
"
Nikdy nezískáte lepší orgány, než pomocí eutanazie", říká jeden z jejích top lobbistů v Kanadě.
Skutečnost, že získávání orgánů z Kanaďanů, zabitých smrtící injekcí, zaznamenává v Ontariu rozmach, je varováním pro odpůrce eutanazie, že se chystají další horory a útoky na lidský život.
"
Každý říká 'Už nemůžeme klesnout hlouběji', ale klesáme ještě více, protože se pokaždé prolomí další etická bariéra, což nastolí vždy nové a nové otázky", řekl pro LifeSiteNews (LSN)
Alex Schadenberg, výkonný ředitel Euthanasia Prevention Coalition v Kanadě.
<"
Hromadí se důkazy, že donucování a nátlak sehrává pro mnoho zranitelných a bezbranných lidí v souvislosti s tzv. úmrtím za asistence lékaře, rozhodující roli. Propojení tohoto rozhodnutí s dárcovstvím orgánů jen problém s donucováním a nátlakem komplikuje", doplňuje jeho postřeh
John Smeaton, výkonný ředitel Society for the Protection of Unborn Children (SPUC - Společnost pro ochranu nenarozených dětí) a
dodává: "
Potřebujeme si uvědomit děsivou realitu, že od mnoha bezbranných lidí, na kterých byla provedena eutanazie, se získaly orgány bez jejich výslovného souhlasu."
Trillium Gift For Life Network, organizace, která spravuje dárcovství orgánů a tkání v Ontariu, získala 18 orgánů a 95 tkání od 113 lidí, které usmrtili eutanazií za prvních 11 měsíců v roce 2019 (prosincová čísla byla nedostupná), oznámili
Ottawa Citizen. Je to 14% nárůst oproti roku 2018, ale stále to není takový skok, jako 109% nárůst v získávání orgánů a tkání od lidí, usmrcených eutanazií, mezi lety 2017 a 2018 v této provincii. Na dárcovství orgánů a tkání se z celé provincie nejvíce podílí jejich získávání eutanazií, a to 5% oproti 3,6% v roce 2018 a 2,1% v roce 2017.
Ontariu, kanadské provincii s největším počtem obyvatel, se dostalo "cti" být první jurisdikcí na světě, která aktivně žádá lidi, aby souhlasili s eutanazií, pokud chtějí darovat orgány. Původně mohl darovat orgány pouze pacient, který to sám inicioval, ale nyní má Transplant Québec povoleny iniciovat diskusi o dárcovství orgánů a tkání s každým, kdo požádá o eutanazii.
"
Společnosti Trillium Gift for Life se ihned oznámí, jakmile někdo zažádá o eutanazii", uvedla pro LSN mluvčí Trillium
Margaret Barngová. "
Společnost pak zahájí diskusi o dárcovství. V současnosti čeká na 'život zachraňující orgán" přes 1.600 obyvatel Ontaria. Zatímco potenciální příjemci mohou orgán odmítnout, pokud mají morální výhrady vůči eutanazii, odhalení informací o dárci se nevyžaduje. O tom, jestli poskytne informace o dárci, je na individuálním rozhodnutí každé kliniky. Většina z nich informace poskytuje, ale není specifikováno, že by se to mělo dělat. Potenciální příjemce může orgán odmítnout, pokud se rozhodne a zůstává automaticky dále na seznamu čekatelů."
Liberální vláda Justina Trudeaua zlegalizovala eutanazii, nebo "Medical Assistance in Dying" (Maid - umírání za asistence lékaře), v červnu 2016, čemuž předcházelo rozhodnutí Nejvyššího soudu v roce 2015, kterým se zrušil zákon, zakazující eutanazii a asistovanou sebevraždu jako neústavní. Kanada se tak připojila k Belgii, Holandsku, Lucembursku a Kolumbii, k dosud jediným zemím, které povolovaly eutanazii smrtící injekcí. V Belgii a Nizozemsku je povoleno dárcovství orgánů v případě eutanazie pouze tehdy, pokud to iniciuje sám pacient.
Kanada povoluje asistovanou sebevraždu, která je legální v 9 amerických státech a ve Švýcarsku, po níž se však nepovoluje darovat orgány, protože člověk umírá tak, že sám vypije smrtící dávku. Na smutně proslulých švýcarských klinikách smrti se lidé zabíjejí sami tím, že vypijí koktejl z různých 'léků'.
Kanada je nyní na nejlepší cestě rozšířit eutanazii i na případy s neterminální diagnózou.
Soudkyně Nejvyššího soudu provincie Quebec
Christine Baudouinová stáhla dosud nutné kritérium pro eutanazii, kterým byla bezprostřední hrozba smrti. Tímto nařízením anulovala jednak podmínku Kodexu federálního trestního práva Bill C-14 aby smrt jednotlivce byla "rozumně předvídatelná" a jednak podmínku Zákona 52 provincie Quebec, že žadatel o eutanazii je opravdu "na konci života" a tedy 'způsobilý' na eutanazii. Baudouinová poskytla vládám Quebeku a Kanady 6 měsíců na změnu jejich zákonů, ale ani jedna z nich se proti jejímu rozhodnutí neodvolala. V Quebecu navíc začaly diskuse o tom, jestli je či není potřebný k eutanazii "souhlas předem" od pacientů, kteří by v budoucnu mohli trpět degenerativními chorobami, čímž se však vytváří prostor pro zabíjení lidí
smrtící injekcí bez jejich aktivního souhlasu.
"Všechno toto však nevyhnutelně vede
ke stále horším útokům na lidský život",
varuje Schadenberg.
Pro LSN dále říká:
"Propojení dárcovství orgánů s eutanazií
mění celé vnímání zabití smrtící injekcí
na něco "dobrého",
protože ty ukončíš svůj život,
aby se jiným nemocným lidem
zlepšil jejich zdravotní stav.
Jelikož nezbytnou podmínkou k eutanazii
již není bezprostřední hrozba smrti,
mohou bezbranní a zranitelní lidé,
zejména ti, co trpí depresemi
nebo psychiatrickým onemocněním,
mentálním či fyzickým degenerativním úpadkem
nebo kteří vnímají svůj život už jako bezcenný,
pokládat "dobro" dárcovství orgánů za neodolatelné.
Existuje množství lidí,
kteří nejsou nemocní fyzicky;
možná mají ALS (amyotrofická laterální skleróza),
nebo mají Parkinsona (neurologická porucha).
Jejich orgány jsou zcela v pořádku.
Z nich jsou skvělí dárci orgánů.
Když se eutanazie zpřístupní
i z psychiatrických důvodů,
budou tito lidé 'nejlepšími darci',
protože nebudou mít žádné
fyzické zdravotní problémy."
A vskutku, lobbista za eutanazii,
Dr. James Downar, který spolupředsedá výboru Canadian Blood Services - vyvíjí směrnice pro dárcovství orgánů prostřednictvím eutanazie, uvedl v roce 2017 pro
National Post, že eutanazie - tam, kde srdce přestane bít dvě až tři minuty po podání smrtící injekce - je primárním zdrojem orgánů. "
Pokud má někdo orgány vhodné na darování, není lepšího procesu jako formou eutanazie", dodává Downar, který v současnosti zastává vedoucí pozici v oddělení paliativní péče katolické
Elisabeth Bruyère Hospital v Ottawě.
"Už se však diskutuje
i o mnohem horších a děsivějších možnostech",
říká Schadenberg.
"Jde zejména o otázku etiky,
protože je zřejmé, že pokud řeknete
'ano' eutanazii
a 'ano' dárcovství orgánů po provedení eutanazie,
načež byste dělali nejprve eutanazii
a pak odběr orgánů,
když můžete v podstatě provést eutanazii
přímo dárcovství orgánů ?!
Zabití smrtící injekcí způsobuje zástavu srdce
a proto nelze použít na transplantaci,
takže další otázkou se stává eutanazie
přímo dárcovstvím orgánů."
"
Tady vzniká velké a reálné nebezpečí nucení k takovému dárcovství orgánů.", zdůrazňuje Smeaton ze SPUC. "
Je pravda, že dárcovství orgánů jako takové je dobré, ale jen potud, pokud nikomu neškodí, nemluvě již o smrti dárce, ba co je ještě horší, bez jeho výslovného souhlasu. Odstranění nutnosti souhlasu podkopává etiku dárcovství a zintenzivňuje zájmy v této oblasti, jako je například odebrání životně důležitých orgánů pacientům, kterým ještě bije srdce."
www.lifesitenews.com, 9. 1. 2020
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 30. 1. 2020 naleznete
zde.