Každý náš pohled na svět by měl být podložen relevantními důvody. Zřejmě nestačí uvést, že jsem věřící jen proto, že mě tak vychovali.
Americký autor
Peter Kreeft napsal v roce 2018 knihu, která v češtině vyšla pod názvem
40 důvodů, proč jsem katolík. Kreeft byl původně kalvinistem, ale později po zvážení důvodů přestoupil na katolickou víru. V zmíněné knize uvádí: "
Řekněme, že bys přijal katolickou víru ne proto, že byla pravdivá, ale protože tě dělá šťastným, nebo proto, že tě dělá morálně dobrým člověkem. Co si myslíš, co by ti na to řekl Bůh?" Dále dodává: "
Pokud nejsi katolík, prosím, nestaň se jím tak dlouho, dokud nebudeš upřímně věřit, že katolická víra je pravdivá. Pokud jsi katolík z nějakého jiného důvodu než toho, že katolická víra není pravdivá - pokud věříš, že katolická víra není pravdivá nebo že je pravděpodobně nepravdivá, ale přece jsi katolíkem, nebo se jednoduše nezajímáš, jestli je pravdivá - pak, prosím tě přehodnoť své motivy, svou upřímnost a nakonec i své náboženství."
V tomto článku chci uvést své důvody proč věřím po katolicku a proč jsem přesvědčen o tom, že Katolická církev nabízí poklad pravé víry. Zdaleka nejde o všechny důvody. Myslím si však, že i tento stručný přehled by stačil řekněme na pouliční dialog s Marťanem, který by netušil o čem katolicismus je.
Důvod č. 1 Ježíš Kristus
Ježíš Kristus je hlavní postavou, úhelným kamenem, pevnou osou křesťanského náboženství. Předkládá svým učedníkům cestu, která není jednoduchá, ale vede k životu. Kristus určitě nepatří k populistům, pokud je to nutné, je také neoblíbený. Je zakladatelem církve, která se později stane nejmocnější a nejvlivnější (nejen) duchovní silou v Evropě. Ježíš Kristus není jen obyčejným člověkem. Rozhodně se prohlašuje za Božího Syna, za Boha, který odhaluje tajemství vztahu Svaté Trojice. (Otec-Syn-Duch Svatý)
Důvod č. 2 Mariánská úcta
Úcta k matkám a ženám je v katolicismu silně zakotvena. Nebyl jsem nijak zvlášť velký mariánský ctitel, až do chvíle, kdy jsem navštívil Medžugorje, místo mariánských zjevení. To místo dýchá něčím, co člověk neumí zcela přesně popsat. Z Bible však víme, že Ježíš byl dokonalý člověk a dokonale naplnil čtvrté přikázání "Cti otce svého a matku svou". I proto je mariánská úcta biblická. Ježíš tímto učí své následovatele úctě ke své matce Marii. A Maria učí Ježíšovy učedníky důvěře a odevzdanosti.
Důvod č. 3 Biblické základy
Katolická víra je pevně spojena s Biblí, s Božím Slovem. Z Božího slova vychází a z něj čerpá. Bible však není nějaký izolovaný prvek. Její původ je třeba hledat v tradici a v prostředí rané Katolické církve. Z těchto důvodů si myslím, že právě Katolická církev nabízí nejspolehlivější výklad Bible. Právě tato Církev je její pevnou oporou a brání ji proti svévolným výkladům.
Důvod č. 4 Katechismus
Ulf Ekman, katolický evangelizátor a bývalý protestantský pastor, řekl o Katechismu, že "
je to nejlepší kniha, kterou kdy četl." Možná překvapivá slova, neboť oficiální Katechismus katolické církve nepatří mezi snadno čitelné publikace. Ale čtení stojí za to - jde o hutný, přesný, perfektně rozčleněný výklad katolické víry. Pořádek jak má být. Není divu, šéfem skupiny, která sestavila tento Katechismus byl kardinál Joseph Ratzinger.
Důvod č. 5 Konzistentní učení Církve
Ježíš Kristus založil svou Církev i proto, aby střežila evangelium a nabízela věrohodný výklad. Přestože na čele Církve byli různí lidé, i morálně zkažení, ani tito si nedovolili změnit nauku. Už 2000 let podává Církev svému lidu totéž učení - rozvíjí a prohlubuje je, ale nemění je. Neustupuje žádným kulturním a mediálním tlakům a zachovává si svou originalitu a věrnost její Hlavě.
Důvod č. 6 Silný jednotící prvek v podobě papežství
Ježíš Kristus je zakladatel a hlava Církve. Církev je jeho tajemné mystické tělo. Papež je Kristův tajemník, služebník služebníků, garant evangelia. Papežství si prošlo různými turbulencemi a krizemi, ale stále tu je a zdá se, že právě tehdy, když je Církev navenek nejslabší, právě tehdy jsou papežové její duchovní a morální posilou. Hlavně 20. a 21. století je příkladem silných osobností v řadách papežství.
Důvod č. 7 Svátosti
Jako naše tělo potřebuje pokrm pro normální fungování, stejně tak i náš duchovní život potřebuje výživu. A Katolická církev je v tomto mimořádně štědrá - nabízí sedm svátostí. Zajímavé svědectví o eucharistii podal americký protestantský kazatel
Benny Hinn: "
Katolíci díky Eucharistii zažívají více uzdravení než letniční křesťané."
Důvod č. 8 Životy svatých
Život Ježíše Krista se velmi silně odráží v životech svatých. Jejich důvěra v Boží prozřetelnost, odvážné prožívání evangelia a originalita jejich života nás může jen inspirovat. Životopisy svatých jsou jedněmi z nejsilnějších svědectví ve prospěch katolické víry.
Důvod č. 9 Katolická víra se opírá o rozum a poznatky empirických věd
Katolická církev již dlouhá staletí staví svou víru, ne na slepých pohnutkách, ale na rozumných důvodech. Už
svatý Pavel v
druhém listu Timoteovi uvádí, že "
ví, komu uvěřil." (2 Tim 1,12) Církevními dějinami se táhne pevné pojivo manželství víry a rozumu. Ve středověku například svatý
Anselm vyznává, že "
věří, aby porozuměl." Na Prvním vatikánském koncilu (1869-1870) Církev deklarovala, že "
člověk může přirozeným rozumem poznat Boha z jeho díla." Takto si Církev ctí rozum, který není uzavřen sám do sebe, ale je schopen dosáhnout poznání Boha.
Katolická Církev staletí podporovala vědecký výzkum, poznávání přírody a vesmíru.
Blaise Pascal, Louis Pasteur nebo
Georges Lemaitre jsou skvělými příklady toho, že se dá skloubit katolická víra a vědecký výzkum. Metodami vědy sice nelze přímo dokázat Boha, ale Katolická církev se nebrání žádnému poctivému vědeckému poznávání světa.
Důvod č. 10 Katolická církev vybudovala západní civilizaci
Katolická církev po pádu Římské říše převzala kulturní a intelektuální pochodeň. Vnesla silnou pečeť západní civilizaci. Přestože se často mluví o chybách a selháních katolických představitelů, nejednou se zapomíná na její rozhodující dějinný příspěvek. Církev byla a je duchovní, morální a intelektuální autoritou. Její vliv můžeme pozorovat v architektuře, kultuře, umění a vědě. (K tomuto tématu mohu doporučit zajímavou knihu
Thomase E. Woodse Jak Katolická církev budovala západní civilizaci)
Erik Dujava
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 4. 3. 2020 naleznete
zde