Evangelijní úryvek 12. neděle (v mezidobí, cykl. A - Mt 10, 26 - 33) nabízí slova povzbuzení, které Ježíš adresuje svým následovníkům, aby mu důvěřovali.
Verše dnešního evangelia jsou součástí Ježíšových pokynů, které dal svým učedníkům při hlásání tajemství nebeského království a tvoří celou 10. kapitolu. Matouš vytvořil uzavřené celky Ježíšových slov, které se střídají s jeho skutky. Evangelista uvádí pět velkých Ježíšových řečí. Toto je druhá v pořadí a biblisté ji nazývají "misionářská".
Nebojte se
Třikrát v dnešním úryvku zaznívá výraz "
nebojte se". Navzdory odmítnutí, pronásledování, ba dokonce hrozbě smrti, ti, kteří se rozhodli uvěřit v Krista, vědí, že definitivním Pánem a Soudcem není člověk ale Bůh. Učedník si musí být vědom, že ho čeká úděl Mistra. Pán Ježíš to připomíná svým následovníkům na více místech: "
Pokud vás svět nenávidí, vězte, že mě nenáviděl dříve než vás. Pokud mě pronásledovali, budou pronásledovat i vás." (Jan 15, 18. 20a); "
Blahoslavení jste, když vás budou kvůli mě tupit, pronásledovat a vylhaně vám připisovat každou špatnost." (Mt 5, 11);
Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezme svůj kříž a následuje mě." (Mk 8, 34)
Kristův učedník se nemá obávat těch, jejichž moc je časově a fyzicky omezená. Lidský trest se dotýká pouze časnosti. Avšak Boží soud má dosah do věčnosti. Jistě, nynější utrpení je bolestné, ale nelze ho srovnávat s věčným zavržením. Pán Ježíš na označení pekla používá řecký výraz "geena". Stejný název mělo údolí na jihozápadní straně Jeruzaléma. Podle textů Starého zákonu (srov. 2 kr 23, 10; 2 Kron 28, 3) zde původní obyvatelstvo přinášelo lidské oběti. V časech Ježíše Krista se do údolí vynášeli z města odpadky, které tam neustále doutnaly.
Proto se stejný výraz "geena" používá v těch textech, kde Pán Ježíš hovoří o "ohni neuhasitelném" jako obrazné vyjádření pro věčné zatracení (srov. Mk 9, 45; Mt 5, 22).
Vrabec
První část úryvku je postavená na třech protikladech: skrýt - odhalit, utajit - prozradit, tma - světlo. Víme, že během svého účinkování Boží Syn učil své apoštoly i v samotě (Mk 4, 34; 9, 30 - 31; 13, 3). Přijde čas, kdy to, co jim bylo zvěstováno v ústraní, budou ohlašovat všem národům. Jejich nauka nebude vždy přijata, ale mají přesto důvěřovat Bohu, což ilustruje na příkladu vrabců.
Vrabci se prodávaly i jako pokrm. Řecký výraz "assárion" označuje minci v časech Ježíše Krista. Slovenský (i český) text překládá jeho název jako "haléř". Evangelijní text hovoří o ceně "
dva vrabci za haléř". Assarion byl 1/16 denáru, přičemž 1 denár byl výdělkem běžného dělníka za jeden den. Porovnáním "
vy jste cennější než mnoho vrabců"
Ježíš nejen vyzdvihuje Boží péči, ale povzbuzuje nás důvěřovat Boží prozřetelnosti. Podobný účel plní přirovnání s vlasy, které máme na hlavě sečteny.
Jen připomenu, že v příběhu o chudé vdově a jejím daru do chrámové pokladny se zmiňuje kvandrans (Mk 12,42). Byl to nejmenší peníz a měl hodnotu 1/64 denáru.
Mluvit stejně jako Kristus
Ve větě "
každý, kdo mě vyzná před lidmi, i já vyznám před svým Otcem, který je na nebesích" je u slova "vyznat" použito řecké sloveso "homologéo". Skládá se ze dvou částí: "homóios" = "stejně" a "lego" = "mluvit". Jeho doslovný význam je "říci stejnou věc jako druhý člověk", tzn. "souhlasit s druhým". Ještě lépe porozumíme obsahu slovesa "homologéo" v dnešním úryvku, když si uvědomíme, že tento výraz se používal v právní terminologii ve významu: "souhlasit se svědectvím druhé osoby u soudu."
Ježíš tedy slibuje tomu, kdo na tomto světě bude před lidmi mluvit stejně, jako mluvil on, tzn. bude vydávat svědectví o Božím Synu, i ze strany Božího Syna se mu dostane stejného přístupu před Božím soudem. Vidíme, že důraz je kladen zejména na věrnost Kristově nauce uprostřed pronásledování. Jde tedy o situace, ve kterých naše křesťanská víra od nás požaduje přinést jistou oběť, až po vydání vlastního života.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 19. 6. 2020 naleznete
zde