Evangelijní úryvek svátku křtu Krista Pána (Mt 3, 13 - 17) přináší popis Ježíšova křtu v řece Jordánu. Touto nedělí se zároveň končí vánoční období.
Zatímco v prvních dvou kapitolách se evangelista Matouš věnoval okolnostem narození a dětství Ježíše Krista, nyní mění perspektivu. Začíná období Ježíšova veřejného působení. Na scénu vystupuje Pánův předchůdce Jan Křtitel.
Výchozí událost
Zmínku o Ježíšově křtu najdeme ve všech čtyřech evangeliích. Znamená to, že každý evangelista považoval tuto událost za velmi důležitou. Dokonce o ní píše autor Skutků, který zachytil Petrovu řeč při volbě Matěje. Když se první společenství křesťanů sešlo po Ježíšově nanebevstoupení, aby volbou doplnili místo po Jidášovi, Petr vysvětluje, podle jakého kritéria budou postupovat:
"
Proto jeden z těch mužů, kteří s námi chodili po celý čas, kdy Pán Ježíš byl mezi námi, od křtu Janova až do dne, kdy byl od nás vzat, musí se spolu s námi stát svědkem jeho zmrtvýchvstání.“ (Sk 1, 21 - 22)
Janův křest byl tedy výchozí událostí, neboť dává správný pohled na celé Ježíšovo působení. Když to přenesu do našeho duchovního života, mělo by se dít něco podobného s námi. Křtem patříme Kristu a stali jsme se členy Církve.
Křest je pro křesťana tak zásadní, že dává smysl a hodnotovou orientaci celému životu. I z toho důvodu nynější papež František často povzbuzuje věřící, aby znali a slavili den svého křtu.
<¨br>
Širší kontext
Při čtení Božího slova je pro jeho porozumění a interpretaci velmi důležité všímat si celkového kontextu. Samotnému popisu Ježíšova křtu předchází charakteristika působení Pánova předchůdce v Mt 3, 1 - 12. Matouš je vynikající znalec Starého zákona, často ho cituje nebo se na něj odvolává. Je to tak i u Jana Křtitele, když cituje starozákonního proroka Izaiáše, neboť Janovo působení chápe jako naplnění Božích příslibů a očekávání Božího lidu o Mesiáši. Končí doba první smlouvy a začíná doba ohlašování nebeského království. Jan dokonce začíná své působení identickými slovy, kterými zahájí svou činnost i Boží Syn: "
Obraťte se, neboť se přiblížilo království nebeské." (Srov Mt 3, 2 a Mt 4, 17)
Evangelista Lukáš se zmiňuje i o okolnostech narození a dětství Jana Křtitele. Matouš neříká nic o jeho původu, narození a dětství, ale zmiňuje místo jeho působení: poušť a řeka Jordán. Jan účinkoval na místě, kde několik století před ním vstoupil Boží lid do zasnoubené země. Zaslíbení, které Bůh dal izraelskému národu prostřednictvím Mojžíše, se naplnila po čtyřiceti letech putování. Na tomto místě v 9. století před Kr. působil prorok Eliáš a byl vzat do nebe (srov. 2 kr 2). Vidíme podobnost Jana s prorokem Eliášem. Matouš připomíná, že je třeba vrátit se k Božím zaslíbením. Co to znamená pro nás, že jsme se narodili do této země a tohoto času? Bůh má s každým z nás svůj záměr. Nejsme výsledkem náhody, ale máme své poslání. Poušť je na jedné straně nebezpečným místem, kde je nedostatek vody a jídla. Avšak poušť zůstala v paměti Izraele místem velkých Božích znamení (mana na poušti, voda ze skály, vítězství nad nepřáteli, dar Desatera, dar starozákonního kněžství a Stánku setkání).
Jako na poušti je člověk zbaven materiálních záruk, tak Janova výzva k pokání nás zve více v životě důvěřovat Bohu.
Předobraz svátosti křtu
Janův křest nebyl svátostí křtu. Nauka katolické církve je jasná. Všechny svátosti, kterých je sedm, založil Ježíš Kristus. Jan Kristitel je prorokem a k poslání proroka nepatří pouze hlásání Božího poselství, ale i tzv. prorocká gesta. Například starozákonní prorok Jeremiáš si na Boží pokyn dal na sebe provazy a postroj a chodil po městě, aby ukázal, že takto půjde izraelský národ do babylonského zajetí (Jr 27 - 28). Prorocká gesta měla zatřást svědomím člověka, protože nejednou byli lidé už lhostejní k Božímu slovu. Jan "křtil" v řece Jordán. Řecké sloveso "baptízo" znamená "ponořit do vody."
Ponoření do vody bylo viditelným potvrzením rozhodnutí člověka změnit svůj život. Řecký básník a lékař Nikander, který žilm ve 2. století před Kr. uvádí, že na výrobu "kyselých okurek" je třeba zeleninu nejdříve namočit (řecky "bápto") do horké vody a pak ji ponořit (řecky "baptízo") do octového roztoku. Právě toto ponoření do horké vody a pak do octa způsobí změnu zeleniny. V přeneseném významu můžeme říci, že když se v Novém zákoně používá sloveso "baptízo", znamená to, že má dojít ke skutečné změně života! V případě Janova křtu je to příprava na svátost křtu, kterou dochází k trvalé změně, když člověk se "ponoří" do Krista a natrvalo se s ním sjednotí.
Boží spravedlnost
Kristus nepotřeboval odpuštění hříchů ani žádnou změnu života.
Ponoření se do vod Jordánu je vyjádřením Ježíšovy solidarity s našimi životy. "
Byly to však naše nemoci, jež nesl, naše bolesti na sebe vzal," předpovídá prorok Izaiáš (Iz 53, 4) Apoštol Pavel to vyjádřil slovy: "
Toho, který nepoznal hřích, kvůli nám ztotožnil s hříchem, abychom v něm dosáhli Boží spravedlnosti." (2 Kor 5, 21)
Termín spravedlnost je jeden z nejdůležitějších výrazů Bible. Být spravedlivým před Bohem znamená žít podle Boží vůle. Jistým způsobem je to synonymum slova svatost. Pán Ježíš v odpovědi "
Připusť to nyní; neboť tak je třeba, abychom naplnili všecko, co Bůh žádá. (Mt 3, 15) vlastně říká: "
Toto je Boží plán". Tvé poslání Jane je představit světu Mesiáše. Jane, děláš to, co je Boží vůle, naplň ji. Já jsem Boží Syn, který přišel zachránit svět a mým posláním je splnit tento Boží plán.
V neděli křtu Páně se i my ptejme, zda usilujeme o to, co je v Božích očích spravedlivé.
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 10. 1. 2020 naleznete
zde
(Na Fatym.com vydáno 10. 1. 2020; 8. 1. 2023 - 3078 přečtení)
JEŽÍŠ, který byl pokřtěn v Jordánu
- 10 rozjímání k 1. tajemství
růžence světla
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktery-byl-pokrten-v-jordanu-10-rozjimani-k-1-tajemstvi-ruzence-svetla&cisloclanku=2016010050
Spravedlivý a milující Josef
- události, které bezprostředně předcházely
narození Ježíše Krista.
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=spravedlivy-a-milujici-josef-4-nedele-adventni-cykl-a&cisloclanku=2019120120
(21. 12. 2019)
Vánoce jsou adorací Božího daru a tajemství (Půlnoční, cykl. A)
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=vanoce-jsou-adoraci-boziho-daru-a-tajemstvi-pulnocni-cykl-a&cisloclanku=2019120134
(25. 12. 2019)