Evangelijní úryvek Druhé neděle po narození Páně (Jan 1, 1 - 18) nabízí úvodní hymnus Janova evangelia, tzv. prolog.
Evangelista Jan bývá v umění zobrazován s orlem. Podle starověkého přesvědčení byl orel jediným zvířetem, které se dokázalo dívat do slunce. Jan, vedený Duchem Svatým, jakoby nahlédl do božského života Pána Ježíše a své evangelium začíná vznešeným hymnem o věčném Slovu Otce, které se stalo tělem a přebývalo mezi námi.
Důležitý úvod
Úvod každého biblického spisu má svou důležitost, neboť uvádí čtenáře do celé knihy. Jelikož evangelijní spisy neměli své nadpisy, úvodní verše plnily funkci výstižného vyjádření obsahu celého spisu. V současnosti biblisté předpokládají, že text Janova evangelia prošel postupně vývojem rozšiřování a přidávání materiálu přes různá období až do své definitivní podoby, kterou máme dnes v Novém zákoně. Prolog spolu se závěrečnou 21. kapitolou a příběhem o ženě přistižené při cizoložství v 8. kapitole byly přidány jako poslední na přelomu 1. a 2. století po Kr.
Kristus - nový začátek
V židovské tradici název knihy Písma svatého pochází z prvního slova, kterým začíná text. První kniha Písma svatého, kterou je kniha Genesis, má v hebrejštině název "Berešit", což v překladu znamená "na počátku", protože to je úvodní slovo, kterým tato starozákonní kniha začíná. Jan má první slovo stejné s knihou Genesis, neboť v řečtině "en arché" znamená "na počátku".
Evangelista Jan chce ukázat, že v Ježíši Kristu přichází pro lidstvo a pro svět nový začátek. Bůh prostřednictvím slova stvořil svět. Genesis říká: Bůh řekl a stalo se. Nyní Bůh posílá své věčné Slovo, aby udělal z člověka nové stvoření. Genesis říká, že Bůh první den řekl: "
Buď světlo!" (Gn 1, 3) Jan o Božím Synu, kterého posílá Otec, řekne: "
Pravé světlo, které osvěcuje každého člověka, přišlo na svět." (Jan 1 , 9)
Boží Syn od věčnosti
V Janově evangeliu má vše svůj počátek v Bohu, který je od věčnosti. Úvodní hymnus mluví o věčném Božím Slově, které je u Boha a je Bůh. Bůh Otec poslal toto věčné Slovo na svět, což je vyjádřeno spojeními: Bůh poslal, Syn přišel, Syn člověka sestoupil. Proto Ježíšovo učení není jeho, ale toho, který ho poslal (srov. Jan 3, 32; 7, 16; 8, 26. 32. 40; 15, 15).
V prologu velmi jasně zaznívá pravda o preexistenci, vtělení a božství Ježíše Krista. Boží Syn se stal člověkem a jeho božství je plně přítomné v jeho lidství. V Jan 1, 14 čteme: "
A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. A my jsme spatřili jeho slávu, slávu, jakou má od Otce jednorozený Syn, plný milosti a pravdy."
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 3. 1. 2020 naleznete
zde
Spravedlivý a milující Josef
- události, které bezprostředně předcházely
narození Ježíše Krista.
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=spravedlivy-a-milujici-josef-4-nedele-adventni-cykl-a&cisloclanku=2019120120
(21. 12. 2019)
Vánoce jsou adorací Božího daru a tajemství (Půlnoční, cykl. A)
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=vanoce-jsou-adoraci-boziho-daru-a-tajemstvi-pulnocni-cykl-a&cisloclanku=2019120134
(25. 12. 2019)
JEŽÍŠ, kterého jsi, Panno,
v Betlémě porodila
- 10 rozjímání ke 3. tajemství
radostného růžence
http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=jezis-ktereho-jsi-panno-v-betleme-porodila-10-rozjimani-ke-3-tajemstvi-radostneho-ruzence&cisloclanku=2016110098