V roce 1348 usmrtil černý mor nebo "černá smrt" téměř polovinu středověké Evropy.
V roce 1918 zabila Velká chřipka, nazývaná též "španělská chřipka", přibližně 50 milionů lidí, což je více než dvojnásobek celkového počtu vojáků, kteří zahynuli během první světové války. Poměr úmrtnosti na infekci byl přibližně 3 procenta, přičemž 3 ze 100 infikovaných lidí zemřeli na virus.
Koronavirus (COVID-19) v současnosti vykazuje úmrtnost 3,4%, přičemž k dnešnímu dni bylo hlášeno přibližně 170 000 infikovaných a více než 6 500 úmrtí (údaj k 16. březnu 2020). Tento poměr úmrtnosti spojený s extrémní nákazou a absencí jakékoli předchozí imunity vede světové vlády k tomu, aby reagovaly na nový virus mnohem naléhavěji než na obvyklá ohniska chřipky. To způsobuje, že
koronavirus je asi 30krát smrtelnější než obyčejná chřipka.
Uzavření míst v Číně, hranic na Středním východě, kostelů, škol po celém světě jako i zrušení významných veřejných událostí v celé Evropě se spojilo s prohlášením o mimořádném stavu v mnoha zemích a státech USA. Koronavirus je vnímán jako pandemie. Němečtí odborníci v oblasti zdraví připustili, že virus není vysledovatelný, zatímco Americké centrum pro kontrolu nemocí dalo Američanům pokyn, aby se připravili na situaci "co kdyby".
Virus "corona" pojmenovaný po sérii korunových hrotů na svém povrchu, má potenciál vytvářet celosvětové hospodářské recese, zastavit cestování, mezinárodní dodávky, a co je nejdůležitější způsobit velké lidské utrpení a ztráty na životech. I když nikdo nemůže s jistotou znát konečný lékařský dopad koronaviru, jeho celosvětový účinek, ať už je založen na realitě nebo vnímání, se zřetelně začal.
Koronavirus navíc způsobuje celosvětovou eskalaci strachu a úzkosti: osobní obavy, rodinné obavy, společenské obavy, globální obavy. To vyvolává zásadní otázku: Jak bychom měli udržovat vnitřní pokoj během této pandemie? I když je osud koronaviru nejistý, křesťanská reakce na něj je NE.
Mimo všeho potřebného a vhodného aktivního úsilí k zabránění jeho šíření a pro zabránění nákazy musí křesťan vidět toto virové vypuknutí zcela v kontextu důvěry víry a Boží prozřetelnosti. Jedním z možných důvodů, proč Bůh, alespoň prozatím, dovolil takové globální choroby, je vrátit nás k našim skutečným prioritám: k Bohu, který nás miluje, a k rodinám a přátelům, které nám dal. Zde jsou tři základní pilíře křesťanského života, které nám mohou pomoci při udržování našeho duchovního a vnitřního míru během blížící se výzvy proti viru Corona:
Pilíř 1 - Modlete se více
Je ironií, že někdy reagujeme na těžké časy neklidem, aktivitou, částečně i kvůli naší zvýšené úzkosti. Křesťané by se měli raději vracet ke zvýšené modlitbě, která zůstává trvalým křesťanským lékem na všechny obavy a strach. Není přehnaným tvrzením, že
všechny lidské výzvy mohou najít svou nejlepší odpověď a nápravu v Eucharistii. Ježíš je Eucharistie. Eucharistie je Ježíš. Křesťané věří, že Ježíš je Alfa a Omega a jeho svaté a eucharistické srdce má nejúčinnější řešení a dodává útěchu v každé lidské zkoušce.
Častější přijímání Ježíše ve svatém přijímání ve mši, denní přebývání s Ježíšem v eucharistické adoraci, odevzdávání všech starostí našich srdcí u Nejsvětější svátosti - to jsou nebeské balzámy pro přetížená pozemská srdce. Stejně jako Jan, milovaný učedník (Jan 13, 25), když symbolicky položíme svou hlavu na Ježíšovo srdce před Nejsvětější svátostí, můžeme pocítit, jak se strach a úzkost rozplynou v okamžiku.
Pilíř 2 - Nadpřirozená hodnota utrpení
Utrpení, které Církev ve své podstatě nikdy nevnímala jako dobro, může vést k nadpřirozeně transformační vlastnosti, kterou nelze nahradit žádnou lidskou zkušeností. Svatý Jan Pavel II. to řekl takto: "
Právě utrpení, více než cokoli jiného, vyčistí cestu milosti, která promění lidské duše" (
Salvifici Doloris, 27).
Je potřebné připomenout i křesťanům, že jsme byli spaseni utrpením a rovněž se musíme zachránit utrpením. V listě Kolosanům 1, 24 hovoří sv. Pavel o vznešeném povolání:
"
Teď pro vás trpím, ale raduji se z toho, protože tím na svém těle doplňuji to, co zbývá vytrpět do plné míry Kristových útrap; má z toho prospěch jeho tělo, to je církev“
Spojením našich současných utrpení včetně těch, která souvisejí s koronavirem, spolu s utrpením Ježíše na kříži, můžeme mít spoluúčast na nadpřirozených milostech, které Ježíš na Kalvárii vydobyl pro spásu našich bratří a sester.
Velký Jan Pavel II. dále vysvětluje: "
Každý je rovněž povolán podílet se na tom utrpení, jehož prostřednictvím se vykoupení dosáhlo. Je povolán podílet se na tomto utrpení, jehož prostřednictvím bylo vykoupeno i celé lidské utrpení. Když Kristus přinesl vykoupení utrpením, pozvedl lidské utrpení na úroveň vykoupení. Každý člověk se tak může ve svém utrpení podílet na spáse v Kristově utrpení." (
Salvifici Doloris, 19). Zahrnuje to univerzální křesťanské povolání, které je podle slov papeže sv. Jana Pavla "
spoluvykupitelské v Kristu".
Tradiční úloha Marie, Matky Ježíšovy, jako Spoluvykupitelky, poskytuje konečný příklad nadpřirozené hodnoty sjednocení našich lidských utrpení s Vykupitelem za spásu druhých. Jan Pavel opět vysvětluje: "
Na Kalvárii prožívala Maria utrpení spolu s Ježíšovým utrpením. Ono dosáhlo intenzitu, kterou si z lidského hlediska lze jen těžko představit, ale bylo záhadným a nadpřirozeně plodným pro vykoupení světa" (
Salvifici Doloris, 25).
Nemylte se: Maria je Spoluvykupitelkou. Ona dala život našemu Spasiteli, ona trpěla s ním u paty kříže. Maria jako neposkvrněná lidská bytost měla jedinečnou účast s Ježíšem a při Ježíšovi na historickém díle vykoupení, jak to všichni papežové, svatí, mučedníci a mystici učili.
Čím více Církev uznává její jedinečnou úlohu při vykoupení, tím lépe budeme ztělesňovat své vlastní křesťanské úkoly Ježíšových spoluvykupitelů v procesu lidské spásy a při transformaci potenciálně nových utrpení způsobených koronavirem na nadpřirozené vítězství.
Pilíř # 3 - Obraťte se na Marii
První křesťané dobře znali sílu vzývání Marie, Matky Boží a duchovní Matky všech národů v čase katastrofy. Starodávná mariánská modlitba
Sub tuum praesidium (Pod Tvou ochranu) vzývá Matku Boží zejména v dobách zkoušky a pronásledování rané Církve, aby přijala její jedinečnou mateřskou přímluvu v nejzávažnějších potřebách.
Dějiny znovu a znovu svědčí o pravdě, že vzývání Matky všech národů v čase potenciální katastrofy vede k osobnímu duchovnímu míru a historickému globálnímu zklidnění.
Spolu s velkou a silnou modlitbou růžence se doporučuje i každodenní modlitba Matky všech národů. Tato silná modlitba byla Pannou Marií přímo zjevená během jejích místních církevně schválených zjevení (1945-1959), aby tak reagovala na globální nebezpečí zkázy, katastrof a války. Současná epidemie koronaviru se určitě projevuje jako legitimní katastrofa.
Modlitba Panny Marie všech národů s více než 50-násobným imprimatur od kardinálů a biskupů z celého světa, byla zjevena Pannou Marií přímo s příslibem, že "
má velkou moc před Božím trůnem."
Tuto modlitbu předala Panna Maria i kvůli tomu, aby připravila svět na slavnostní definování nebo "dogma" úlohy jako duchovní Matky všech národů.
Panna Maria ve svých amsterdamských zjeveních opakovaně přislíbila, že slavnostní prohlášení papeže o jejích mateřských úkolech dovede k historickému vylití milostí, vykoupení a míru pro lidstvo prostřednictvím nejmocnější přímluvy Marie.
Jelikož koronavirus a další zdánlivě všudypřítomné výzvy čelí současné lidskosti, možná by to byl optimální čas na "korunování Marie" tímto dogmatem, čímž by se umožnilo úplné uvolnění její nejmocnější mateřské přímluvy pro svět a pro Církev. Zachovejme proto svůj křesťanský pokoj během koronaviru. Modleme se mnohem vstřícněji, zejména s naším eucharistickým Ježíšem. Obětujme své utrpení s Ježíšem v spoluvykupitelském díle. Uznejme mocnou přímluvu naší Matky a přijímejme Kristův dar pokoje prostřednictvím následujících týdnů a měsíců koronaviru prostřednictvím Duchovní Matky všech národů.
Pane Ježíši Kriste, Synu Otce,
sešli nyní na zem svého Ducha,
Ať Duch Svatý žije v srdcích všech národů,
ať je uchrání od neštěstí, katastrof a války.
Ať je Matka všech národů naší orodovnicí. Amen.
zdroj: CatholicExchange
Převzato z
www.verim.sk,
článek ze 16. 3. 2020 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 16. 3. 2020; 26. 10. 2020 - 1515 přečtení)
Přečtěte si také:
Matka všech národů - zjevení v Amsterdamu
http://fatym.com, 30. 5. 2019
Pořad TV Lux:
Matka všetkých národov
http://archiv.tvlux.sk/DOD/DOD_0946_160310_sq.mp4