Evangelijní úryvek
Čtvrté velikonoční neděle (cyk. A;Jan 10, 1 - 10) přináší Ježíšův obraz pastýře a ovčince. Dnešní neděle je dnem modliteb za nové kněžská povolání.á
Pán Ježíš v evangelním úryvku používá obrazné přirovnání: "
Já jsem brána k ovcím." (Jan 10, 7 a 9). Otevřená brána je pozváním, umožňuje vcházet i vycházet. Zavřená brána je obrazem odmítnutí.
Já jsem brána
Ve Starém zákoně byly městské brány místem, kde se soustřeďoval život. Zde probíhaly schůzky, jednání, obchody atd. Kristovo poselství je Boží nabídkou pro člověka. Brána odděluje jeden prostor od druhého. Ježíš Kristus každého zve, aby jeho prostřednictvím vstoupil do prostoru nebeského Otce. Kdo přijme jeho pozvání, nepřijde o svou svobodu a důstojnost, ale dosáhne její pravou realizaci: "
Já jsem přišel, aby měli život a aby ho měli v hojnosti." (Jan 10, 10)
Brána je v biblických textech symbolem bezpečí. Zmocnit se brány znamenalo zmocnit se celého města.
Vstoupit přes bránu, kterou je Kristus, znamená vstoupit do Boží ochrany a pokoje. Tímto přirovnáním však Boží Syn odevzdává důležitou nauku, že je jediným prostředníkem mezi Bohem Otcem a lidmi.
Já jsem dobrý pastýř
Pokud bychom pokračovali ve čtení 10. kapitoly Janova evangelia, najdeme další Ježíšův obraz: "
Já jsem dobrý pastýř." (Jan 10, 11) Již ve Starém zákoně je samotný Bůh označený titulem pastýř jak jednotlivců tak i celého židovského národa. Je to jeden z nejoblíbenějších obrazů. Když patriarcha Jakub vyslovuje požehnání nad syny Josefa, hovoří o Bohu, který "
mi byl pastýřem od mého mládí až do dnešního dne." (Gn 48, 15) Žalmista volá k Pánu: "
Pastýři Izraele, co jak ovci vedeš Josefa, poslouchej! Ty, co trůníš nad cheruby, zaskvěj se"(Ž 80, 2) Izraelský národ se nemusí bát, protože je pod Boží ochranou pastýřské hole, jak to svatopisec nádherně opěvuje asi v nejznámějším žalmu 23, který zaznívá v liturgii této neděle: "Hospodin je můj pastýř, nic mi nechybí ... I kdybych měl jít temnotou rokle, nebudu se bát zlého, neboť ty jsi se mnou." Mojžíš, David, Amos byli od ovcí povoláni za pastýře vyvoleného národa.
Když Pán Ježíš používá tento obraz, nedělá to jen proto, aby byl srozumitelný svým posluchačům. Není jen oznamovatelem této Boží péče, jak to dělali starozákonní proroci. On
uplatňuje tento Boží titul na sebe, neboť on sám je Bohem, on sám je Pastýřem Izraele.
Modleme se za pastýře
Dobrý pastýř volá každou ovci jménem. Je to obrazné vyjádření Boží blízkosti. Dobrý pastýř zná své ovce a ovce jdou za ním, protože znají jeho hlas. Nynější Svatý otec František často žádá od nás kněží tuto familiaritu, toto důvěrné, ne povrchní, poznání svých věřících, když vyzývá, abychom "voněli po ovcích".
V homilii během své první mše svaté svěcení olejů na Zelený čtvrtek (28. března 2013) po svém zvolení za papeže se obrátil na kněze s památnou prosbou: "
Buďte pastýři, které bude cítit vůní po ovcích."
V tomto duchu, prosím, přidejte v dnešní den ke svým modlitbám i prosbu za nás kněze, zvláště za svého kněze ve farnosti, za kněze, který vás pokřtil, učil náboženství, oddával ... Děkujeme!
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 1. 5. 2020 naleznete
zde