Evangelijní úryvek slavnosti Seslání Ducha Svatého (Jan 20, 19 - 23) popisuje příchod vzkříšeného Pána mezi své učedníky, kterým přináší pokoj.
Evangelista Jan začíná vyprávění zmínkou o časovém údaji: "
Večer, v tentýž první den v týdnu." Tímto způsobem propojuje následující příběh s událostmi, které se již odehrály v tento den: Marie Magdaléna našla prázdný hrob, Petr a Jan běželi k hrobu a vzkříšený Pán se zjevil Marii Magdaléně. Stále jsme tedy v atmosféře neděle - dne Pánova vzkříšení. Ba dokonce i další příběh, kterým je zjevení se oslaveného Pána pochybujícímu apoštolu Tomášovi se odehraje o týden později opět v neděli.
Dominica
Janovo evangelium vzniklo koncem 1. století po Kr. Důraz, který evangelista klade na "první den" může vyplývat i z toho, že v té době se už křesťanská společenství pravidelně setkávala v neděli na slavení eucharistie. Pro křesťany neděle nebyla jednoduše pouze jeden den z týdne, ale byl to den Páně, kdy se jeho učedníci a učednice scházejí na radostné oslavě Pánova vzkříšení.
Jedinečný způsobem to vyjadřuje latinský název neděle "Dominica" = "Den Páně", který přešel do mnoha moderních jazyků.
My, samotní věřící, se zamysleme nad tím, čím se stala neděle pro nás v současnosti. Ztratila pro nás svou výjimečnost a ponížili jsme ji na úroveň ostatních dní. Ve skutečnosti jsme však ponížili sebe samotné, naši křesťanskou víru a svědomí.
Jak vyznívá důvěryhodnost našeho náboženského přesvědčení před tímto světem, když sami nejsme přesvědčeni o posvátnosti dne Páně?
Zavřené dveře
Zmínka o zavřených dveřích má několik důvodů. Vyjadřuje strach apoštolů. Ještě ráno Petr a Jan našli Ježíšův hrob prázdný (srov. Jan 20, 1 - 10). Co když budou obviněni z toho, že to právě oni ukradli jeho tělo? Co když budou po Ježíšovi hledat i jeho přívržence, aby vykořenili toto učení už v jeho zárodku? Evangelista Jan však v zavřených dveřích dává vyniknout jiné skutečnosti.
Vzkříšený Pán přišel k apoštolům přes zavřené dveře. Jeho tělo má vlastnosti oslaveného těla.
Zmrtvýchvstalý Kristus nebyl oživený na způsob Lazara. Nepatří už tomuto světu, a přece jeho vzkříšení je reálné a skutečné. Pán Ježíš jim ukázal ruce a bok.
Pokoj vám
Pozdrav "
pokoj vám" byl v té době běžným židovským pozdravem "
šalom alechem". Avšak již v textech Starého zákona nacházíme úryvky, které dosvědčují slavnostní charakter oslovení spojený s Božím zjevením. Kniha Soudců uvádí případ Gedeona, který, když viděl Hospodinova anděla, velmi se lekl a bál se, že zemře. Tehdy mu Pán řekl: "
Pokoj s tebou! Neboj se! Nezemřeš." (Sdc 6, 23) Gedeon na památku tohoto Božího zjevení postavil oltář, který nazval "Hospodin je pokoj" (srov. Sdc 6, 24). Podobně můžeme říci i pro náš evangelní úryvek, že
Pán neodevzdává nějaký pozdrav, ale sebe sama, neboť On je Pokoj. Pozdrav vzkříšeného Pána má slavnostní charakter spojený s Božím zjevením.
Pozdrav "
pokoj vám" nevyjadřuje přání ve smyslu "ať je mír mezi vámi", "přeji vám pokoj".
Je to ujištění a potvrzení ve smyslu "pokoj je mezi vámi", "pokoj vám přináším", tzn. "Já jsem mezi vámi, sebe sama vám přináším." I z toho důvodu v úvodu svých listů apoštol Pavel mluví také o pokoji, který se stal darem vzkříšeného Ježíše Krista.
Dech odpuštění
Ježíšovo dýchnutí na apoštoly je vzpomínkou na Boží dech života, který se zmiňuje v Knize Genesis při stvoření Adama: "
Tehdy Hospodin Bůh utvořil z hlíny země člověka a vdechl do jeho chřípí dech života. Tak se stal člověk živou bytostí." (Gn 2, 7)
Dech tedy představuje symbol předávání života. V některých komentářích biblisté poukazují na starověké přesvědčení, že dech svatého člověka měl nadpřirozené účinky a dokázal uzdravit nebo znehybnit člověka.
V případě Ježíše Krista jde o předání moci apoštolům odpouštět hříchy, tzn. jde o moc, která má svátostné účinky. Všimněme si, že ve větě je použit pasivní tvar slovesa: "
budou mu odpuštěny", "
budou mu zadrženy". Pasivní tvar v Písmu svatém často slouží k vyjádření toho, že podmětem činnosti je Bůh.
Bůh je ten, kdo odpouští hříchy. Skutečně tu máme Boží dech života, protože odpuštění hříchů je duchovní navrácení Božího života v člověku.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 29. 5. 2020 naleznete
zde
JEŽÍŠ, který Ducha Svatého seslal
- 10 rozjímání k 3. tajemství
slavného růžence
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktery-ducha-svateho-seslal-10-rozjimani-k-3-tajemstvi-slavneho-ruzence&cisloclanku=2016050036