Katoličtí biskupové nadále naléhají na vládní lídry a vědce, aby vyvinuli vakcínu proti koronaviru, která nepoužívá buňky potracených dětí. Jejich obavy si získávají opětovnou pozornost, protože vakcína Oxfordské univerzity, která může být první dostupnou pro veřejnost, se vyvíjí s využitím buněk potraceného děvčátka.
V listě australskému premiérovi Scottovi Morrisonovi arcibiskup Anthony Fisher ze Sydney uvedl, že vakcína bude pro mnohé křesťany představovat "etické dilema", informuje o tom agentura AFP. Podpis k dopisu připojil i anglikánský arcibiskup Dr. Glenn Davies a řecký pravoslavný arcibiskup Makarios Griniezakis.
Náboženští lídři uvedli, že mnohé křesťany znepokojuje "
jakékoliv využívání smrti malého děvčátka, jehož buňky byly odebrány a kultivovány. Nechtějí zlehčovat tuto smrt a ani podporovat odvětví fetálních tkání".
Vyjádřili zklamání nad tím, že australská vláda uzavřela dohodu s výrobci oxfordské vakcíny. Zároveň vyzvali vládní lídry, aby neeticky vyrobená vakcína nebyla povinná,
informuje časopis Sight Magazine.
Náboženští lídři zdůraznili svou podporu pro vakcíny, které se vyvíjely eticky a požádali Morrisona, aby podpořil tuto možnost pro křesťany.
Redakce Vatican News dále informuje:
"Pokud vláda prosazuje eticky nekontroverzní vakcínu,
nebude to problém (morální obavy).
Pokud ujistí lidí, že na nikoho nebude vyvíjen nátlak,
aby používal takovou vakcínu, ani aby nebyl znevýhodněn,
pokud tak neučiní, nebude to problém," uvedl Fisher.
"Klíčem proto je hledání řešení, které chrání fyzické zdraví společenství
a zároveň respektují jeho morální zdraví
a nabízejí lidem možnosti volby."
Arcibiskup Fisher napsal, že pokud nebude k dispozici alternativa,
nemyslí si, že by bylo neetické používat vakcínu AstraZeneca.
"To neznamená spolupracovat na jakýchkoliv potratech,
ke kterým došlo v minulosti nebo v budoucnosti.
Ale jsem tím velmi znepokojen."
Navzdory silným protestům zástupců pro-life hnutí a katolických lídrů
a navzdory dostupným etickým alternativám, několik výzkumných týmů využívá při své práci buňky potracených dětí. Mezi tyto týmy patří Janssen Research & Development USA, dceřiná společnost Johnson & Johnson, a Oxfordská univerzita / AstraZeneca, která by mohla jako první zpřístupnit vakcínu proti koronaviru ve Spojených státech.
Zdá se, že tým Oxford / AstraZeneca je na prvním místě v závodě s vakcínami.
V nemocnicích ve Velké Británii probíhají rozsáhlá klinické testování. Dokument publikovaný v lékařském časopise Lancet odhalil, že vakcína se jeví jako bezpečná a vyvolává silnou imunitní odpověď po první fázi pokusů na lidech.
Tým na Oxfordské univerzitě vyvíjí vakcínu pomocí buněčné linie HEK 293. Tato buněčná linie byla původně vytvořena z tkáně odebraného z ledvin nenarozeného děvčátka potraceného kolem roku 1972.
Dr. Anthony McCarthy, britský pro-life lékař, mluvil o morálních obavách.
"Pro ty z nás, kteří vnímají původní potrat jako neoprávněné odebrání života nenarozeného dítěte, takové použití produktů potratu, i buněčné linie pocházející z původní tkáně, riskuje vyslání škodlivé sociální zprávy týkající se hodnoty raného lidského života," uvedl
McCarthy dodal: "Dokonce i ti, kteří nejsou proti potratům, mohou mít vážné a podstatné morální obavy o praktikách, které na první pohled zacházejí oportunisticky s ostatky potraceného nenarozeného dítěte. Společnost musí respektovat svědomí svých členů, kteří chrání nedotknutelnost lidského života od početí a kteří nechtějí být zapojeni do ničeho, co by považovali za spoluúčast na nespravedlivém odebrání takového života."
Uznávání výzkumníci Dr. James L. Sherley a David A. Prentice nedávno posuzovali vývoj vakcín pro koronavirus a zveřejnili seznam těch, které se vyrábějí eticky a neeticky. Nalezli nejméně 10 společností, které ve svých vakcínách nepoužívají buněčné linie potracených dětí.
Pro-life lídři zároveň přiblížili, jaké etické alternativy k buněčným liniím od potracených dětí jsou k dispozici, včetně pluripotentních kmenových buněk a tkáně z placenty, pupečníkové šňůry a plodové vody. V roce 2018 vytvořila Trumpova administrativa grant ve výši 20 milionů dolarů na investice do těchto alternativ etického výzkumu.
Začátkem letošního jara zaslala Americká konference katolických biskupů dopis, ve kterém naléhala na Správu potravin a léčiv (FDA), aby zajistila etickou výrobu vakcín.
"... myslíme si, že je v tomto okamžiku velmi důležité, abychom nechali zaznít nejen hlas Církve, ale i dalších znepokojených občanů, že chceme - my všichni chceme vakcínu, uvědomujeme si, že je to důležité pro naše veřejné zdraví, ale chceme i vakcínu, která nemá etické problémy při způsobu jejího vývoje,"uvedl začátkem jara arcibiskup Joseph Naumann, předseda výboru amerických biskupů pro pro-life aktivity.
Zdroj: www.lifenews.com, 25. 8. 2020
Převzato z www.lifenews.sk/spravy,
článek naleznete
zde.