Itálie. Mezinárodní asociace exorcistů publikovala v padovském nakladelství Edizioni Messaggero
“Pravidla pro vysluhování exorcismu ve světle nových Obřadů exorcismu”. Kniha, původně zamýšlená pouze pro úzký okruh kněží, kteří jsou v církvi pověřeni touto službou, se tak stává příležitostí pro všechny zájemce,
aby si utřídili znalosti o této svátostině, leckdy opředené senzacechtivými či hororovými historkami,
byť je předně určena “vysluhovatelům exorcismu a těm, kteří se na tuto službu připravují”.
Svazek vyšel péčí zmíněné asociace, která dnes čítá více než 800 členů působících po celém světě. Toto sdružení obdrželo právní schválení Kongregace pro klérus z 13. června 2014, avšak jeho dějiny jsou mnohem starší – téměř před třiceti lety se italští i zahraničtí exorcisté, včetně vůdčích postav, italských kněží Gabriela Amortha a Candida Amantiniho, začali seskupovat, organizovat setkání a vzájemně se informovat o činnosti prostřednictvím oběžníku.
Příručku uvozuje všeobecný přehled o ďábelském působení v našich dějinách a obřadu exorcismu, jímž církev vysvobozuje z velikého utrpení nemálo bratrů a sester. Svazek vznikl na základě naslouchání a pracovních zkušeností mnoha členů Mezinárodní asociace exorcistů a předmluvy se zhostil papežský vikář pro město Řím, kard. Angelo de Donatis. “Pravidla” přezkoumaly, opravily a k jejich vydání asociaci oprávnily vatikánské Kongregace pro klérus, pro bohoslužbu a svátosti a pro nauku víry. Nenahrazují žádný úřední dokument schválený církví, avšak podporují tradiční církevní učení, aby pomohly “
zlepšit službu nemocné realitě narušené ďábelským působením”, s níž se exorcisté denně setkávají.
Jak naší redakci sdělil Mons. Mgr. Karel Orlita, JU.D., soudní vikář Diecézního církevního soudu v Brně a prezident Akademie kanonického práva,
kniha již koncem července vyjde také česky, a to pod názvem “Pravidla vysluhování exorcismu v katolické církvi v souladu s platným obřadem”. Na jejím překladu pracovala několik let komise Mezinárodní asociace exorcistů v České a Slovenské republice, kterou mons. Orlita koordinuje. Svazek vychází ve vydavatelství Akademie kanonického práva a ve spolupráci s česko-slovenskou sekcí zmíněné asociace.
Nebude určen pro širší veřejnost, nýbrž pro kněze a pracovníky v církvi, a stane se vodítkem při formaci nových exorcistů.
Otec Bamonte: Záleží, na čí straně jsme.
Dotaz zní – zříkáš se ďábla a věříš v Boha?
Itálie. Kniha, která spojuje teorii s praxí, hodí se k počáteční i trvalé formaci, ačkoli se nejedná o sumu veškerých znalostí o exorcismu. Těmito slovy představil novou příručku Mezinárodní asociace exorcistů, nazvanou “
Pravidla pro vysluhování exorcismu ve světle nových Obřadů exorcismu”, její předseda, otec Francesco Bamonte, řeholník servitského řádu.
“
Je zásadní vrátit se ke kořenům služby, která nevznikla ze strachu před čarodějnicemi, nýbrž výlučně na základě toho, co Ježíš sám hlásal a jako první konal, čímž dával příklad apoštolům a jejich následovníky vyzýval k pokračování v tomto poslání”, zdůrazňuje italský exorcista v listě
Avvenire (26.7.2020).
Na otázku, proč se asociace rozhodla ke zveřejnění původně interního dokumentu, otec Bamonte vysvětluje: “
O dostupnost prostřednictvím běžných obchodních kanálů požádali někteří biskupové a kněží, přičemž poukázali na dobro, jaké takový text může znamenat pro Boží lid. Jednak totiž objasňuje četné potemnělé a pomatené názory, které doprovázejí delikátní službu exorcisty, a dále se může stát dobrým katechetickým a pastoračním nástrojem, který vytváří určitou protiváhu k četným publikacím zaměřeným spíše na veřejnou senzaci spojovanou s ďáblovým působením”. Po jednání s Kongregací pro klérus a souhlasu kardinála, zodpovědného za imprimatur, římského vikáře Angela de Donatis, se tak kniha dostává do rukou italských věřících.
Její jedenáctá kapitola vypočítává
vlastnosti, které církev požaduje od kněze, pověřeného službou exorcismu. Biskup, který mu tento úřad udílí, musí zejména prověřit, zda se vyznačuje zbožností, poznáním (či věděním), moudrostí, bezúhonností života a zvláštní přípravou k výkonu služby, vyžadující obezřelé zacházení. “
Rozdíl mezi exorcistou a jinými kněžími je tentýž, kterým se liší farář od kněze bez farnosti, anebo nemocniční kaplan od jiných kněží, kteří jimi nejsou”, komentuje otec Bamonte.
Jak rozpoznat satanovu činnost ve světě? Na to předseda Mezinárodní asociace exorcistů odpovídá: “
Když vyloučíme přirozený a nadpřirozený původ toho, co zkoumáme a pozorujeme, lze uvažovat o mimořádné démonické aktivitě, avšak její definici nelze vyčerpat několika slovy, a proto odkazuji k pozorné četbě nové příručky”, říká italský exorcista. “
Jedna její část se věnuje příležitostem, které takovou ďáblovu činnost posilují.”
Existuje naopak chování, které může ďábelskému vlivu zcela zabránit?, ptal se list Avvenire.
“
Odpověděl bych, že z naší strany neexistují postoje, které by démonickou činnost znemožnily, protože v plné či částečné míře jí může zabránit jedině Bůh, nikoli my. Existují velicí hříšníci, které ďábel netrýzní jakýmkoli mimořádným působením, kdežto mnozí praví světci se stali obětí takovéto démonické činnosti. Skutečně záleží na tom, na čí stranu se postavíme, jak jsme ostatně byli dotázáni ve křtu: Zříkáš se ďábla a věříš v Boha?”, uzavírá o. Francesco Bamonte, předseda Mezinárodní asociace exorcistů.
Převzato z
https://www.radiovaticana.cz/,
články z 27. 7. 2020 naleznete
tady a
tady.