Evangelijní úryvek velikonoční neděle Hospodinova zmrtvýchvstání (Mt 28, 1 - 10) přináší zprávu o nalezení prázdného hrobu a zjevení se vzkříšeného Pána ženám.
Evangelijní úryvek začíná zmínkou, že ženy přišly ke hrobu "
na úsvitu prvního dne v týdnu". Jde o více než jen chronologický údaj. Křesťané v tom viděli narážku na Knihu Genesis a stvoření světa. Ti, co byli pokřtěni v Kristu, stali se novým stvořením. Podle židovského kalendáře neděle byla prvním dnem pracovního týdne, která následovala po sobotě, který byl v židovství dnem zasvěceným Pánu. Křesťané převzali tuto myšlenku číslovky "
první" a neděli dali význam "
první den" v smysl důležitosti, neboť dává smysl a obsah všem následujícím dnům. Je nedělí vzkříšení Pána - ústředního poselství křesťanství. Proto se velikonoční neděle nazývá "
matkou všech nedělí."
První den v týdnu
Svatý Jan Pavel II. ve svém apoštolském listě
Dies Domini (Den Páně) o svěcení neděle konstatuje, že v naší společnosti se rozrostla praxe "week-endu". Neděle tak ztratila svůj původní význam a ocitla se na chvostu týdne. "
Může se stát, že člověk se uzavře do tak úzkého prostoru, který mu již neumožňuje vidět "nebe." Potom, i když je svátečně oblečen, zůstává vnitřně neschopný"slavit svátek"" (4. bod) V těchto dnech jsme svědky zajímavého paradoxu. Před pár lety naši biskupové neuspěli vyzváním zavření prodejen v neděli, aby si zaměstnanci mohli odpočinout a být se svými rodinami.
Tehdy se mnozí (i věřící) postavili proti. Označovali to za omezování, ba až zasahování do svobody člověka. Nedělní odpolední procházky v nákupních centrech se pro mnohé staly jakoby životním stylem, jak "smysluplně" strávit den volna. Stačil jeden "virus" a všichni jednomyslně dáváme zapravdu prodavačům, kteří požadovali neděli jako den odpočinku. Najednou zavřené obchody v neděli jsou obecně akceptovány a zjistili jsme, že při dobré vůli stíháme nakoupit i v pátek a sobotu. Kéž by to tak zůstalo i po skončení těchto karanténních opatření.
Vraťme neděli původní evangelijní význam a krásu, slavme ji jako křesťané!
Být misionářem
Evangelijní úryvky, které popisují zjevení vzkříšeného Krista se svými učedníky, obsahují i Pánovo poslání pro jeho následovníky: "
Jděte, oznamte mým bratřím ..." Být křesťanem znamená být misionářem. Nynější papež František upozorňuje na rozdíl mezi "proselytismem" a mezi "evangelizací".
Proselytismus obírá o svobodu a obrácení považuje za získání trofeje. Do popředí klade vlastní "já" (já tě obrátím, já tě přivedu k Bohu ...).
Evangelizace je v zásadě svědectví o Kristu vlastním životem.
Buďme přitažliví pro své okolí křesťanským stylem života. Na první místo klaďme Boha.
Jděte do Galileje
Vzkříšený Pán posílá své učedníky do Galileje. Tam to všechno začalo. U Galilejského jezera je před třemi lety povolal za své apoštoly. Je to pozvání Ježíše nanovo projít jeho celý příběh ještě jednou. Vidět všechny události, které s ním prožili, jeho slova a skutky, v novém světle jeho smrti a zmrtvýchvstání. Evangelista Lukáš při zjevení se Krista svým apoštolům uvádí: "
Tehdy jim otevřel mysl, aby porozuměli Písmu." (Lk 24, 45) I my jsme pozváni projít nově svůj životní příběh s Kristem. Obnovme v tento den naše odhodlání být svědky Ježíše Krista.
Velikonoční nedělí se v Katolické církvi začíná slavit velikonoční oktáva, která se považuje za nejstarší část církevního kalendáře. Ve starověku těchto osm dní charakterizovaly tzv. mystagogická kázání. Mystagógia znamená v řečtině "uvedení do tajemství". Novokřtěnci se během týdne dále vzdělávali v poznávání Kristovy nauky, do které křtem na Bílou sobotu byli zasvěceni. Mám dva konkrétní návrhy.
1.
Každý den si přečtěme v Písmu svatém některý úryvek ze čtyř evangelií o zjevení se zmrtvýchvstalého Krista: ženám u hrobu, Marii Magdaléně, učedníkům jdoucím do Emauz, apoštolu Tomášovi, ostatním apoštolům za zavřenými dveřmi, apoštolům u Tiberiadského jezera atd.
2.
Každý den si obnovme naše poznatky o jedné ze sedmi svátostí. Může nám posloužit
Katechismus katolické církve, Youcat, nebo různé zdroje na internetu. Například ve Spišské diecézi je to
Diecézní škola víry. Zopakujme resp. prohlubujme své náboženské poznatky.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 11. 4. 2020 naleznete
zde