle do ohně a síry.
Pokorná a křehká nit sv. růžence formuje sílu řetězu, kterým uvězním světového vládce temnoty, nepřítele Božího a jeho přisluhovače. Takto ještě jednou bude poražena pýcha satana mocí malých, pokorných, chudých.
Když vám dnes zvěstuji, že je blízko toto mé velké vítězství, které vám přinese vaše jisté osvobození, dávám vám posilu své mateřské přítomnosti mezi vámi a žehnám vás."
Ďábel, řekl skrze posedlého, na kterém vykonával exorcismus Francesco Bamonte (římský exorcista):
"Kdyby lidé věděli, že mají na dosah ruky takovou zbraň, seděl bych v pekle sám! Ale vy neposloucháte papeže, svaté ani proroky, ba ani své srdce. Vítězím nad vámi díky vaší hlouposti a pýše. Nebojím se Vás! Ale bojím se jejího růžence ... "
O. Mikuláš Tresa navazuje na tento citát:
Růžence, který máme zavěšen v autě, se nebojí. Bojí se růžence, který se modlíme srdcem, tak jak nás Panna Maria zve. Není silnější modlitby s větším uzdravujícím účinkem na lidskou duši mež je modlitba sv. růžence. Proto ďábel bude dělat všechno proto, abychom se ji nemodlili.
Sv. sestra Lucie z Fatimy řekla v r. 1958:
"
Odkdy dala Panna Maria modlitbě sv. růžence tak velkou moc, neexistuje žádný materiální duchovní, národní ani mezinárodní problém, který by se nedal vyřešit růžencem a našimi modlitbami."
Jakou silnou máme zbraň v ruce? Tak proč ji nepoužíváme? Ďábel se nás snaží všemožně oklamat, abychom se nemodlili sv. růženec, protože velmi dobře ví, že když se budeme ve víře, moci a síle Ducha Svatého modlit sv. růženec, byl by vyhnán do pekla.
Panna Maria řekla, že
růženec je zbraň mocnější od atomové bomby. Kdo se modlí růženec s vírou a se srdcem, voní. A ďábel nesnáší tuto vůni. Svatí, kteří se modlili sv. růženec voněli.
Na závěr tohoto článku přidáváme
několik citátů od svatých, kteří se modlili sv. růženec:
"
Modlit se růženec znamená svěřit naše starosti milosrdným srdcím Ježíše a jeho Matky."
(Sv. Jan Pavel II.)
"
Dejte mi armádu modlící se růženec a já dobudeme svět."
(Blahoslavený Pius IX.)
"
Růženec je po mši svaté nejúčinnějším prostředkem, jak můžeme pomáhat lidem a duším v očistci."
(Lev X.)
"
Nejmocnější modlitbou je modlitba růžence."
(Sv. František Saleský)
"
Pokud chcete, aby ve vašich domech panoval pokoj, modlete se v rodině růženec."
(Sv. Pius X.)
"
Nikdy se nezřeknu modlitby sv. růžence! Musím říct, že na ní je založeno celé moje dílo."
(Sv. Jan Bosco)
"
Růženec je zbraň pro tyto časy."
(Sv. Pater Pio)
Převzato z
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/,
článek ze 7. 10. 2020 naleznete
zde.