Saúdská Arábie má nejvyšší počet infikovaných na COVID-19 z jakéhokoliv arabského národa a guvernér Asiru, regionu jižně od Mekky, říká svým islámským voličům, aby se obrátili na Pannu Marii blahoslavenou a takto překonali své trápení.
V úvodníku v Saúdské Gazette, guvernér Turki bin Talal uvádí, že "
mnohé úspěchy během pandemie vyvstaly z vytrvalosti, odvahy a síly ve víře." V Koránu, uvádí guvernér:
"Najdeme jeden konkrétní příběh, který hovoří o vytrvalosti. ... Příběh Mariam (Marie) vypráví příběh každého skutečného vítěze."
"
Ve svém příběhu," pokračoval guvernér, "
čelila zápasům během svého těhotenství, samoočistění, před rodinou a proti tvrdé společnosti, která jí neprokázala žádné milosrdenství. Byla schopna vidět pouze boží směrnice. To je cesta k přežití a úspěchu."
Mnozí lidé ze Západu včetně křesťanů byli překvapeni, když to slyšeli od islámského vůdce. Většina muslimů však přechovává velkou úctu k Panně Marii - a k jejímu Synu. Islám skutečně věří, že Ježíše zázračně počala Maria, která zůstala pannou - zázrak, který jí předpověděl anděl Gabriel.
Věří také, že Maria byla čistá v tom smyslu, že vyšla z čistého předka a byla ženou velké ctnosti. Ježíš v Koránu je velkým prorokem a Bůh ho vzal do nebe, aby se vrátil později před posledním dnem, aby obnovil spravedlnost a porazil Antikrista. Podobnou víru mají i křesťané.
Mezi oběma náboženstvími se samozřejmě nacházejí i velké rozdíly. V Koránu nebyl sv. Josef. Maria byla sama. Když se vrátila s dítětem Ježíšem do Jeruzaléma, její jedinou obranou před těmi, kteří ji odsoudili na smrt, bylo svědectví samotného dítěte. V Koránu je Ježíš jako novorozenec považován za zázračně hovořícího jasným hlasem jménem své matky, který starším vysvětlil, že byl zvláštním Božím služebníkem a prorokem.
Muslimové nemají teologii o Marii, která je Theotokos nebo Novou Evou, ale velmi ji ctí jako model čistoty a ženské ctnosti.
Korán popisuje Ježíše jako uskutočňovatele zázraků, jako je vyléčení slepých, uzdravení malomocných a kříšení mrtvých, ale zahrnuje také výpovědi o Ježíši, který mluví jako novorozené dítě a jak tvoří živé ptáky z hlíny jako dítě. Vědci se domnívají, že tyto fantastické příběhy byly převzaty z apokryfních spisů, které autorita Církve ve druhém a třetím století odmítla jako inspirované nebo autentické.
Maria je jediná žena, která se v celém koránu zmiňuje jménem. I když Lukáš hovoří o Marii zastíněné Duchem Svatým, (Lukáš 1,35), Korán tvrdí, že to byl anděl Gabriel, který na ni dechl.
Zatímco většina muslimů věří, že Ježíš se narodil z panny a nakonec porazí zlo, nevěří, že byl ukřižován a vstal z mrtvých. Jedna islámská tradice tvrdí, že úřady namísto toho omylem ukřižovali Jidáše.
Nakonec, v islámu, jakož i v judaismu, neexistuje víra v Kristovo božství. I když je islámský pohled na Ježíše vyvýšenější než pohled judaismu, tato kristologická chyba zůstává hlavní překážkou.
Mnozí věřící si myslí, že má-li dojít k obrácení a smíření s muslimy (a Židy), přijde to přes Marii. Teologie je jednoduchá. Svět je spasen Bohem prostřednictvím Krista a pozná Spasitele prostřednictvím Marie. Křesťané vidí tento začátek ve vtělení. V ostatních monoteistických vírách existuje neúplná teologická úvaha o zvěstování a povaze smíření. Někteří naznačují, že Maria může být mostem.
Dcera Mohameda, Fatima, je jednou z mála žen, které v Koránu uctívali kromě Marie. Po její smrti Mohamed napsal: "
Budeš nejvíce požehnaná ze všech žen v ráji, hned po Marii." Sama Fatima je dokonce známá tím, že říká: "
Překonávám všechny ženy, kromě Marie."
Ve 12. století, kdy křesťané dobyli území, které je dnes známé jako Portugalsko, se dcera posledního muslimského náčelníka jménem Fatima zamilovala do křesťanského rytíře a vdala se za něj. On přejmenoval město, ve kterém žili na "Fatima" - podle jejího muslimského jména.
Ctihodný Fulton J. Sheen pevně věřil, že islám se nakonec promění - ne prací misionářů, ale "voláním [muslimů] k úctě Matce Boží". Sheen neviděl v roce 1917 ve Fatimě žádnou shodu náhod.
"
Protože z nebe se nikdy nic nestane náhodně, pouze s přesností všech detailů, věřím, že blahoslavená Panna se rozhodla být známá jako "Panna Maria z Fatimy" jako slib a znamení naděje pro muslimský lid," řekl Sheen, "
a jako ujištění, že oni, kteří jí projeví tolik respektu, jednoho dne také přijmou jejího Božského Syna."
Fatima je oblíbená mezi muslimy. Samir Khalil Samir napsal v časopise Asijské tiskové agentury PIME o poutnících navštěvujících Pannu Marii z Fatimy a další mariánská svatá místa: "
Již několik let přistává letadlo muslimských žen z Íránu ve Fatimě v Portugalsku, kde se zjevila Panna třem pasteveckým dětem. Přicházejí se tam modlit. Důvodem je skutečnost, že Madona byla pojmenována po dceři Mohameda a manželky Ali ibn Abi Talib."
V Egyptě bylo schváleno zjevení Panny Marie světla, (viz odkaz pod článkem), které se událo v Zeitoune, čtvrti Káhiry po dobu 2-3 let, počínaje dnem 2. dubna 1968. Podle koptské tradice, místo je jedním z míst, kde Svatá Rodina zůstala během útěku do Egypta. V té době skončila válka, nenávist byla velká a Blízký východ byl v chaosu. Uprostřed tohoto chaosu se Panna Maria zjevila, koupala se ve světle na koptském křesťanském kostele.
Stovky tisíc lidí ji viděli, křesťané i muslimové. Církev a také muslimská vláda schválili její autenticitu.
Zdroj: churchmilitant.com
Převzato z
https://matkabozia.sk/,
článek z 21. 4. 2020 naleznete
zde.
Panna Maria se zjevuje v Káhiře
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=panna-maria-se-zjevuje-v-kahire&cisloclanku=2010010046,
19. 1. 2010
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Panna Maria a islám - místo Panny Marie v katolických misiích mezi muslimy, www.fatym.com, 29. 9. 2016
Zjevila se Panna Maria ve Fatimě i proto, aby se obrátili muslimové?, www.fatym.com, 18. 10. 2017
Mariiny datle – Maria jako ústřední postava křesťansko-islámského dialogu, www.fatym.com, 5. 6. 2019
Vizionářka z Medžugorje odpovídá na otázku: "Říká Panna Maria něco o radikálním islámu?"; www.fatym.com, 22. 2. 2017
Islám postrádá definici osoby; www.fatym.com, 20. 9. 2017