Tento článeček ti dá odpověď, abys v novém roce nebloudil, nezoufal, neztratil se ... Abys byl pod ochranou Matky a ne ledajaké, ale Boží Matky Panny Marie, Přesvaté Bohorodičky. Určitě si přečtěte a udělejte i dobrý skutek a sdílejte.
Ať vás Matka Boží Klokočovská, jejíž 350. výročí slzení ikony si připomínáme v tomto roce, ať vás doprovází, ochraňuje, osvobozuje, uzdravuje na duchu, duši i na těle, ať vám je vždycky napomoci ..
o Matúš
Převzato z
Matúš Marcin,
příspěvek naleznete
zde., 9. 1. 2020
Začněme se modlit růženec
Můžete mi, prosím, zdůvodnit, proč bych se měla modlit svatý růženec? Nemohu ho nahradit jinými modlitbami?
Zdenka, Topoľčany
V modlitbě posvátného růžence najdeme sílu, pomoc, ale i úlevu a objasnění životních situací, ve kterých se nacházíme.
Říjen je mariánským měsícem posvátného růžence. Životním krédem velkého ctitele Panny Marie, svatého Ludvíka Maria Grigniona z Montfortu, bylo: "
Maria je nejrychlejší cesta k Ježíši."
Vyzýval lidi, aby se denně modlili růženec. "
Nic neposiluje Boží království v nás více než rozjímavá modlitba růžence."
Růženec je hluboce biblickou modlitbou: Otčenáš je Modlitbou Páně. Modlitba Zdrávas, Maria se skládá ze dvou veršů, které spojují dvě biblické scény. První věta je pozdrav anděla: "
Zdrávas, / Maria /, milosti plná, Pán s tebou" (Lk 1, 28).
Druhá věta je pozdravem Alžběty, kdy Panna Maria přichází do jejího domu. Původně modlitba Zdrávas sestávala z těchto dvou částí. Až kartuziánský mnich Dominik Pruský přidal jméno Ježíš a k němu různé klauzule ze života Pána Ježíše a Panny Marie.
Centrem Zdrávasu je tedy jméno Ježíš. Proto ji můžeme nazvat kristocentrickou modlitbou. Druhá část modlitby Zdrávas, Maria byla přidána v 16. století papežem Piem V. Tato část z ní činí i prosebné modlitbu.
Potvrzují nám to i výroky svatých, papežů: Pius XII. napsal v encyklice
Ingruentium malorum:
"
Neváháme znovu veřejně tvrdit, že je velká naděje, kterou my vkládáme do posvátného růžence na uzdravení běd postihujících naši dobu. Ne zbraněmi, ne nějakou lidskou silou, ale s Boží pomocí obsaženou prostřednictvím této modlitby ..., Církev bude moci nebojácně čelit pekelnému nepříteli."
Svatý Jan Pavel II. v apoštolském listě
Rosarium Virginis Mariae napsal:
"
Církev této tradiční modlitbě vždy připisovala mimořádnou sílu a jejímu společnému a vytrvalému odříkání svěřovala ty nejtěžší problémy ...
V dobách, kdy samotné křesťanství bylo v ohrožení, se síle růžence připisovalo vysvobození z nebezpečí a růžencová Panna Maria byla oslavována jako zprostředkovatelka záchrany ...
Naše naléhavá prosba adresovaná Matce Boží přes Zdrávas stojí na důvěře, že její mateřská přímluva v Srdci Syna zmůže všechno."
Citace o vztahu k růženci bychom mohli uvést i u dalších papežů.
Nemůžeme však zapomenout na slova samotné Panny Marie, která nás ve Fatimě velmi jasně oslovila a vyzvala k modlitbě růžence:
"Mé Neposkvrněné Srdce zvítězí! Ale modlete se růženec, konejte pokání a zasvěťte se mému Neposkvrněnému Srdci ... Denně se modlete růženec, abyste vyprosili světu mír a konec války."
Sestra Lucie z Fatimy o růženci řekla:
"
Odkdy dala Panna Maria modlitbě růžence tak velkou moc, neexistuje žádný materiální ani duchovní, žádný národní ani mezinárodní problém, který by se nedal vyřešit růžencem a našimi oběťmi."
Vírou v tyto pravdy žily již mnohé generace obyčejných, upřímně věřících lidí, kteří přes modlitbu růžence svěřovali Panně Marii své životy, starosti, radosti, trápení.
Když si všimneme rodin, kde se přestali modlit modlitbu posvátného růžence, vidíme, že pomalu ztrácely víru a mnohé se rozpadaly.
Dnes je třeba obnovit v rodinách praxi společné modlitby růžence, modlit se spolu s dětmi.
Z iniciativy papežské nadace ACN se i letos 18. října Slovensko připojuje k téměř 70 zemím, kde se děti sjednotí v modlitbě za mír a jednotu ve světě. Děti se budou modlit ve školách, školkách, kostelích, kaplích, nemocnicích, doma ...
Přidejme se všichni k této iniciativě, prosme spolu s dětmi o pokoj!
Ďábel se bojí této modlitby, proto namlouvá člověku, aby se ji nemodlil. Svatý Páter Pio se vyjádřil:
"
Vždy byl ďáblův záměr zničit tuto modlitbu, ale to se mu nikdy nepodaří. Je to modlitba té, která zvítězí nad vším a nade všemi. Ona nás ji naučila, tak jak nás Ježíš naučil Otče náš."
A povzbuzuje nás: "
Milujte Pannu Marii a starejte se o to, aby byla milována. Stále se modlete růženec" Kéž by v našem národě nebyl nikdo, kdo se neumí modlit a nemodlí se růženec. Jestli se tak postupně stane, to závisí na kněžích, rodičích, katechetech, vůbec na horlivosti nás křesťanů.
Je třeba se denně sjednocovat s Marií a modlit se, k čemu nás zvou i vzácná mariánská místa: k praktikování pravé úcty k Panně Marii, k následování jejího příkladu lásky k Bohu a k lidem, k plnění Boží vůle.
Na závěr, ať nás povzbudí ještě slova sv. Jana Pavla II.: "
Růženec mě doprovázel ve chvílích radosti i ve chvílích zkoušek. Jemu jsem svěřil množství starostí, v něm jsem vždy našel posilu."
Milí rodiče, když přijdete domů, přineste pro každého člena rodiny růženec (pokud ho ještě nemáte) a začněte v tomto měsíci rodinnou modlitbu posvátného růžence.
Zdroj:
www.katolickenoviny.sk,
článek z 12. 10. 2018 naleznete
zde.