Celý svět objevuje dosud ne příliš známou světici - sv. Koronu a prosí o její přímluvu při současné pandemii koronaviru. V indické Kerale se k ní šíří úcta a je vzývána jako ochránkyně proti epidemii. Jsou zde rozšiřovány obrázky této světice s modltibou.
Tato modlitba zatím nemá církevní schválení. Biskup Joseph Pamplany, mluvčí keralské biskupské konference řekl, že
„oficiálně nebyla sv. Korona vyhlášena za patronku při epidemiích“. Domnívá se, že věřící ji vzývají především kvůli spojitosti jejího jména a názvu typu viru, který v současné době trápí celý svět.
Stejně tak Antony Nariculam, rektor papežského semináře v Mangalapuzha v okrese Ernakulam nemá podklady k tomu, že by sv. Korona byla už dříve uctívána jako patronka pandemie.
„Obvykle bývá svatý vzýván jako patron něčeho, co souvisí s jeho životem a skutky. V případě sv. Korony se zdá, že to není nic víc, než jméno“, řekl.
Pamplany uvádí, že za patrona při epidemiích je považován
sv. Štěpán (úcta pochází z roku 680, kdy v Římě ustala morová epidemie poté, co ulicemi města byly neseny světcovy ostatky).
Dále je v některých částech světa spojován s pandemií
sv. Edmund. „Přisuzovat světci záštitu nad něčím se může lišit region od regionu", řekl.
V poslední době bylo publikována řada článků o tom, že sv. Korona je patronkou pandemie. V některých se uvádí, že sv. Korona je obzvláště uctívána v Rakousku a Bavorsku jako patronka při epidemiích, a že její ostatky jsou nyní umístěny ve městě Anzu v severní Itálii, jde je epicentrum nákazy koronaviru v Evropě.
Zvýšený zájem o sv. Koronu vyvolal také debatu teologů a akademiků. V časopise Onmanorama jeden mladý kněz z Keraly uvádí, že modlitby ke sv. Koroně lze považovat za součást lidové zbožnosti.
„Zvýšená popularita a oddanost ke světcům v určitých záležitostech pochází od věřících. Když se „ujmou“, bývají i oficiálně vyhlášeny“.
Takže nevylučuje, že díky vzývání sv. Korony jako patronky epidemie, může dříve nebo později být touto patronkou i oficiálně prohlášena.
Tento názor sdílí také profesorka birminghamské univerzity Candida Moss, která pro Religion News Service řekla:
„Pokud se dost lidí rozhodlo, že sv. Korona je patronkou koronaviru, tak se tak stane.“
Ani v českých zdrojích staršího data nenacházíme zmínky o sv. Koroně jako patronce při epidemii, ale je vzývána především jako patronka hledačů (lovců) pokladů.
Například český historik J. V. Šimák, který se zabýval 18. stoletím, píše v roce 1930 o sv. Koroně v textu
„Dvě modlitby a litanie hledačů pokladů“ o tom, jak mu byl zapůjčen opis těchto modliteb z biskupské knihovny, kam se dostaly snad při konfiskaci člověku, který opis sháněl v litoměřické diecézi roku 1750.
Zde je patrno, že sv. Korona byla vzývána jako
„zvláštní pomocnice chudých a potřebných,“ a že se k ní utíkali ti, kteří hledali poklady.
Kdo je sv. Korona?
Sv. Korona se jmenuje také Stephana (Štěpánka). Některé zdroje uvádějí, že snad byla manželkou důstojníka či sv. Viktora, jiné, že byla pannou – mučednicí.
Starší zdroje uvádí, že byla křesťankou v době čtvrtého pronásledování za císaře Marca Aurelia (161-180) a přihlížela mučení sv. Viktora jako žena důstojníka (její manžel o její víře nevěděl).
Měla tehdy 15 nebo 16 let.
Když viděla Viktorovo mučení, rozhodla se umírajícímu muži pomoci v jeho agónii. Vyznala svou křesťanskou víru všem přítomným a utíkala k místu, kde mučili Viktora. Klekla si a modlila se za něj. Dala mu pocítit, že je s ním. Netrvalo dlouho a vojáci přivedli před velitele i ji.
Ten byl bez sebe, že tato mladá žena nerespektovala jeho autoritu. Nechal ji okamžitě uvěznit a mučit. Poručil jí, aby obětovala pohanským bohům.
Když tento příkaz dostala, odpověděla prý:
„Korona se jmenuji, a ty chceš, abych byla zbavena koruny?"
Velitel ji odsoudil k roztržení palmami. Byla pevně přivázána ke dvěma násilím sehnutým palmám. Jakmile byly stromy uvolněny, roztrhly ji.
Sv. Viktor byl poté sťat.
Společně s ním slaví sv. Korona svátek 14. května.
Výstava ostatků sv. Korony
Ostatky sv. Korony jsou uloženy v katedrále Aachen v Německu, která se shodou okolností právě před vypuknutím pandemie chystala prezentovat relikvii sv. Korony jakou součást výstavy mistrovského zpracování zlata. V současnosti byly práce na výstavě urychleny, protože kvůli pandemii je očekáván větší zájem, jak řekl mluvčí katedrály.
Zatím není jasné, kdy výstava bude otevřena (v důsledku probíhající epidemie a s tím souvisejících opatřeních omezení veřejných shromáždění).
Katedrála Aachen je jeden z nejstarších chrámů v Evropě, byla postavena v 9. století. Ostatky sv. Korony zde spočívají údajně od roku 997.
Všemohoucí Bože, který odpouštíš hříchy svého lidu a uzdravuješ nás.
Ty, jenž jsi nám poslal našeho Pána, svého milovaného Syna, naše uzdravení, aby nesl naše nemoc a bolesti!
Shlédni na nás, pokorně před tebou stojící. Prosíme v této době pandemie, pamatuj na nás ve své lásce a milosrdenství, které lidem vždy v dobách soužení prokazuješ.
Shlédni na nás, jako jsi milostivě shlédl na Áronovu oběť a zastavil mor, který vypukl, právě když jsi přijal Davidovu oběť a přikázal ničivému andělu, aby stáhl ruku.
Přijmi i dnes naši modlitbu a oběť a projev nám, prosíme, své slitování.
Chraň nás před nákazou, uzdrav nemocné a zastav tuto pandemii.
Svatá Maria, Uzdravení nemocných, oroduj za nás!
Svatá Korono, oroduj za nás!
Svatý Štěpáne, oroduj za nás!
Svatý Rochu, oroduj za nás!
Amen!
Použité zdroje:
1)
Travelandleisure.com
2)
Thehill.com
3)
Theweek.in
4)
Digitalniknihovna.cz
5)
Esbirky.cz
6)
Magazin.aktualne.cz
7)
Catholic.org
8)
Metropole.at
9)
Tyfoza.no-ip.com