Dnes se na hoře Tábor proměnil Pán před učedníky a zjevil jim svou odvěkou krásu a slávu.
"
Svaté proměnění našeho Pána, Boha a Spasitele Ježíše Krista" je jedním z dvanácti velkých svátků v Řeckokatolické a Pravoslavné církvi. Slaví se 6. srpna, ale má i den předsvátku (5. srpen) a období posvátku (do 13. srpna). Bohoslužebné texty svátku jsou díly svatých Kosmy Majumského a Jana Damašského. Spojují událost Proměnění s utrpením a vzkříšením Ježíše Krista.
V Konstantinopoli začali slavit svátek Pánova proměnění nejpozději na počátku 8. století. Do byzantského kalendáře ho převzali z Jeruzaléma. Za účasti císaře slavili
Metamorphosis tou Kyria nejdříve v bazilice Hagia Sofia, od 14. století v monastýru Pantokrator. Teprve v roce 1457 římský papež Kalix III. zavedl
In Transfiguratione Domini jako závazný svátek pro celou latinskou církev.
Latinské i byzantské bohoslužebné texty se snaží reflektovat tajemnou událost Ježíšova proměnění na vysokém vrchu (který tradice ztotožňuje s Táborem) před třemi svědky, které si Ježíš sám vyvolil: Petrem, Jakubem a Janem. Ježíšova tvář i oděv zazářily oslňujícím světlem, zjevili se Mojžíš a Eliáš a mluvili s ním o jeho blížícím se umučeni v Jeruzalémě. Zahalil jejich oblak a hlas z nebe řekl, že Ježíš je jeho milovaný / vyvolený Syn, a vyzval učedníky, aby ho poslouchali (srov. Mt 17, 1 - 9; Mk 9, 2 - 10; Lk 9, 28 - 36).
Čemu posloužilo Pánovo proměnění?
"
Dnes se na hoře Tábor proměnil Pán před učedníky a zjevil jim svou odvěkou krásu a slávu. Zahalil ní svou lidskou přirozenost. Za svědky této velké milosti si vybral Mojžíše a Eliáše, aby se spolu s ním radovali a mluvili o jeho slavné smrti na kříži i o spásonosném zmrtvýchvstání" (večiereň).
Na hoře Tábor Ježíš "
ukázal slávu svého božství", aby "
živě představil své vzkříšení" a "
dokázal nádheru svého vzkříšení" (večiereň). Anticipací (předjímáním) svého zmrtvýchvstání chtěl posílit víru svých nejbližších učedníků, "
aby se nepohoršili nad jeho smrtí na kříži" (preface mše), "
aby neklesli, až spatří Pánovo utrpení" (večiereň).
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 6. 8. 2020 naleznete
zde.