Být ničitelem mýtů o Katolické církvi by mohl být docela zajímavý "full-time job." Práce by velmi neubývalo. Stačí vyvrátit staré a objeví se nové a nové. Já jsem se v tomto článku pokusil vyvrátit alespoň osm nepravd o Církvi.
O podobném tématu jsem psal už v článku:
Desať mýtov o Katolíckej Cirkvi (postoj.sk)
/Česky na stránkách FATYMu
najdete tady., 27. 8. 2018/
********
Mýtus č. 1
Ježíšovo božství si Církev vymyslela
až ve 4. století
na Nicejsko koncilu
Církev vždy učila, že Ježíš Kristus je Bůh. Dokládá to už Nový zákon. Rané písemné svědectví o víře Církve v Ježíšovo božství podává například svatý Ignác v listě Efesanům z roku 110 po Kristu. O něco později se k němu přidávají i spisy dalších duchovních autorit mladé Církve - Ireneje, Klementa, Tertuliána nebo Origena. Všichni tito pánové už ve druhém a na začátku třetího století píší o božství Ježíše, čili dávno před Nicejským koncilem. Historik Bart Ehrman píše: "
Všichni zúčastnění na koncilu, a fakticky už i všichni křesťané, se shodovali v názoru, že Ježíš má božský původ, že je Božím synem. Předmětem debaty na Nicejském koncilu bylo, jak chápat Ježíšův božský původ ve světle skutečnosti, že je i člověkem."
Mýtus č. 2
Evangelia a ostatní spisy Nového zákona
byly napsány ve druhém až třetím století
po Ježíšově smrti
Současná biblická věda datuje vznik evangelií a apoštolských listů (celkem 27 knih Nového zákona) převážně do prvního století. Ježíš Kristus zemřel přibližně okolo let 30/33. Apoštol Pavel napsal První list Soluňanům, pravděpodobně nejstarší spis Nového zákona, kolem roku 50 po Kristu. Za necelých 15 let sepsal Marek své evangelium, Kristův životopis. Jako poslední vzniklo Janovo evangelium - přibližně v letech 80 až 100 po Kristu. Vznik spisů Nového zákona tak spadá do období 20 až 80 let po Ježíšově smrti, což je relativně krátká doba.
Mýtus č. 3
Církev mučila a upálila Galilea Galileiho
Známá kauza zastánce heliocentrizmu Galilea Galileiho je kapitola sama o sobě - pochybení se odehrály na obou stranách. Avšak obecně rozšířená představa o obzvlášť tvrdém zásahu tehdejší Církve vůči tomuto vědci je značně nadhodnocena. Postupy vůči Galileovi během vyšetřování nelze vysvětlovat průzorem dnešních právních postupů. Galileo ve skutečnosti nebyl mučen a jeho trestem bylo "pouze" domácí vězení ve svém domě blízko Florencie.
Mýtus č. 4
Tertulián prohlásil:
"Věřím, protože je to absurdní."
Tertulián (žil v letech 160-220) byl jedním z nejvýznamnějších starokřesťanských spisovatelů a učitelů. Ačkoli se později přidal k sektě montanistů, jeho teologické spisy patří stále k intelektuálnímu bohatství Církve. Neprávem se mu připisuje výrok - "
věřím, protože je to absurdní", jehož původ není zcela znám. Evangelický teolog Jaroslav Pelikán vysvětluje: "
Tertulián napsal 'Jak je moudrost světa pro Boha bláznovstvím, tak je i Boží moudrost bláznovstvom' v očích světa. Když křesťanští autoři a umělci středověku hledali způsob, jak oslavit kříž jako moudrost, s oblibou poukazovali především na jeho bláznovství. To je skutečný smysl citované formulace, která se často a neprávem připisuje Tertuliánovi: 'Věřím, protože je to absurdní."
Mýtus č. 5
Ve středověku zastávala
úřad papeže žena
Dokonce i v katolických kruzích byla ještě na konci středověku jako fakt přijímána historka o papežce Janě, která v mužském oblečení proklouzla na Petrův stolec, než začala během slavnostního průvodu rodit. Teprve v 17. století legendu o papežce vyvrátil David Blondel, protestantský duchovní a historik. Současný historik dějin papežství Kelly: "Dnes ji už sotva třeba vyvracet, neboť nejenže není důkazů na potvrzení existence papežky, ale známá fakta o jednotlivých obdobích tuto možnost zcela vylučují." Původ této bajky není zcela jasný. Je však pravděpodobné, že má své kořeny v protipapežské propagandě.
Mýtus č. 6
Katolická Církev
odsoudila evoluční teorii
V roce 1950 napsal papež Pius XII. encykliku s názvem
Humani generis, kde mimo jiné vyjádřil názor, že mezi evoluční teorií a katolickou vírou není rozporu. O 46 let později papež Jan Pavel II. na adresu evoluční teorie řekl, že jde více než o hypotézu. Poslední papežové Benedikt XVI. a František se rovněž pozitivně vyjádřili k evoluční teorii. Církev samozřejmě odmítá ateistické výklady evoluce, ale Charlese Darwina a jeho práci o evoluci nikdy na oficiálním fóru neodsoudila. Církev nevidí mezi vírou a vědou konflikt, ale příležitost k dialogu, protože pravda nemůže odporovat pravdě.
(O vztahu evoluční teorie a Katolické církve píši více v článku:
Evolučná teória a postoj Katolíckej Cirkvi
https://blog.postoj.sk/27801/evolucna-teoria-a-postoj-katolickej-cirkvi, 23. 10. 2017
Mýtus č. 7
Papežové byli převážně
zkažení a mocichtiví lidé
Během dvou tisíc let dějin Katolické církve úřad Kristova náměstka řídilo celkem 266 papežů. Vnímat dějiny papežství především v černých barvách neodpovídá realitě. V jejich řadách můžeme nalézt velké světce, inspirující osobnosti, politiky, umělce, lidumily, intelektuály, celkem obyčejné lidi, ale i velké hříšníky, požitkáře, zbabělce, Jidáše. Dějiny papežství - to je mix "všeho všudy." Koneckonců, víra katolíků by měla stát na Bohu, který vede Církev přes všechny bouře a ne na kvalitě či nekvalitě lidského charakteru.
(O papežích najdete víc informací i tady:
Kauza nemravní pápeži
https://blog.postoj.sk/35359/kauza-nemravni-papezi, 5. 8. 2018)
Mýtus č. 8
Úcta ke svatým je ve skutečnosti
dobře zamaskovaný polyteismus
Zaměňovat úctu ke svatým a mnohobožství (polyteismus) je hluboké nepochopení až neznalost. Světci nejsou bohové, ale docela obyčejní hříšníci, kteří jen díky spolupráci s Boží milostí dosáhli věnec nebeské slávy. Boží aktivita vždy předchází lidskému snažení. Dokonce i dobré skutky, které světci během pozemského života "nasbírali", jsou výsledkem toho, že Bůh je na to připravil. Svatí nyní pomáhají přímluvou pozemšťanům v jejich životě - jejich orodování je však úzce propojené s Boží všemohoucností.
(O katolické úctě ke svatým píšu více zde:
Svätci - priatelia na vysokých miestach
https://blog.postoj.sk/48040/svatci-priatelia-na-vysokych-miestach, 15. 10. 2019)
Na Fatym.com najdete článek na podobné téma např. tady:
Je zvláštní, že katolíci uctívají relikvie? Zde najdete vysvětlení., 7. 3. 2019
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=je-zvlastni-ze-katolici-uctivaji-relikvie-zde-najdete-vysvetleni&cisloclanku=2019030075
Zdroje
Ehrman, B:
Da Vinciho kód - Pravda a fikcia. 2005
Kelly, J.:
Pápeži dvoch tisícročí. 1994.
Monforte, J:
Úvod do Písma svätého. 2015
www.catholic.com:
What the Early Church Believed: The Divinity of Christ
www.catholic.com:
The Galileo Controversy
www.catholic.com/tract/the-galileo-controversy
týžden: Sila Kristovho kríža
https://www.tyzden.sk/casopis/15372/sila-kristovho-kr-a/, 1. 4. 2014
Další informace najdete např:
Naše víra - Sborník úvah o katolické víře
www.fatym.com/taf/knihy/nasevira/nasevira.htm#zac, (kap. 20 a 21)
P. Pavel Zahradníček: Dějiny, jak je možná neznáte (kniha, e-kniha)
nebo i v tištěné podobě, objednat lze
zde
Převzato z
https://www.postoj.sk/,
článek z 22. 1. 2020 naleznete
zde.