Evangelijní úryvek na slavnost Zvěstování Páně (Lk 1, 26 - 38) podává příběh lidského zrodu Božího Syna.
Struktura liturgického roku a uspořádání jednotlivých období a dní má svou logiku. Slavnost Zvěstování Páně se slaví 9 měsíců před slavností Narození Páně, neboť to je doba, která za běžných okolností trvá od početí po narození dítěte. Z toho důvodu se v dnešní den na Slovensku slaví i
Den počatého dítěte.
Bůh, který koná
Celý příběh je orámovaný zmínkou o andělovi, který přichází k Marii (Lk 1, 26) a odchází od ní (Lk 1, 38). Anděl je nositelem poselství Boha, čímž se naplňuje známé starozákonní proroctví v Knize proroka Izaiáše: "
Jako z nebe padá deště sníh a nevrací se zpět, nýbrž napojí zemi a zúrodní ji, aby z ní klíčilo, aby obdarovala rozsévače semenem a dala chléb hladovému, tak bude se slovem, které vychází z mých úst: nevrátí se ke mně bez užitku, ale vykoná vše, co chci, a vydaří se jeho poslání." (Iz 55, 10 - 11) Boží slovo se nevrací naprázdno, ale vstupuje do života Panny Marie a vykoná dílo toho, který ho poslal. Umožní to Mariino svobodné přijetí Boží nabídky. Je to krásný příklad pro nás, abychom po přečtení Písma umožnili, aby od nás neodcházelo naprázdno.
Člověk, který odpovídá
Evangelijní úryvek je protkán třemi reakcemi Marie, které odrážejí postupné přijetí Božího plánu.
První je reakce na andělův pozdrav: "
Ona se nad jeho slovy zarazila a uvažovala, co znamená takový pozdrav." (Lk 1, 29)
Druhou je její žádost o vysvětlení: "
Jak se to stane, vždyť nežiji s mužem?" (Lk 1, 34).
Konečně třetí reakcí je její souhlas: "
Jsem služebnice Páně, ať sami stane podle tvého slova." (Lk 1, 36)
Její třetí odpověď představuje vyvrcholení celého úryvku.
Maria samu sebe nazývá "Pánova služebnice", čímž se dává do služby Božího plánu. Je to její svobodná odpověď na Boží jednání.
V druhé části své odpovědi Maria
nedává jen nějaký trpný souhlas, ale aktivně žádá o toto Boží jednání a deklaruje svou spolupráci: "
Ať se mi stane podle tvého slova." (Lk 1, 38) Je to nádherný vzor, který máme v osobě Marie, ženy víry. Víra totiž je jen odpovědí, "nebudu se vzpírat, nebudu bránit", ale závazkem našeho aktivního a ochotného zapojení do Božího díla spásy.
Nový titul
Maria dostává nový titul, který vejde do dějin mariánské úcty: "Milostiplná" (Lk 1, 28). Anděl hned podává vysvětlení tohoto oslovení: "
Našla si milost u Boha." (Lk 1, 30) Papež František tato slova vysvětluje takto: "
Co znamená plná milosti? Že Maria je plná přítomnosti Boha. Pokud ji celou zaujal Bůh, není v ní místo pro hřích. Je to zvláštní, protože celý svět bohužel je nakažený zlem. Kdokoliv z nás se podívá do svého nitra, vidí tam temné stránky. I největší svatí byli hříšníci a všechny skutečnosti, i ty nejkrásnější, jsou načaté hříchem - všechny, kromě Marie. Ona je jediná "vždy zelená oáza" lidstva, jediná nenakažená, stvořená jako neposkvrněná, aby svým "ano" plně přijala Boha, který přichází na svět a začíná nové dějiny."
Úloha pro nás
Zvěstování Ježíšova narození je vloženo do běžného světského prostředí. Uskutečňuje se v Nazaretě, ve skromném domě chudé mladé ženy. V dnešní den se duchovně spojme s Marií. Proměňme naše příbytky na dům Pánova zvěstování. Přečtěme si evangelijní úryvek a pomodleme se jeden desátek radostného růžence "
kterého jsi Panno z Ducha Svatého počala" (nebo i celý radostný růženec). Děkujme za to, že nám bylo umožněno narodit se. Už to není samozřejmost, ba v některých zemích to už přestalo být právem.
Děkujme našim otcům a maminkám, že poslouchali hlas svědomí, hlas víry a nepodlehli propagandě okolí. Buďme hlasem těch, jejichž hlas není slyšet.
Americký prezident Ronald Reagan jednou vyslovil pamětní větu: "
Všiml jsem si, že každý, kdo podporuje potraty, se už narodil." Proto dnes zvlášť pamatujme na nenarozené děti, jejich matky a otce, jejich rodiny, a prosme pro ně i pro sebe o Boží milosrdenství.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 24. 3. 2020 naleznete
zde