Evangelijní úryvek 17.neděle (v mezidobí, cykl. A - Mt 13, 44 - 52) podává až tři podobenství, kterými Pán Ježíš názorně přibližuje Boží království a jeho vlastnosti.
Poklad
Nebeské království není připodobněné tomu, kdo pole koupí, ale samotnému pokladu. Posluchač je tedy v roli nálezce pokladu. Na poli není navenek nic zvláštního. Poklad se totiž ukrývá uvnitř. Najít poklad však ještě nestačí. Je třeba udělat další krok - zariskovat, vše investovat a koupit pole. Užitek investice se projeví až v budoucnosti. Ve hře je nejistota a riziko. Pro ty, kteří o pokladu nevědí, je takový krok možná až hloupostí, protože navenek vidí pouze kus pole.
Pravý Ježíšův učedník je ten, kdo se rozhodne zariskovat a všechno investovat do nebeského království - "
prodá všechno, co má ...", který si nenechává nějaký záložní plán pro případ, že by to nevyšlo. Pouze ten, kdo zariskuje spolu s Bohem, může zakusit radost a pozná hodnotu Božího království. Je to radost "z objevení" nebeského království.
Být v zástupu a slyšet Ježíšovo evangelium je prvním krokem, kde se člověk dozví o pokladu. Učedník je pozván, aby celý svůj život investoval do přijetí Pánova slova.
Perla
Toto podobenství vytváří dvojici s předchozím o pokladu. Avšak v tomto případě nejde o neočekávaný nález, ale o kupce, který se živí vyhledáváním vzácných perel. Podobně jako nálezce pokladu i on se ocitne před životní příležitostí, která se nemusí opakovat, když najde perlu mimořádně vysoké hodnoty. Otázka stojí, zda se rozhodne zariskovat a "
prodá všechno, co má a koupí ji."
Kupcem z podobenství je v reálném životě Ježíšův učedník. Klíčová není otázka, co bude dělat s cennou perlou, ale že
obětuje úplně všechno, aby ji získal. Nebeské království se dává jen tomu, kdo je zcela odhodlán ho získat se všemi důsledky pro svůj život (že ztratí kamarády, že bude mediálně nezajímavý, že přijde o výhody, že bude považován za konzervativního, za podivína atd.).
Stali jsme se odborníky na různé oblasti našeho života.
Dokážeme rozpoznat nevyčíslitelnou hodnotu a důležitost Božího království pro náš život? Pokud by tomu tak skutečně bylo, nedovolili bychom, aby nám vzácná perla Kristova evangelia doslova prošla mezi prsty a my si toho ani nevšimneme.
Rybářská síť
Pán Ježíš u tohoto podobenství podává opět i jeho vysvětlení. Jde o alegorické podobenství, ve kterém každý prvek má ještě další hlubší význam.
Síť je Boží království, ryby jsou lidé, vytažení sítě je poslední soud: "
Tak bude i na konci světa: vyjdou andělé, oddělí zlé od spravedlivých a hodí je do ohnivé pece. Tam bude pláč skřípění zubů." (Mt 13, 49 - 50)
Podobenství učí, že poslední soud je jistou realitou, dobří a zlí nebudou víc pomíchaní, ale jasně oddělení a zlo bude potrestáno. Proto se od Ježíšova učedníka očekává, že po celou dobu života zůstane věrným učení svého Mistra. Podobenství nás upozorňuje, že působení Božího království není podobné jakémusi geografickému vyčlenění hranic, ale zahrnuje každého, každý je pozván.
V podobenství se blíže neříká, kdo hází síť.
Posluchači se dává na výběr být dobrou nebo špatnou rybou. Vše ostatní je nepodstatné. Vidíme zde podobnost s podobenstvím o rozsévači a o plevelu mezi pšenicí.
Člověk má možnost vybrat si, zda chce být v tomto životě dobrou půdou nebo trním, jestli chce být pšenicí nebo plevelem.
Během tří nedělí jsme mohli slyšet sedm Ježíšových podobenství. Zkusme si je zapamatovat a čerpat z jejich duchovního poselství.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 25. 7. 2020 naleznete
zde