Obec Pruské na severu Slovenska - Venkovský hřbitov jako každý jiný, ale tento je přece jen výjimečný. Každý rok v neděli, která je nejblíže k svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.), se tu scházejí zástupy lidí, aby tak u sochy Panny Marie obnovili téměř dvousetletý slib svých předků.
Cholera, která zuřila ve východní části Rakouska, přenesla se přes hranice Uherska na Slovensko. Z Turčianské župy pronikla na Pováží. Cholera zuřila s přestávkami v letech 1831 - 1866. V době, kdy se blížila k Pruské, sešli se občané této farnosti a složili slib, ve kterém se mimo jiné zavazují k jeho každoroční obnově na místním hřbitově.
A skutečně, cholera měla jen velmi mírný průběh a na rozdíl od okolních oblastí, zemřelo v této farnosti jen několik lidí.
Slib v původní verzi:
"Závazek a slib veřejný a nejponíženější, k slávě Nejsvětější a nerozdílné Trojici a ke cti blahoslavené Rodičky Boží Panny Marie na nebe vzaté s dětskou důvěrou jednomyslně učiněný zbožnými ctiteli mariánskými farnosti pruštianské roku Páně 1831 dne 8. srpna. Opatrný náš duchovní pastýř, dvojctihodný František Beck, z řízení Božího farář pruštianský napomenul nás, abychom nějaký slib učinili na odvrácení morové rány, zvané cholera, která z Ruska pochodí, válkami se šíří a sahá až na naše sousedy za Váhem, protože mnozí z nich náhlou smrtí hynou, ráno jsa ještě zdraví a večer pohřbeni. Uposlechli jsme rady našeho duchovního a k zažehnání tohoto trestu božího, který jsme i my zasloužili, zavazujeme sebe i naše potomky slibujíc tyto věci:
1. S hlubokou pokorou všichni jednomyslně žádáme, aby svátek "Nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie byl vždy ve farnosti pruštianské, sestávající z městečka Pruské a 9 vesnic, a to Bohunice, Křivoklát, Podhradie, Mikušovce, Tuchyňa, Savčina, Nová Ves, Dulovo, Horovce , jeden z nejvýznamnějších a nejvznešenějších.
2. Žádáme dále, aby se v tento den po službách Božích, slavná procesí vedla, když čas dopustí ke soše Blahoslavené Panny Marie za městečkem, jak se jde do Horoviec. Pokud by však čas byl nepříhodný, do kaple Blahoslavené Marie v chrámu Kláštorská. V pádu nečasu má se konat procesí v následující neděli.
3. Poněvadž oběť Bohu Všemohoucímu a jeho svatým učiněna platí - nakolik pochází ze srdce nevinného a s Bohem spojeného, zavazujeme sebe i potomky v tento den větším počtem přistoupit ke svátosti pokání a chlebem Ježíše živým, který z nebe sestoupil občerstvení Bohu všemohoucímu upřímně děkovat za dobrodiní.
4. Na tuto slavnost a procesí budou povinní jít všichni hospodaří domů spolu s mládeží obojího pohlaví a to pod pokutou, kterou vyberou úřady jednotlivých obcí; vyjma kdo je nemocný nebo starý.
5. V tento slavný den zavazují se všechny obce farnosti žádnou muziku nebo kratochvíli, žádné schůzky v hospodě a palírně nebo v jakémkoli jiném domě netrpěla ani svatbu na tento den nedovolit, na věčnou památku strašlivé příhody, totiž morové rány.
6. Poněvadž almužna, dle písma hříchy smazává, zavazuje se celá fara a každá obec dle možnosti složit kapitál zlatých 50 - t. j. 50 šajnových, jehož roční interes 6 od 100 bude se v tento den chudým rozdávat. Kromě toho zavazují se zámožnější chlebem, moukou, stravou atd. chudé obživit.
7. Konečně, aby tento náš pokorný slib a závazek, nejen nám, ale i všem lidem, jmenovitě sousedům a krajanům u trůnu Božího prospěl, zavazuje se celá fara a jedna každá obec zvlášť a hromadně se v tento slavný den o večernějším zvonění do farního kostela nebe ke kříži dotyčných vesnic ve větším počtu se shromáždit a zbožnou písní ke cti Blahoslavené Panny Marie jako i svatým růžencem tuto slavnost uzavřít.
Toto je tedy slib a závazek náš veřejný, tou nejhlubší důvěrou, jak se na pravé ctitele mariánské patří, jednomyslně všemi farníky pruštianskými učiněný, který, aby byl všemi našimi potomky svatě zachovaný, potvrzuje se podpisem jmen obcím představených rychtářů a starších a přitlačením pečeti.
Ať nám Pán Bůh pomáhá, Blahoslavená Panna Maria, svatý Šebestián, patron proti morové ráně a všichni Boží svatí!
Podepsaní: Ján Medzibrodský (rychtář městečka Pruské), Jan Lang, Štefan Prekop, Juraj Baar, Ondrej Korínek (přísežní), František Böhm (notář), Ondrej Pagáč (rychtář Podhradský), Ján Prekop (gazda z úřadu), Ondrej Dorček (rychtář Tuchynský), Jan Fusek (z úřadu), Ján Chovanec (rychtář Křivoklátsko), Juraj Gábor (z úřadu), Ján Mičko (rychtář Zábrodský), Mikuláš Hájový (z úřadu), Štefan Mazán (panský rychtář), Martin Šlesarik (rychtář Mikušovský ), Ondrej Furmánek (z úřadu), Ján Kováč (rychtář Noviansky), Štefan Kušnier (z úřadu), Štefan Chudý (rychtář Horovecký), Juraj Lukáč (z úřadu), Štefan Lindiš, Štefan Haliak starší (rychtář Savčianský), Juraj Medňanský , Pavel Borčický (komposesori), Anton Beck, farář Ladislav Vietoris (inspektor panství).
Slib schválený a potvrzený panem biskupem nitranským Jozefom Vurumom dne 17. listopadu 1831."
Převzato z
https://modlitba.sk/,
článek naleznete
zde.