Tento Libanonec je v současnosti snad nejaktivnějším divotvůrcem na Slovensku. Nadešel čas, abychom jeho dobrodiní opětovali pomocí jeho krajanům.
Na mnoha křesťanských webových stránkách a blozích se po úterní explozi v bejrútském přístavu objevily výzvy k modlitbě za Libanon. Tato arabská země má zásadní význam pro blízkovýchodní křesťanství. V roce 2010 měli křesťané 41-procentní podíl na obyvatelstvu této téměř 6-milionové republiky. V Libanonu sídlí patriarchové tří východních katolických církví: maronitské, syrské i arménské.
Tlaková vlna po explozi silně poškodila antiochijskou pravoslavnou Katedrálu svatého Jiří i syrsko-pravoslavný Chrám svatých Petra a Pavla a mnohé další kostely i ostatních křesťanských konfesí zastoupených v Bejrútu. Značně poškozená je také Antiochijskou pravoslavnou církví provozovaná Nemocnice svatého Jiří, z níž museli pacienty převést do blízkých nemocnic. Zahynuli v ní čtyři zdravotní sestry a zranilo se více lékařů, pacienti i návštěvníci.
Maronitská katolická církev, která o sobě tvrdí, že nikdy nepřerušila církevní společenství s Římem, představuje největší křesťanskou komunitu v Libanonu. Její patriarcha je vnímaným a respektovaným mluvčím křesťanského obyvatelstva v republice, jejíž dodnes platná konfesionalistická ústava z roku 1920 stanoví, že prezidentem libanonského státu musí být maronitský křesťan.
Maronitský patriarcha Bechara Boutros kardinál Rai apeloval
zde a
zdeve středu na "všechny státy světa", aby pomohli Bejrútu po "záhadné explozi", která zdevastovala libanonské hlavní město:
"
Bejrút je zpustošený. Čistá katastrofa. Válečná scenérie bez války. Poškození a zoufalství ve všech ulicích, čtvrtích a domech. Desítky lidí přišly o život, tisíce lidí jsou zraněny. Nemocnice, chrámy, domy, státní budovy, hotely, obchody jsou zničeny. Stovky rodin zůstaly bez střechy nad hlavou."
Ke gigantické explozi došlo v době, kdy je libanonský stát na pokraji hospodářského a finančního bankrotu, takže nedokáže sám odstranit tuto katastrofu. Mnoho Libanonců dnes žije v chudobě a bídě.
I místní církev, která vybudovala síť pomoci po celém Libanonu, stojí před novou velkou výzvou, kterou nedokáže zvládnout sama, ačkoliv se plně solidární "
s postiženými, s rodinami obětí, se zraněnými a těmi, kteří přišli o střechu nad hlavou", zdůrazňuje maronitský patriarcha. Kardinál Rai poděkoval státům, které projevily ochotu pomoci Bejrútu, a apeluje na všechny přátelské země, na velké státy i OSN, aby poskytly pomoc, která je "
potřebná k záchraně města Bejrút". Tato podpora musí být nezávislá na jakýchkoli politických úvahách, "
protože to, co se stalo, přesahuje rámec politiky a konfliktů".
Maronitský patriarcha připomněl, že v posledních letech Libanon zažíval politickou, ekonomickou, finanční i bezpečnostní katastrofu: "
Potřebujeme pomoc, abychom mohli znovu vstát. Libanon, který daroval světu první abecedu, si zaslouží pomoc od bratří a přátel, aby mohl znovu vybudovat své hlavní město." Kardinál navrhl, aby byl vytvořen pomocný fond pro Libanon pod kontrolou OSN.
V závěru výzvy maronitského patriarchy Becharu Boutros kardinála Raie čteme: "
Apeluji na všechny státy světa. Vím, že všichni milují Libanon a poslechnou tuto výzvu. Všichni chtějí, aby Libanon mohl znovu převzít svou historickou roli ve službě lidstvu, demokracii a míru na Středním východě i ve světě."
Jak se postaví k této záležitosti Slováci?
Libanon daroval světu nejen první abecedu, ale i maronitského světce Šarbela Machlúfa, který je v těchto letech snad nejaktivnějším divotvůrcem na Slovensku. Jsem přesvědčen, že nyní nadešel ten čas, abychom dosavadní Šarbelovu pomoc alespoň trochu opětovali duchovní i materiální pomocí jeho krajanům.
P. Ján Krupa
Z komentářů:
Ak sa o uzdraveniach na prihovor sv. Sarbela chcete dozvediet viac, tak priblizne od 1:27:00
Matúš Marcin - Zo smrti k životu
https://www.youtube.com/watch?v=2PrVqlAkg6M
Převzato z
https://www.postoj.sk/,
článek z 8. 8. 2020 naleznete
zde.