Evangelijní úryvek 22. neděle v mezidobí(cykl. A - Mt 16, 21 - 27) je pokračováním z minulé neděle, kdy Petr vyznal Ježíšovo božství. Nyní se mu ze strany Krista dostává tvrdého napomenutí.
Petrovy plány
Když Ježíš Kristus začal hovořit o svém utrpení, Petr si ho vzal stranou. Evangelista uvádí, že Petr začal Božímu Synu domlouvat: "
To se ti nesmí stát!" Řecké sloveso "epitimáo", které Matouš použil, skutečně znamená "kárat", "domlouvat", dokonce "pohrozit," "zakazovat". Co vedlo Petra až k tomu, že se nespokojil jen s nějakým rozmlouváním, ale Kristu adresuje radikální zákaz? Nemyslím si, že důvodem byla úcta a ustaranost učedníka vůči Mistrovi. Dříve to byla obava, že ztroskotají jeho plány a plány ostatních apoštolů, které vkládali do přislíbeného Mesiáše. Zvýrazňuje to odpověď, se kterou se Boží Syn obrátil na Petra a upozornil ho: "
Nemáš smysl pro Boží věci, jen pro lidské."
Řecké sloveso "fronéo" znamená "usuzovat, uvažovat, smýšlet." Petr tedy neuvažuje v Božích intencích, ale podle svých plánů. Zřekl se blahoslavenství, které nad ním vyslovil Pán a slyšeli jsme minulou neděli: "
zjevil ti to můj Otec, který je na nebesích". Galilejský rybář se vrátil k tomu, co mu říká "
jeho tělo a krev."
Jaká očekávání vkládáme my do naší víry, do našeho vztahu s Bohem? Nejednou jsou to více naše vlastní ambice a představy, které možná až vnucujeme Bohu a málo hledáme Boží vůli, přestože denně i několikrát v modlitbě Otčenáš vyznáváme: "buď vůle tvá".
Pojď za mnou
Kristus však svého učedníka neodhání. Nedostatečnou víru vidí i v myšlení ostatních apoštolů a zástupů. Řecký výraz „hýpage opísu mu“ sice slovenský text překládá "
Jdi mi z cesty". Nicméně řecká předložka "opísol" ve spojení s genitivem má význam "za" něco, někoho. V Mt 4, 19 je popsáno povolání Petra a Ondřeje, které Pán Ježíš vyzývá: "
Pojďte za mnou a učiním z vás rybáře lidí." Ve výrazu "za mnou" je v řečtině použito přesně totéž spojení "opíso mu" jako v našem evangelním úryvku. Kristus tedy připomněl Petrovi jeho první povolání. Ježíš neposílá Petra pryč, ale mu říká: "Kráčej za mnou." Učedník následuje svého Učitele. Samozřejmě, nemá se na mysli nějaké geografické kráčení v pozadí s odstupem ve vzdálenosti dvou-tří metrů. Jde o přenesený význam, který vyjadřuje, že učedník je ten, kdo usiluje napodobovat svým životem toho, kdo ho povolal.
Tento význam podporuje hned následující vyjádření Pána Ježíše: "Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mě." (Mt 16, 24) Ve výrazu "za mnou" je opět použita stejná předložka "opísu mou". Vidíme zde důležitý rozměr, kterým je přijetí kříže. Pro svět je téma kříže těžko přijatelné. Proto apoštol Pavel dokonce hovoří o bláznovství kříže (srov 1 Kor 1, 23).
Petra ovládlo pokušení postavit se před Krista. Žák zatoužil stát se učitelem vlastního Mistra. To není už prosba Mojžíše z Knihy Exodus 33, který jménem izraelského národa prosil Boha: Kráčej s námi, buď mezi námi přítomen, potřebujeme tě. Dnes se lidstvo postavilo před Boha s radikálním požadavkem: Kráčej za námi, nebo si zůstaň, kde jsi, nepotřebujeme tě.
Každý, kdo řekne: "Jsem křesťan" vlastně vyznává: "Napodobovat v životě Krista. Usiluji o život, jaký žil On."
Satan
Pán Ježíš označil Petra slovem "satan". Byl tento apoštol skutečně satanem? Ve 4. kapitole Matoušova evangelia je popsáno pokušení Ježíše. Při 3. pokušení Ježíš odpoví ďáblovi: "Odejdi, satane!" (Mt 4, 10)
Hebrejský význam "satan" je "protivník, odpůrce". Je to vytí, které se staví proti Bohu. Také v novozákonních textech slouží výraz k označení zlého ducha, ďábla. Neznamená to, že apoštol je ontologicky - bytostně zlým duchem. Kristus neposílá Petra pryč od sebe, jak to řekl při pokoušeni ďáblovi. Pán Ježíš upozorňuje Petra, že svým smýšlením bere na sebe vlastnosti, chování zlého ducha. Člověk byl stvořen k Božímu obrazu, ale pod vlivem Zlého zatoužil být jako Bůh. Požehnání nám však přinese jedině pokorné kráčení za naším Pánem.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z www.postoj.sk,
článek z 28. 8. 2020 naleznete
zde